'Asker-sivil fark etmez'

Türkiye'nin ilk sivil MGK sekreteri büyükelçi Yiğit Alpogan: "Kişinin üniformalı, üniformasız oluşu değil yasalarla sınırları çizilen görev önemli."
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Türkiye'nin ilk sivil MGK Sekreteri Yiğit Alpogan. "MGK Genel Sekreteri olarak Türkiye'nin Avrupa perspektifi yolunda her türlü gayreti göstereceğim" dedi. Yeni görevine başlama tarihiyle ilgili olarak
"Herhangi bir tebligat almadım. Ama Atina'da bazı protokol yükümlülüklerim var. Tahminim eylül sonuna doğru Ankara'da görevime başlayabilirim" diyen Alpogan, Radikal'in sorularını yanıtladı.
Diplomat Alpogan ile başlayalım. Türkiye-AB ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Müzakerelerin başlaması çabaları son safhaya gelmiştir. Bugüne dek Kopenhag Kriterleri doğrultusunda gereken her şey yerine getirilmiştir. Avrupa'nın objektif değerlendirme yapması halinde Türkiye'ye aralık zirvesinde tarih verileceğine inanıyorum,
Kıbrıs konusunda herhangi bir engel çıkabilir mi?
Türkiye ve KKTC ellerinden gelen her şeyi yapmışlardır. Kıbrıs Türk halkı da referandumda verdiği oyla çözüm yanlısı olduğu-nu göstermiştir. Bunun ötesinde Türk tarafından bir şey isteneceğini tahmin etmiyorum.
Ya Türk-Yunan ilişkileri?
İlişkiler 1999'dan bu yana çok iyi bir gelişim süreci içindedir. Tam 25 anlaşma imzalandı. Bu yıl 2.5 milyar dolar ticari hacime ulaşmayı bekliyoruz. Hepsinden önemlisi halklar arasındaki ilişkilerde görülen gelişme. Türk-Yunan ilişkileri tarihteki en kapsamlı işbirliği dönemini yaşamaktadır.
Gelelim MGK'nın ilk genel sekreteri Alpogan'a. MGK'nın yeni yapılanmasındaki katkınız ne olacak? Oturacağınız koltukta amacınız nedir?
Öncelikle bu şerefli görevin bana tevcih edildiği için fevkalade mutluyum. Atina'dan bir gözlemci olarak izleyebildiğim kadarıyla MGK'da yeni bir yapılanma süreci başlatıldı. Tabbii yeni görevimi devraldıktan sonra bu yapılanma sürecinde nereye varıldığı ve yapılması gereken işler varsa nasıl yapılması hususunda gerekli incelemeleri yapacağım. MGK her zaman Türkiye'nin en önemli kuruluşlarından birisi olmuştur. Ben de bu gereken çalışmaları en iyi şekilde yapmaya gayret edeceğim.
Askeri ve sivil MGK genel sekreteri arasındaki fark ne?
Bence görev esastır. MGK genel sekreterinin görevleri yasalarla çizilir. Dolasıyla görevi yerine getirenin üniformalı ya da üniformasız olmasının fark yaratacağına inanmıyorum. Önemli olan yasa çerçevesinde, demokratik ilkeler ışığında gerekenin yapılması.
MGK askeri ağırlıklı bir organizasyondu. Bu askeri ağırlık ne ölçüde azaltılacak.
Bu konularda şimdi konuşmak erken. Böyle bir şeye iştirak etmeme ya da reddetmek için erken. Kanaatimce görevi devraldıktan sonra MGK'nın statüsü ve ondan beklenenler konusunda daha fazla bilgi sahibi olacağım.
Hem diplomat hem de ilk sivil MGK genel sekreteri olarak Türkiye'yi bugün ve yakın gelecekte bekleyen iç ve dış tehditler nelerdir?
Ulusal güvenliğimize yönelik terör tehdidini en önemli tehdit
olarak görüyorum. Türkiye bu mücadeleden yakın geçmişte başarıyla çıkmıştır. Ama terörde de bir globalleşme vardır.
MGK'nın terörle mücadelede ya da istihbarat faaliyetleri içindeki konumu hakkında ne diyorsunuz?
Her devlet kurumu gibi MGK sekretaryası da bu mücadele anlamında neler yapılması gerektiğine ilişkin tavsiye ve düşüncelerini devletin üst tabakalarına iletecektir. Bu konuda bize verilecek görevler pek tabii en iyi şekilde yerine getirilmeye çalışılacaktır. Tabii bu, terörle mücadelenin felsefesi üzerine konuşlanacaktır.
Atina'dan hangi duygularla ayrılıyorsunuz?
Atina'da geniş bir dost ve arkadaş çevresi edindim. Ayrılıyor olmanın belirli bir hüznü var, ancak devlet hayatında görev esastır.
Olimpiyat oyunlarında Türkiye kaç altın alacak?
Yarısı altın 10 madalya kazanacağımıza inanıyorum.