Arınç'tan HDP'ye mesaj: Bizim açımızdan top onların sahasındadır

Arınç'tan HDP'ye mesaj: Bizim açımızdan top onların sahasındadır
Arınç'tan HDP'ye mesaj: Bizim açımızdan top onların sahasındadır
Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nun ardından yaptığı açıklamada çözüm sürecine ilişkin "Bizim açımızdan top onların sahasındadır" değerlendirmesinde bulundu.

RADİKAL - Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın "Öcalan'dan bir ileri adım bekliyoruz' sözlerine ilişkin yaptığı değerlendirmede HDP'ye mesaj verdi. Arınç, "Biz her şeyi yapıyoruz. HDP'nin yapması gerekenler vardır, yapmalılar. Bizim açımızdan top onların sahasındadır" dedi.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı: 

Çözüm süreciyle ilgili son gelişmeler yeni bir aşamaya mı geçiliyor? Ortak bir açıklama olacak mı?

Dün çözüm süreciyle ilgili toplantıda durumu gözden geçirdik. Sürecin olumlu bir şekilde devam ettiğini söyleyebiliriz. Türkiye ’nin geleceği açısından bunu olumlu görüyoruz.

Bizim gösterdiğimiz karalılığı HDP’nin ne kadar gösterdiğini yaptığımız çalışmalar sonunda herkes görecek. Samimi ve kararlı olmaları gerekiyor.

TOP HDP'NİN SAHASINDA

Akdoğan'ın "Öcalan'dan ileri bir adım bekliyoruz" sözleri hükümet tam olarak neyi kast ediyor?

Birazdan sayın başbakanımız bir canlı yayında olacak. Ben hükümet açısından baktığımızda bu önemli sürecin devam ettiğini kararlı ve ısrarlı olduğunu söylemek istiyorum. Sayın başbakan yardımcısının ne söylediğini eminim herkes anlamıştır. Bahar aylarında silah bırakamaya yönelik bir talep olacaksa bunu gelişen süreç. İçinde göreceğiz. Dünkü görüşmenin özetini söylemem gerekirse hükümet adına yapmamız gereken her şeyi yapıyoruz yapacağız. HDP’nin yapması gerekenler vardır, yapmalılar. Bizim açımızdan top onların sahasındadır.

SURİYE SİBER ORDUSUYLA İLGİLİ BİR KONU ELE ALINDI MI?

Genel olarak ele alındı. Siber güvenlik kurulu olarak bir çalışma yapmıştık geçen yıllarda. TSE siber korsanlara karşı beyaz hacker eğitimine başlamıştı. Hükümetimiz Türkiye’deki altyapının korunması için bir güvenlik kurulu Böyle bir korsan çalışması belli kurumlar için maalesef yapılmıştır. E mail üzerinden yapılan yazışmalardan 2004, 2005 ve 2006 kısmen ele geçirildiği anlaşılıyor. Bu bizim için bir ikazdır. Bu ikaz karşısında tüm ilgili kurumlar dikkatle konunu takip edilmesi noktasında uyarılmıştır.

BU HAFTA İÇİNDE HÜKÜMET VE HDP’NİN KAMUOYUNA YANSIMAYAN BİR GÖRÜŞMESİ DAHA MI OLDU?

Bugün görüştüklerini cümle alem biliyor. Birkaç gün içinde de bir görüşme yaptıklarını biliyorum. Sayın Akdoğan’a sorarsanız size söyleyebilir. Geçtiğimiz günlerde de bir görüşme yaptıklarını biliyorum.

HAKAN FİDAN’IN ADAYLIĞI İLE İLGİLİ TARTIŞMALAR. BAŞBAKAN VE CUMHURBAŞKANI ARASINDA BİR KRİZ Mİ VAR?

Hayır bu bir kriz değildir. MİT Müsteşarının istifa etmesi ve aday olması önemlidir. Bazı arkadaşlar olumlu bulurken bazı arkadaşlar yaptığı görevin daha önemli olduğunu söylemiştir. Bugünden itibaren artık bu konunu tartışılmasının hiçbir faydası yoktur. Ortada sadece bir gerçek var. Sayın başbakanımızın uygun bulması ve takdirleriyle MİT müsteşarımız görevden ayrılmıştır. Sayın başbakanın takdirinin söz konusu olduğu noktada hiçbirimizin yorum yapmaması gerekmektedir. Saygıyla karşılanması gereken bir tutumdur. Nereden kaçıncı sıradan milletvekili olacak. Seçilecek mi seçilmeyecek mi bunları tartışırsa fuzuli bir iş yapmış oluruz.

BÜROKRASİDEN ÇOK İSTİFA ELEŞTİRİ KONUSU OLDU. NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Çok sayıda değil. Bir A4 kağıdının iki tarafını solduracak kadar. Bu her seçim döneminde olur. Ak Parti geçtiğimiz seçimlerde 5 bine yakın bir aday listesiyle karşılaşmıştı.
Onların ayrılmasıyla bürokrasinin duracağı yorumuna kesinlikle katılmıyorum. Herkes gitti bu iş kime kalacak şeklinde bir endişe doğru değil. Bizlerle çalışan insanlar nezaketen böyle bir istekleri olduğunu söyler. Biz de düşüncemizi söyleriz. Hiçbir bürokrat üst amirinin izni olmadan aday adaylığını koymuş olamaz. Yasa böyle demiyor ama nezaketen de olsa birlikte çalıştığı üst amirine haber verir.