Arkadaşları üzgün: Keşke olmasaydı

Haber: MİRAY ÇİMEN - ANKARA / Arşivi

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın mesai arkadaşları 19 yıl sonra anıt mezarın açılmasını, Radikal’e değerlendirdi.
Eski Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Özal’ın ölümünün şüpheli olduğuna inanmadığını belirterek, “Ben baştan beri böyle bir şüphe içinde değildim” dedi. Mezarın açılmasına son derece üzüldüğünü kaydeden Sungurlu, şunları söyledi:
“Ama artık bu raddeye geldikten sonra hukuken açılmaması mümkün değildi. Bundan sonra bir şey vardı yoktu dememizin de şu aşamada faydası yok. Çünkü hep beraber göreceğiz. Ama fevkalade üzüldüm. (Zehirlendiği iddiası) Benim öyle bir şüphem yok. Bu saatten sonra iddiada bulunamam. Tahliller yapılacak ama kanaatim odur.”
Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ise 19 yıl sonra mezarın açılmasının hoş olmadığı görüşünde: “Ben televizyonda seyrettim. Tekrar tabuta koymuşlar, bayrağa sarmışlar falan. Ciddi üzüntü verici bir durum. Ama rahmetli Özal’ın eşi ve oğlu tarafından defalarca ‘Turgut Özal zehirlendi, öldürüldü’ denildi. Bunu adeta alışkanlık haline getirmişlerdi. Savcılığın tabii bu iddialar karşısında yapacağı başka bir şey yok. Mezarı açıldı, karar verildi. O incelemeden ne çıkar onu da kestiremiyorum. Ben böyle bir ihtimal vermiyorum.”
Eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın ise Özal’ın ölümünde ihmaller olduğunu dile getirdi: “Mesela doktor yok, ambulans yok. İyi bir sevk oluşturulmamış. Hastaneye giderken Özal sanki yaşıyormuş gibi bilgi verilmiş. Kriz geçirdiği bilgisi verilecek ve hastanede hazırlık yapılacak. Bunlar yapılmamış. Bunları ihmal olarak gördüm.”
Cumhurbaşkanı için alınması gereken sağlık tedbirlerinin alınmadığını kaydeden Şıvgın, “DDK’nın raporuyla sanki kasıt varmış gibi olduğu ortaya çıktı. Ailesi Özal’ın zehirlendiğini söyledi. Keşke bu otopsi vefat ettikten sonra yapılmış olsaydı. Olmadı. Umarım bundan sonra laf kesilmiş olur. Keşke olmasaydı. Umarım ki sonuca ulaşılır. Vatandaşın kafasındaki sorular cevaplarını bulur, kaybolur” diye konuştu.
Eski bakanlardan Mehmet Keçeciler ise artık bu konuda konuşmadığını belirterek, “Mahkeme kararına saygı duymalıyız, bekleyeceğiz. Söylenecek söz yok artık, mahkeme kararına uyacağız” dedi.
Keçeciler, Özal’ın ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında ‘tanık’ sıfatıyla ifade veren isimler arasında yer almıştı. Keçeciler, Özal’ın o zaman çok hasta olduğunu ve eceliyle öldüğünü düşündüğünü söylemişti.