Askerlere mayınlı tuzak: Altı şehit

Askerlere mayınlı tuzak: Altı şehit
Askerlere mayınlı tuzak: Altı şehit

CaferÇelik. Adil Yıldız. KemalÖzevin. Ziya Bener. Özkan Dumlu. DenizDemirci. (soldan sağa)

Mayınların temizliği ve barış konuşulurken Çukurca'dan altı askerin mayınlı tuzak sonucu şehit düştüğü haberi geldi. Sekiz asker yaralı. Savaş uçakları Kuzey Irak'ta PKK hedeflerini vurdu

HAKKARİ - Irak sınırındaki Çukurca’da operasyona giden askerlerin geçişi sırasında PKK’nın tuzaklı mayını patlatıldı. Altı asker şehit düştü.
Askerleri taşıyan araç, önceki gece saat 23.30 sıralarında Hakkâri’nin Çukurca ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Uzundere köyü yakınlarından geçerken teröristlerin yola döşediği tuzaklı mayın uzaktan kumandayla infilak ettirildi. Şiddetli patlamada, askeri araçta bulunan altı asker şehit düşerken, sekizi yaralandı. Şehit askerlerden dördünün Hakkâri Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı, ikisinin ise Kayseri Komando Tugay’ına bağlı askerler olduğu belirtildi. Yaralı askerler helikopterle Şırnak’taki hastaneye taşındı. 

Üçü Gaziosmanpaşa’dan
Hakkâri Valisi Muammer Türker, durumu ağır olan bir askerin Diyarbakır Asker Hastanesi’ne sevk edildiğini açıkladı. Vali Türker, mayın düzeneğinin uzaktan kumandayla patlatıldığının sanıldığını da belirtti. 
Şehit askerlerden üçü İstanbul’dan. Cafer Çelik, Adil Yıldız ve Kemal Özevin adlı askerlerin üçünün de Gaziosmanpaşa’dan olduğu belirtildi. Diğer üç askerin Yozgat’tan Ziya Bener, Ankara’dan Deniz Demirci ve Bingöl’den Özkan Dumlu olduğu açıklandı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a gönderdiği başsağlığı telgrafında, ‘bu tür hain ve kalleş saldırıların hiçbir zaman amacına ulaşamayacağını’ belirtti. Erdoğan mesajında “Dağılma noktasına gelen ve silahlı kuvvetlerimizin kahraman mensuplarının karşısına çıkma cesareti bulamayan bölücü örgüt, varlığını ancak bu tür hain ve kalleş pusularla hissettirme telaşı içindedir” dedi.

ABD’den kınama
ABD de terör saldırısını kınadı. ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Hayatını kaybeden askerlerin ailelerine en derin taziyelerimizi iletiyoruz. PKK terörüne karşı mücadelede Türkiye ile işbirliğini sürdüreceğiz.  Aynı zamanda, Türk liderlerin şiddetin sona ermesi için yaptıkları yapıcı çağrıları ve farklılıkların barışçıl yollarla çözümlenmesine olan bağlılıklarını destekliyoruz” denildi. 

Genelkurmay: Vurduk
Çukurca’daki saldırının ardından bölgedeki askeri hareketlilik artarken Genelkurmay Başkanlığı, uçakların dün sabah Kuzey Irak’taki PKK kamplarını vurduğunu duyurdu. Yapılan açıklamada, Irak’ın kuzeyinde bulunan Avaşin- Basyan bölgesinde sınıra yakın noktada tespit edilen PKK’lı kalabalık terörist grubun Türk Hava Kuvvetleri’ne mensup savaş uçaklarınca dün sabah saatlerinde etkili ateş altına alınarak vurulduğu belirtildi. Açıklamada, “Görevini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Harekâtta, her zaman olduğu gibi sadece PKK/KONGRA-GEL terör örgütü hedef alınmış, sivil halkın olumsuz etkilenmemesi için gerekli hassasiyet gösterilmiştir” denildi.  

Bir şehit haberi daha
Bu arada Hakkâri’nin yanı sıra Şırnak’ta da PKK’ya karşı operasyonlar sürdürülüyor. Bir grup teröristin tespit edildiği Cudi Dağı top atışına tutuldu. Bölgeye helikopterlerle komandolar indirildi. Ancak Çukurca’dan bir acı haber daha geldi. Işıklı Bölgesi’nin 15 kilometre uzağındaki bölgede sürdürülen operasyonda kayalıklardan düşen Abuzer Doğan şehit oldu. (dha, Radikal)