Atalay: Silahlı kuvvetlerin görev mevzuatını değiştireceğiz

Atalay: Silahlı kuvvetlerin görev mevzuatını değiştireceğiz
Atalay: Silahlı kuvvetlerin görev mevzuatını değiştireceğiz
Başbakan Yardımcısı Atalay; "İç Hizmet Kanunu'ndaki, Silahlı Kuvvetler'e verilen görev, o mevzuatlarda duruyor. Onları değiştireceğiz"

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Darbeleri araştırma komisyonu raporunu açıkladı. Bu, büyük bir değişim. Meclis, ilk defa ciddi bir şekilde geçmişiyle hesaplaşıyor. Devlet, geçmişiyle hesaplaşıyor” dedi.

AK Parti Antalya İl Başkanlığı'nda partililerle bir araya gelen Atalay, burada yaptığı konuşmada, partisinin en önemli güç kaynağının teşkilatlar olduğunu kaydederek, çalışmalarından dolayı partililere teşekkür etti.

AK Parti'nin 11 yıl önce kurulduğunu hatırlatan Atalay, AK Parti'nin ilk hükümetinin 19 Kasım 2002'de kurulduğunu, 11 yıl önceki ilk Bakanlar Kurulu'nda görev aldığını, 26 Kasım'daki son Bakanlar Kurulu'nda da yaptığını bildirdi.

Türkiye 'de ve dünyada her seçimde daha da güçlenerek 10 yıl iktidarda kalan ender partilerden biri olduklarını anlatan Atalay, iktidarların normalde oy kaybettiğini ancak AK Parti'de bu durumun tersinin yaşandığını vurguladı.

“DEVRİMCİ BİR PARTİYİZ”
AK Parti'nin iktidarda olduğu 10 yılda Türkiye'nin zenginleştiğini, demokratikleştiğini ve daha fazla büyüdüğünü vurgulayan Atalay, gelişmelerin kendilerine gurur verdiğini dile getirdi.

Reformcu bir parti olduklarına işaret eden Atalay, “Ben 'devrimci' kelimesini de kullanıyorum. Devrimci bir partiyiz. Büyük değişimler yapan bir partiyiz. O değişimci ruhumuzdan hiçbir şey eksilmedi. 10 yıl önce başladık. Daha yapacağımız çok iş var. 2023 vizyonu kapsamında çalışacağız. Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünü farlı bir Türkiye olarak karşılayacağız. Onun için reformcu konumumuz, modumuz, yüzümüz asla kesilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Demokratikleşme adımları ile ekonomik reformların paralel gittiğini kaydeden Atalay, “Demokratikleşme yönünde atacağımız daha çok adım var. Darbeleri araştırma komisyonu raporunu açıkladı. Bu, büyük bir değişim. Meclis, ilk defa ciddi bir şekilde geçmişiyle hesaplaşıyor. Devlet, geçmişiyle hesaplaşıyor. 'Ben geçmişte neler yaptım?' diyor. Türkiye bugün öyle bir durumda. Normalleşme sürecindeyiz” diye konuştu.

"DARBELERİN ARTIK ADI BİLE ANILMAMALI"

Sivilleşme yönünde atmaları gereken adımlar bulunduğuna dikkati çeken Atalay, şöyle konuştu:
“İç Hizmet Kanunu'ndaki, Silahlı Kuvvetler'e verilen görev, o mevzuatlarda duruyor. Onları değiştireceğiz. Bu darbe komisyonunun raporu vesilesiyle bunu söylüyorum. Darbelerin artık adı bile anılmamalı. Kimse aklına bile getirmemeli. Daha özgürlükler yönünde atılması gereken adımlarımız var. Kıyafet özgürlüğünü sonuna kadar sağlamış değiliz. Bir kısmı uygulamayla sağlanmış durumda. Bunlar üzerinde çalışmamız gerekiyor. Bütün bu alanlarda değişimci, reformcu özelliğimizi sürdüreceğiz. 'AK Parti, 10 yıl iktidar oldu, yapacağı her şeyi yaptı' gibi düşüncesi olanlar bu düşüncesini terk etsin. Daima diri ve daha çok şey yapma çabası içinde olun.”

Türkiye'de 10 yıl öncesinden daha dik ve alnı açık şekilde milletin huzurunda olduklarını belirten Atalay, Türkiye'de bir dönem iktidarda olanların toplum içine çıkmasının zorlaştığını, AK Parti'nin ise çok farklı bir yerde bulunduğunu, 10 yıl iktidarda olup da her gün güçlenen tecrübesiyle daha fazla hizmet aşkı üreten başka bir parti bulunmadığını dile getirdi.
Oturdukları koltukları hiçbir zaman “saltanat” ya da “rahat koltuk” olarak görmediklerini vurgulayan Atalay, “O koltuklarda iğneli koltuklar gibi görüp oturduk. 'Acaba ihmal ettiğimiz bir şey var mı?' diye düşündük. Bu duyarlılık içinde görevlerimizi yürüttük” şeklinde konuştu.

İktidarda kaldıkları süreçte Antalya'ya büyük önem verdiklerini vurgulayan Atalay, Antalya'yı 5 ilçe kurarak çerçeveli bir şehir haline getirdiklerini ifade etti.

Atalay, yerel seçimlerin ardından Antalya'ya verdikleri destekleri kesmediklerini, yapılması gereken her şeyi yaptıklarını kaydederek, yerel seçimlerden çıkan sonucu bir daha ki seçimlerde telafi edeceklerine inandıklarını sözlerine ekledi.
Ziyaretin sonunda AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, Atalay'a Antalya figürü işlemeli tabak hediye etti. (AA)