Artık top Çelik'te

Sezer'in isteği
YÖK Başkanı Teziç, Cumhurbaşkanı Sezer'in isteğiyle yükseköğretime ilişkin yasa taslağını ek süre istemeden Milli Eğitim Bakanı Çelik'e sundu. İki kurum, ortak komisyon kurup metne son şeklini verecek.
ÖSS'ye yetişebilir
YÖK'le iletişimin süreceğini belirten Çelik, "Yasanın ünversiteye giriş sınavlarına yetişmemesi için sebep yok" dedi. Teziç ise "Her ayrıntı ele alınacak. Taslak, Meclis'e sunulmadan olgunlaşmalı" diye konuştu.

ANKARA - Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yasası taslağının Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yolculuğu başladı. Taslak, MEB ile YÖK arasında kurulacak ortak bir komisyonda değerlendirilecek.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, YÖK ile diyaloglarının devam edeceğini belirtirken, sürecin ne kadar olacağına ilişkin bir tarih vermedi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç ise, "Her ayrıntı görüşülecek. Parlamentoya gelmeden önce bu taslağın iyice olgunlaşması gerekiyor" dedi.
Önceki gün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşerek, çalışmaları hakkında bilgi veren Teziç, bir gün sonra da Milli Eğitim Bakanı Çelik'i ziyaret ederek, hazırladığı YÖK taslağını sundu. Toplantıdan sonra ortak bir açıklama yapan Teziç ve Çelik, taslağın diyalogla olgunlaştırılacağını söyledi. Açıklamaya göre, çalışmalar, YÖK ile MEB arasında kurulan ortak bir komisyon tarafından yürütülecek. Komisyon toplantılarına zaman zaman Bakan Çelik ve Prof. Teziç de katılacak.
Çelik: Bu yıla yetişebilir
Bakan Çelik, taslak üzerindeki diyalog sürecinin ne kadar süreceği konusunda bir kısıtlama olmadığını belirtirken, bu yıl üniversiteye giriş sınavlarına yetiştirilmemesi için bir sebep olmadığını da ifade etti. Katılımcı demokrasiye inandıklarını vurgulayan Çelik, taraflarla görüşerek çalışmalara katkı sağlanacağını ve oluşacak konsensüsle bir metnin ortaya çıkarılacağını söyledi.
Üniversiteler Arası Kurul'un (ÜAK) kendi taslak metnini getireceğine yönelik haberlerin hatırlatılması üzerine ise Çelik, "Katılımcı demokrasinin gereği olarak bize kim görüş getirirse biz onu alırız. Ama resmi muhatabımız YÖK Başkanı'dır" diye konuştu.
Teziç'in istemedikleri
YÖK Başkanı Teziç ise sunulan metne rektörlerin nasıl baktığına yönelik sorulara, "Rektörler toplantısı hemfikirle sonuçlanmadı. Hiçbir konu ittifakla sonuçlanmaz. Bunların hepsi metnin zenginleştirilmesidir" yanıtını verdi.
Sunduğu metnin dörtte üçünün ÜAK'ın taslağı olduğunu belirten Teziç, kendisinin de benimsemediği noktalar olduğunu ifade etti. Teziç, rektör olmak için gereken yaş haddinin 70 olmasını kendisinin istediğini, daha sonra bundan vazgeçtiğini söyledi. Benimsemediği bir başka konunun da rektörlerin iki dönem görev yapması olduğunu dile getiren Teziç,
"Rektörlerin bir dönem görev yapmasını arzulardım" dedi.
ÜAK toplanacak
Üniversiteler Arası Kurul ise perşembe günü olağanüstü toplanacak. ÜAK Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış'ın başkanlığındaki toplantıda, yükseköğretimle ilgili son gelişmeler değerlendirilecek, YÖK taslağı tartışılacak.Sezer istedi taslak gitti
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, hafta başında yapılan YÖK Genel Kurulu toplantısında taslağın sunulması için ek süre istenmesine karar verildiğini, ancak daha sonra fazla gecikmemek için bunu yapmadıklarını belirtti. Prof. Teziç'in YÖK Genel Kurulu'nda alınan karara uymamasına Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer neden oldu. Sezer, Prof. Teziç'e, taslağın sunulmasında gecikme olursa, bunun kendisine zarar verebileceğini iletti. Prof. Teziç kendisini YÖK Başkanlığı'na getiren Cumhurbaşkanı Sezer'in telkinini dinleyerek, taslağı Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e sundu.