Arınç'ın koltuğuna Baykal seçildi

Türkiye Öğrenci Meclisi TBMM'de toplandı. Bülent Arınç'ın koltuğuna Eskişehir'den gelen Harun Baykal seçildi

Yasama ve denetim faaliyetlerinin yapıldığı sadece milletvekillerinin girebildiği TBMM Genel Kurulu bir günlüğüne çocuklara ayrıldı. Türkiye Öğrenci Meclisi TBMM'de toplandı. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın koltuğuna Eskişehir'den gelen Harun Baykal seçildi. AKP'li Suat Kılıç ise kendi çocuklarını Genel Kurul'da Bakanlar Kurulu için ayrılan sıralara oturttu.
TBMM Başkanlığı'nın Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği Türkiye Öğrenci Meclisi projesi kapsamında 81 ilden gelen Meclis Başkanları TBMM Genel kurulunda buluştu. Türkiye Öğrenci Meclisi'nin geçici başkanlığını ise TBMM Başkanı Arınç yaptı. Arınç'ın konuşmasının ardından, Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanı ve Divan üyeleri seçimine geçildi. Seçimde, Uşak Öğrenci Meclisi Başkanı Pelin Yılmaz, Eskişehir Öğrenci Meclisi Başkanı Harun Baykal ile Adıyaman Öğrenci Meclisi Başkanı Murat Furkan Gümüş başkanlığındaki 3 liste yarıştı. "Sorunları sentezle çözeceğini" belirten Baykal 60 oyla Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanlığına seçildi. "Yapamayacağım şeyleri yapacağımı söylemeyeceğim, vaatlerde bulunmayacağım, sizlere yalan söylemeyeceğim" diyen Yılmaz 16, hayırseverlerden alacağı yardımlarla spor salonları ve kültür merkezleri yaptıracağını söyleyen Gümüş ise 11 oy aldı. Oylamada 6 kişi ise mükerrer oy kullandı.
Simgesel devid-teslim
Daha sonra yeni oluşan Başkanlık Divanı görevi 'seleflerinden' simgesel olarak devraldı. Arınç, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri Suat Kılıç ve Türkan Miçoğulları görevlerini gençlere devretti. AKP'li Suat Kılıç Muhammet Emin (6) ve Hüseyin Kağan (4) isimli çocuklarını Genel Kurul Salonu'nda Bakanlar Kurulu üyelerine ayrılan bölüme oturtması dikkat çekti. Türkiye Ööğrenci Meclis'i il sırasına göre yemin ederek görevlerine başladı. Sıra Ankara'ya gelince Mustafa Kemal Atatürk adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Öğrenciler öğleden sonraki oturumda tek tek söz alarak eğitim sistemine ilişkin görüşlerini dile getirdiler. Yemin törenini izleyen Arınç, daha sonra öğrencilere "Türkiye Öğrenci Meclisi'ne Katılım Belgesi" verdi ve saat hediye etti. Öğrenciler de Arınç'a yörelerine özgü hediyeler verdi. Edirne Öğrenci Meclisi Başkanı'nın meyve şeklindeki sabunlarla dolu sepetine şaşıran Arınç, "En güzel hediye, Edirne'nin mis kokulu sabunları" sözleri, gülüşmelere neden oldu. Arınç'ın aldığı hediyeler arasında Çorum leblebisi ve tasavvuf müziği konserine davetiye de vardı.
Uçak istediler
Öğrenciler Arınç'a illerinin sorunlarını da iletti. Ardahan'dan gelen Murat Öztürk, yollarının asfalt olmadığını, çocukların çamur içinde kaldığını, deprem nedeniyle insanların perişan olduğunu anlatarak, "Yardım edilsin. Ardahan beni buraya sorunlarımızı söylemek için gönderd" dedi. Öztürk'e, Türkiye Öğrenci Meclisi'nde söz alarak kentin sorunlarını dile getirmesini isteyen Arınç, "İnşallah biz bu sorunlarla TBMM olarak ilgileneceğiz. Bu bizim görevimiz. Ardahan'a benzer sorunları yaşayan başka bölgelerimiz de var. Türkiye'nin topyekün kalkınmasını, ilerlemesini hep birlikte görmek istiyoruz" diye konuştu. Türkiye Öğrenci Meclis Başkanı Harun Baykal da Arınç'tan, Ankara'daki ziyaretlerinin ardından geçecekleri İstanbul'a uçakla gitmek istediklerini söyledi. Arınç, "Uçak imkanımız yok. Sonraki yıllarda bakarız. Otobüsleriniz de uçak konforunda. Öğrenci olarak belki uçağa ilk kez binmek güzel bir duygu. İstanbul rüya gibi" dedi.