Atalay: BDP ve CHP el ele şov yaptılar

Atalay: BDP ve CHP el ele şov yaptılar
Atalay: BDP ve CHP el ele şov yaptılar
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Hem BDP hem CHP ele ele orada maalesef tahrike yönelik adeta şova dönük açıklamalar yaptı. Hasip Kaplan 'gelmesinler' diye terbiyesizce tehdit ediyor" dedi.

ANKARA - Atalay, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında, Irak sınırında meydana gelen olayda 35 vatandaşın hayatının kaybetmesinin çok üzücü olduğunu belirterek, “Çok iyi yürüyen bir süreç varken, sivil vatandaşları çok gözeten itinalı bir süreç yürürken terörle mücadelede, böyle bir olay meydana geldi. Terörle mücadelede en büyük hassasiyetimiz bütün güvenlik birimlerimizin teröristle mücadele, ama sivil vatandaşa zarar vermeme, vatandaşı ayrı tutma ve onu koruma” diye konuştu.

Atalay, “Bu olayda askerin ve hükümetin tuzağa düşürüldüğünü düşünüyor musunuz?” sorusunu yanıtlarken, konunun titizlikle araştırılıp soruşturulması gerektiğini, şu anda bu konuda akıl yürütmenin olayı aydınlatma yönünde fayda sağlamayacağını ifade etti.

“SEVİYESİZ AÇIKLAMA”
Uludere'de yaşananlarla ilgili gereken tüm adımların atılacağını bildiren Atalay, olay sonrasında anlamaya ve çözmeye yönelik politika geliştirdiklerini söyledi. Atalay, şöyle devam etti:

“Hem BDP hem CHP ele ele orada maalesef tahrike yönelik, adeta şova dönük açıklamalar yaptı. Hasip Kaplan 'gelmesinler' diye terbiyesizce tehdit ediyor. 'Bakanlar gelmesin buraya' diyor yani devlet gitmeyecekmiş oraya, böyle sorumsuzca... Ana muhalefet Partisi Genel Başkanı, grup toplantısında 'onlar tiyatro çadırına gitti, biz taziye çadırına gittik' diyor. Bir ana muhalefet, iktidarın yüzde 50'si gibidir parlamenter sistemde, ana muhalefet liderinin hiçbir devlet sorumluluğu yok, hiçbir kaygısı yok, yalan. Biz çadıra falan gitmedik, tiyatro çadırına kendileri gitti. Şov çadırıydı orası, BDP bayraklarıyla donatılmış şov çadırıdır orası. Orada Hasip Kaplan ile el ele şov yaptılar.”

Uludere'ye tekrar gideceğini belirten Atalay, “Böyle bir olayda seviyesiz açıklama, hiçbir normal insana yakışmayacak açıklamalar insanı üzüyor” dedi.

Atalay, yaşanan olayın Türkiye'nin ortak acısı olduğunu, yapılabilecek her şeyin yapılacağını ifade ederek, hayatını kaybedenlerin ailelerine mevzuat çerçevesinde destek verileceğini söyledi.

Herkesin terörle, şiddetle arasına mesafe koyması gerektiğini vurgulayan Beşir Atalay, “Düşünceyi açıklama ile şiddeti ayırmak düşünce özgürlüğünün uluslararası en önemli kriteridir. Düşünce sonuna kadar özgür olsun ama şiddet içermeyen düşünce... Düşünce şiddet içeriyorsa o düşünce özgür olamaz. BDP'ye biz çok güç vermeye çalıştık. Siyaset kurumu öne geçsin ve bu konuları onlar yürütsün
diye. Ama BDP Diyarbakır'da kaldı, şiddetle siyaset çalışmasının arasına mesafe koymadı. Onların savunmak istediği hakkın, hukukun çoğunu şu anda biz zaten gerçekleştirdik” dedi.

Kılıçdaroğlu 'na, bölgeyi ziyaretinde helikopter verilmediği yönündeki eleştirilere de değinen Atalay, “Siyasi partilerin bütçeden aldıkları gelirleri vardır. Onlara zaten yardım yapılıyor, yani ideali siyasi çalışma ile resmi çalışmaları ayırmak. Dolayısıyla bu uygulamayı doğru buluyorum” şeklinde konuştu.

Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik olup olmayacağı şeklindeki soruya Atalay, sadece güvenlik tedbirleriyle yaşanan sorunların çözülemeyeceğini dile getirdi. Atalay, “Başından beri biz böyle baktık ve terörle mücadelede çok yönlü bakışı, çoklu bakışı esas alan bir konsept geliştirdik ve devam ediyor, orada bir tereddüt olmasın” dedi. Atalay, milli birlik ve kardeşlik hukukunun gereğini yapmaya devam edeceklerini belirtti.

“Çoklu konsept altında bir görüşme var mı? Dağ kadrosuyla...” sorusu üzerine de Atalay, “Şu anda bizim hiçbir görüşmemiz yok” karşılığını verdi.

BAŞBUĞ'UN TUTUKLANMASI
Atalay, “Biz bu görüşmeyi yaparken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun, İlker Başbuğ'un tutuklanmasıyla ilgili bir açıklaması oldu. 'Siyasi otoritenin aldığı kararı mahkeme onaylamıştır. Mahkemeler adalet dağıtmıyor' dedi. Siyasi otoritenin aldığı bir karar mı vardı bununla ilgili?” sorusuna da, “Hayır” yanıtını verdi.

Beşir Atalay, “CHP, bir süredir zaten özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını istiyordu” denilmesi üzerine de, “Bunlar hukuk sistemi içinde tartışılır. Bunlar yasama organının görevidir. Yasama organı çalışır, değerlendirir. Ben bu konuya en başta söylediklerimin dışında başka bir ilave yapmak istemiyorum” diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in dün bir gazetede Kuzey Irak ile ilgili açıklamaları anımsatılarak, “Destek göremiyoruz yönünde açıklamalardı. Hani destek görülecekti, üçlü mekanizma çöktü mü?” sorusu üzerine de şunları söyledi:

“Daha çok destek bekliyoruz. Yani orada niyetlerin, düşüncelerin, ifadelerin ötesinde daha aktif tutum bekliyoruz. Esasen Irak'ın içi şu anda gerçekten sorunlu ve Kuzey Irak'ta artık o terör örgütünün falan bulunması Irak'ın kendi içinde de çok sorunlar oluşturur. Kuzey Irak yönetiminin bugünleri çok iyi düşünmesi lazım. Yani gelişen yeni süreçlerde Kuzey Irak yönetimi bu konuları bir daha değerlendirmesi lazım. Genelkurmay Başkanımıza ben katılıyorum, o manada daha fazla aktif rol bekliyoruz. Destek de değil bu. Yani kendi sınırları içinde, eğer bir terör oluşumu, terör örgütü yaşıyorsa bu sorumluluktur. Bir başka ülkeye bir destek falan da değildir. Herkes sorumluluğunu yerine getirmelidir.”

“Peki o çerçevede, ya siz yapın ya beraber yapalım, bunu da yapamıyorsak biz yapalım diye açık bir mesajınız mı var?” sorusu üzerine de Atalay, “Biz yapıyoruz zaten. Biz devam ediyoruz, biz yapıyoruz” yanıtını verdi.

Atalay, “üçlü mekanizmanın son zamanlarda bir toplantısının olup olmadığının” sorulması üzerine de, “Üçlü mekanizmanın son zamanlarda bir toplantısı olmadı. Çünkü Irak'ın kendi içinde hükümetle ilgili sorunları var. Ama ikili görüşmeler hepsiyle çok ileri şekilde devam ediyor. Amerika tarafıyla daha fazla devam ediyor. Kuzey Irak ile devam ediyor. Yani ikili görüşmeler hepsiyle, üçlü mekanizmanın taraflarıyla devam ediyor” şeklinde konuştu. (aa)