Askere karşı iki zıt tutum

CHP'li Koç, Genelkurmay tepkisi için "Bir duyarlılık sergilenmiştir" dedi. ANAP lideri Nas ise "Keşke bu konuda da sessiz kalınsaydı" diye konuştu.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı'nın hükümetin YÖK yasa tasarısına ilişkin açıklamalarına siyasi partilerle sivil toplum örgütlerinden farklı tepkiler geldi. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç Genelkurmay'ın açıklamasını 'duyarlılık gösterisi' olarak niteledi. Genelkurmay'ın hükümetin açıkladığı tasarıyı sert bir dille eleştirdiği ve laikliğin gerçek savunucularının böyle bir tasarıyı benimseyemeyeceği görüşünü dile getirdiği açıklamalarına ilişkin tepkiler şöyle:
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç: Komisyon'da kabul edilen tasarı sosyal kaos yaratacak ve binlerce aile ve örenciyi tedirgin edecek niteliktedir. Genelkurmay Başkanlığı anayasal sınırlar içinde görevini yapan bir kurum. Her kuruluş gibi toplumu ilgilendiren her sorun hakkında görüşlerini, duyarlılıklarını ifade edebilir. Bu süreç içerisinde komisyon çalışmasından sonra, CHP'nin açıklamalarından sonra bir açıklama yaptı Genelkurmay Başkanlığı. Bunu duyarlılıklarına bağlıyorum. Sonuçta milli irade TBMM'de tecelli etmektedir. Her kuruluşun yapabileceği bir açıklama gibi değerlendiriyorum. Büyük bir toplum kesimi bu konuda duyarlı, bunu tespit etmek lazım. İnatla siyaset olmaz. 'Benim çoğunluğum var, benim sayısal üstünlüğüm hukuk devletini aşmak için bir yoldur, bir yöntemdir' anlayışı yanlıştır. YÖK yasa tasarısı ile ilgili olarak TBMM ve CHP
üzerine düşen bütün görevi yapacaktır.
CHP İstanbul Milletvekili Halil Akyüz: Bana göre bu bir muhtıradır. Demokrasimizde bu tip muhtıralara fırsat veren iktadar aklını başına toplamalıdır.
ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas: Genelkurmay, keşke bu konuda da sessiz kalsaydı, bunu tercih ederdim. Tasarının,bir sürü soruna çözüm getirmediği gibi zamanlama açısından toplumda yeni bir gerilime ve kargaşaya neden olacağını düşünüyorum.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan: Ne oldu ki 11 maddelik
bir YÖK yasa tasarısı ortaya çıktı? Bu tasarı demokrasiden ve katılımcılıktan uzak. Genelkurmayımızın yapmış olduğu açıklamanın
'Geçmişte yaşanan bir kısım endişeler geri gelir mi?' düşüncesinden
kaynaklandığını düşünüyorum.