Arınç'tan seçim meydanı yorumu: Türkiye bir cinnetin içinde maalesef

Arınç'tan seçim meydanı yorumu: Türkiye bir cinnetin içinde maalesef
Arınç'tan seçim meydanı yorumu: Türkiye bir cinnetin içinde maalesef
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Seçim meydanlarında aşırı sertlik veya aşırı hakaret, yönlendirme, tahrik etme olursa, bu sadece liderler arasında veya siyasetçiler arasında kalmaz. Sokağa da yansır, vatandaşlara da yansır. Türkiye şimdi böyle bir cinnetin içinde maalesef" dedi.

RADİKAL-Bursa'da Güldeste Derneği'ni ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin"Son günlerde, bazı medya kuruluşlarına el konulacağı ve bazı gazetecilerin tutuklanacağı konuşuluyor. Bu konuda bir değerlendirme alabilir miyiz" sorusuna Arınç şu yanıtı verdi:"Adalet Bakanımıza sormuşlar. 'Bu çılgınlık olur' demiş. Hiçbir hukuk dışılığa hükümetimiz izin vermez. Bu konu üzerinde spekülasyon yapmak, Fuat Avni'lerin işi. Kimse bu spekülasyonlara kanmasın. Bunun üzerinde seçime yönelik herhangi bir yoruma, herhangi bir tedirginliğe yol açmasın. Hukuk dışında, hiçbir işe hükümetimiz izin vermez. Yargının da buna alet olacağını sanmıyorum."


'ELİNE LEVYEYİ ALAN KAFAYA İNDİRİYOR'

Son dönemde siyasi parti liderlerinin miting alanlarındaki üsluplarının sertleşmesi konusunda değerlendirmesi sorulan Arıç şöyle konuştu:
"Seçim meydanları kitleleri coşturmaya, istikametlerini kesinleştirmeye, kararlarını artırmaya yönelik konuşmaların yapıldığı meydanlardır. Burada coşku heyecan biraz da eleştiri olur, polemik olur. Biraz da öfke olur. Her şeyin azı karar, çoğu zarardır. Üsluplarımız en ağır eleştiriyi yapabilecek kadar olabilmeli ama hiçbir zaman hakarete, küçültücü olmaya, insanları aşağılamaya onlarla alay etmeye yönelmemelidir. Bunu kim yaparsa, yanlış yapar. Çünkü bu kadar aşırı sertlik veya aşırı konuşma hakaret, yönlendirme, tahrik etme olursa, bu sadece liderler arasında veya siyasetçiler arasında kalmaz. Sokağa da yansır, vatandaşlara da yansır. Türkiye şimdi böyle bir cinnetin içinde maalesef. Tartışma yok artık, eline levyeyi alan kafaya indiriyor. Eline bıçağı alan saldırıyor. Eline tabancayı geçiren, pompalıyı geçiren birbirlerinin üzerine boşaltıyor. Bu bir cinnet halidir. Bunun sebeplerini psikologlar araştırabilir. Ruhbilimciler araştırabilir. Ben bir siyasetçiyim. Siyasetçi olarak vardığım sonuç, nerede kavga varsa, o kavga orayla sınırlı kalmıyor, toplumda insanlar etkileniyorlar ve maalesef istem dışı, irade dışı hareketlere yönelebiliyorlar."

Işıl ARSLAN- Edip TEKİN/BURSA/DHA


  http://www.radikal.com.tr/137204613720463

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Arınç - user1098224

  Senin partide konuşma hakkın bile kalmadı sayın ARINÇ yapılan yolsuzluklara hukuksuzluklara göz yumdun sessiz kaldın tarihe öyle geçeceksin

  AB ye değil hep beraber tımarhaneye gireceğiz.. - ARAGORA

  Ülkenin en büyük medyasını hedef gösteren, suçlayan bir ülke C:Başkanı veya Başbakanı gördünüz mü hiç dünyada?Herhangi bir batı demokrasısınde böyle bir şey olmuş olabilir mi ? O yetmedi,ABD nin büyük bir medyasına da aynı şeyi yapanı hiç gördünüz mü ?Ben bunları bizde görüyorum ve şaşkınlık içinde izliyorum..Nereye gidiyoruz ?

  roller değişmiş - aharasa

  türkiyeyi hiç bilmeyen birisine bir tayyibin konuşmasını dinletsen bir de bülentin bu konuşmasını ve hangisi cumhurbaşkanı diye sorsan 1000 yabancıdan 1000i de bülenti gösterir. tayyip partili gibi konuşuyor bülent de cumhurbaşkanı gibi