Arınç'tan Tarhan'a cevap: Büyük bir cehalet ürünü

Arınç'tan Tarhan'a cevap: Büyük bir cehalet ürünü
Arınç'tan Tarhan'a cevap: Büyük bir cehalet ürünü
CHP'li Emine Ülker Tarhan'ın, Sivas olayları konusunda dönemin yetkililerinin yargılanmasıyla ilgili 'AKP 10 yıldır iktidarda, neden yargılamadılar' sözlerine Bülent Arınç 'Böyle söylediyse bu büyük bir cehalet ürünüdür' diye tepki gösterdi.

Özgür ALTUNCU - Yaşar KAÇMAZ

İSTANBUL - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün yaptığı ’Sivas Katliamıyla ilgili dönemin kamu görevlileri hakkında soruşturma açılsın’ önerisine CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’ın getirdiği "10 yıldır iktidardalar neden yargılamadılar" eliştirisine tepki göstererek "Böyle söylediyse bu büyük bir cehalet ürünüdür" dedi.

‘Militan yargıçlık da yapsa bir bayan bunu söylemez’ diyen Arınç, ’ AK parti niçin yargılamadı’ demek büyük bir cehalet ürünüdür. AK parti hükümettir. Mahkeme değildir. Yargı AK Parti’nin emrinde olan bir kurum değildir. Yargılama mahkemelerde yapılır. Sanırım bunu söylememiştir sayın Tarhan, başka anlamda söylemiştir’ dedi.

Sivas katliamı sırasında görev yapan kamu görevlileri hakkında soruşturma açılması önerisine ilişkin sözlerine açıklık getiren Arınç, Eski Sivas Milletvekili, o zamanki SHP’nin saymanı olan Ziyah Halis’in ’kamu görevlilerinin suç işlemiş olmaları muhtemeldir’ sözlerine atıfta bulundu: Döneme ilişkin belgeselde yayınlanan görüntülerde görülüyor, asker bir kenara çekilmiş, ’ Ankara ’dan gelen talimatlarla otelin yakılmasına engel olunmamış’ diye iddialar var. ’Savcılar bütün bu iddiaları araştırabilir’ dedim. Kimseyi itham etmiyorum. İthamların araştırılması gerektiğini söylüyorum. Ben aklı başında bir insanım. Başkaları gibi yargılamayı neden AK Parti yapmadı diyecek bir insan değilim. (dha)