Assange'ın ilk konuğu Nasrallah

Assange'ın ilk konuğu Nasrallah
Assange'ın ilk konuğu Nasrallah

Assange'ın ilk konuğu Hizbullah lideri Nasrallah oldu.

Ev hapsinde olan Wikileaks kurucusu, ilk televizyon programında Hizbullah lideri Nasrallah'ı konuk etti.

LONDRA - WikiLeaks kurucusu Julian Assange, “The World Tomorrow” (Yarının Dünyası) isimli bir televizyon programına başladı. İngilizce yayın yapan Rus televizyonu RT’de yayınlanan programın ilk konuğu ise Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah oldu.

Hollywood Reporter isimli internet sitesinin haberine göre, 17 Nisan Salı günü gerçekleşen programda, ev hapsindeki Assange ile Lübnanlı örgüt Hizbullah’ın liderinin görüşmeleri bilgisayar üzerinden, yanlarında birer çevirmenle yapıldı.

Assange, Hizbullah liderine Suriye’nin durumu, ABD ’nin Hizbullah yanlısı medya kuruluşlarını bloklaması gibi Ortadoğu ’daki siyasi konuları sordu. Assange daha sonra Hizbullah’ın bazı liderlerinin fazlasıyla rahat bir yaşam sürdüğünden bahsetti.

“Kimseyi öldürmek istemiyoruz. Kimseye haksız muamelede bulunmak istemiyoruz” diyen Nasrallah, demokratik Filistin devletinin İsrail-Filistin anlaşmazlığındaki tek çözüm olduğunu da belirtti. Başka bir çözümün “uygun olmadığını” belirten Nasrallah, İsrail’in hukuk dışı bir devlet olduğunu ve öyle de kalacağını belirtti. Filistin devletinin kurulması halinde Müslüman, Musevi ve Hristiyanların bir arada, barış içinde yaşayacaklarını da ekledi.

Suriye lideri Esad’la ilgili bir soruya “Bana kalırsa Esad gerçek reformlar yapmak istiyor” diye cevap verdi. Esad’ı desteklediğini, bununla beraber muhalefetin Esad’la diyalog içine girmesi gerektiğini ve bunun için de muhalefetle görüştüklerini belirten Hizbullah lideri, bunu iç savaşı tetiklemek için yapmadıklarını söyledi. Akabinde ABD’nin ve İsrail’in iç savaş yaratmaya çalıştıklarını düşündüğünü de belirtti.

Programa twitter üzerinden de katılım oldu. @Alexander McNabb isimli bir kullanıcı, “Amerika’nın en sevdiği iki kişi sohbet ediyor: Assange ve Nasrallah.” şeklinde bir tweet yazdı.

Eski adı Russia Today olan RT kanalı, Nasrallah’ın 6 yıldır ilk kez röpörtaj yaptığını söyledi. Kanal, programın misafirlerini “geleceğe damga vuran politikacılar, devrimciler, entelektüeller, sanatçılar ve vizyonerler” olarak tanımlıyor.

Assange ise “devrimci ruhun bir kısmını yakalamak ve tüm dünyadaki izleyicilere sunmak” için bu programı yaptığını belirterek, “Yaptığım iş hayatımı hiç kolaylaştırmadı. Ancak bizlere dünyayı değiştiren fikirlerimizi zikretmemiz için bir platform sağladı” diye konuştu.