Arınç umutlu döndü

AB Parlamento Başkanları Konferansı'na katılan TBMM Başkanı Arınç, "AB üyeliğimiz için müzakere tarihi alacağımız konusunda olumlu izlenimler edindim" dedi.

Hollanda'nın Lahey kentinde gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) Parlamento Başkanları Konferansı'na katılan TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Muhataplarımdan Aralık ayı sonunda AB üyeliğimiz için müzakere tarihi alacağımız konusunda olumlu izlenimler edindim" dedi.
THY uçağıyla yurda dönen Arınç, İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında, Hollanda Temsilciler Meclisi Başkanı Frans Weisglas ve Senato Başkanı Yvonne Timmerman-Buck'un davetleri üzerine Lahey'deki konferansa katıldığını hatırlattı. Arınç konferansta, AB ile üye ülke parlamentoları arasındaki ilişkiler, AB'nin genişleme sürecinin Avrupa'da küresel gündeme etkileri, üye parlamentolar arası ilişkiler ve gelecek konferanslarda uygulanacak çalışma yöntemleri konularında katılımcılar arasında görüş alışverişinde bulunulduğunu söyledi.
Konferans nedeniyle Hollanda, İtalya, Belçika, Finlandiya, Portekiz, Bulgaristan ve Yunanistan parlamento başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini anlatan Arınç, "Muhataplarımdan, Aralık ayı sonunda AB üyeliğimiz için müzakere tarihi alacağımız konusunda olumlu izlenimler edindim. Ülkemizin duraksamadan ilerleyen reform çalışmaları için de, takdir duygularının teyidini aldım" dedi. Arınç, Hollanda'da bulunduğu süre içinde Türk vatandaşlarının kurduğu derneklerin yönetici ve üyeleriyle görüşme yapma fırsatı bulduğunu ifade ederek, vatandaşlara TBMM'nin reform çalışmaları ve AB üyelik sürecine ilişkin açıklamalarda bulunduğunu kaydetti.