Arınç'a rakip: Serpil Yıldız

Meclis Başkanlığı yarışında, Başbakan Erdoğan'ın adayı Bülent Arınç'a AKP'li Serpil Yıldız rakip çıktı. CHP'liler de Yıldız'ı destekledi. İlk turda 334, 2. turda 350 oy alan Arınç'ın, 276 oyun yettiği bugünkü 3. turda seçilmesi bekleniyor.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın TBMM Başkanlığı için Bülent Arınç'a desteğini ilan etmesine karşın aday olan AKP İzmir Milletvekili Serpil Yıldız, CHP'lilerin desteğini aldı. İki yıl önceki seçimde ilk turda seçilen Arınç'ın başkanlığı bu kez 3. tura kaldı. Üçüncü tur oylama bugün yapılacak.
TBMM Başkanlığı için dün yapılan seçime, önceki gece adaylık başvuru süresinin bitimine bir dakika kala başvuran Serpil Yıldız da katıldı. İlk tur oylamaya 506 milletvekili katıldı. Birinci turda
Arınç 334, Yıldız ise 157 oy aldı. Oylamada 13 boş oy kullanılırken, iki oy da geçersiz sayıldı. Arınç için kullanılan oylar açısından ilk turda 20 fire verdiği hesaplandı. Oylama sırasında AKP Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem'in Yıldız'ın yanına gelerek, yüksek sesle "Oyum senin" dediği duyuldu.
İkinci tura 502 milletvekili katıldı. Arınç'ın oyları 350'ye yükselirken, Yıldız'ın oyları 131'e geriledi. 15 boş oy kullanıldı, altı oy geçersiz sayıldı.
Oylamaların sonucunu değerlendiren Serpil Yıldız, demokratik bir seçim olduğunu söyledi. Yıldız, adaylığına partisinden olumsuz bir tepki görmediğini belirtti. Parti ayrımı yapmaksızın bütün milletvekillerinin oylarına talip olduğunu ifade eden Serpil Yıldız, son anda aday olduğunu, bu kadar çalışmayla gayet başarılı bir sonuç aldığını savundu. Yıldız, kendisini hâlâ şanslı gördüğünü, yarışa devam edeceğini ve üçüncü tur oylamaya da katılacağını açıkladı.
Arınç oylama sonucunu değerlendirirken, ikinci turda oylarının artmasına rağmen bu sefer birinci ve ikinci turda seçilemediğini belirterek, "Milletvekili arkadaşlarımızın takdirlerine saygı duyuyorum" dedi.
Meclis İçtüzüğü'ne göre, bugün yapılacak üçüncü tur oylamada 276 oyu alan aday, üç yıl süreyle TBMM Başkanı olacak. Üçüncü tur oylamada Arınç'ın seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.