Ateş ve Karayalçın sandık başında

CHP'nin Ankara adayı Ateş Oran'daki Özel Yüce Koleji'nde, SHP lideri ve Demokratik Güçbirliği adayı Karayalçın ise Çankaya Lisesi'nde oy kullandı.

CHP Ankara büyükşehir belediye başkan adayı Yılmaz Ateş, oyunu Oran'da bulunan özel Yüce Koleji'nde kullandı. Oyunu kullanmak üzere, eşi Fecire ve çocukları ile Yüce Koleji'ne gelen Yılmaz Ateş, 2566 numaralı sandıkta oy verdi. Ateş'in oy verme işlemi tamamlandıktan sonra sol işaret parmağına çıkmayan boya sürüldü.
CHP adayı Ateş, gazetecilerin soruları üzerine "Hayırlı olsun" dileğinde bulunarak, seçimi kazanacağına inandığını belirtti. Sorunsuz ve seviyeli bir seçim dönemi yaşadıklarını kaydeden Ateş, Ankara'yı iyi tanıdığını, sorunları bildiğini dolayısıyla iyi hizmet vereceğine inandığını ifade etti.
Ateş, gazetecilerin, "Son ana kadar Murat Karayalçın ya da sizin çekilmeniz beklendi. Kulislerde seçimi Melih Gökçek'e hediye ettiğiniz konuşuluyor" sözleri üzerine şunları kaydetti:
"Bu değerlendirmeye katılmıyorum. Ben tek bir partinin CHP'nin adayıyım. Sayın Karayalçın ise bir ittifak adayı. Sağ partilerin 8 önemli adayı varken solda iki adayı çok bulmuyorum. Bunda rahatsızlık duyacak bir şey yok. Bu seçim, 10 yıllık bir dönemin adayından rahatsızlık duyanlar, memnun olanların seçimi olacak."

KARYALÇIN: ANKARALININ DEDİĞİ OLACAK

SHP Genel Başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın, oyunu Çankaya Lisesi'nde kullandı. Karayalçın, eşi Neşe Karayalçın ve oğlu Alp Karayalçın ile birlikte saat 11.05'de oy kullanmak üzere okula geldi. Kayıtlı olduğu 1156 No'lu sandığa geçen Karayalçın burada yaklaşık 40 dakika sıra bekledi. Beklerken basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Karayalçın, bir gazetecinin "Sol Ankara'yı yine Melih Gökçek'e armağan edecek" değerlendirmelerini anımsatması üzerine, "Yanlış değerlendirme yapılıyor. Bunu söylemek için aslında sandık başı uygun değil. Seçimler Ankaralıların istediği gibi sonuçlanacaktır" dedi.
'Çekilme' tartışmalarına ilişkin görüşünü soran bir gazeteciye de Karayalçın, "Artık çekilip çekilmeme tartışmalarının anlamı kalmadı" karşılığını verdi. Bir anket yaptırmadıkları için oy oranları hakkında bir tahminde bulunmayacağını belirten Karayalçın, "Kazanacağınızdan umutlu musunuz" sorusunu da "Ondan eminim. Kazanacağımdan kuşkum yok" diye yanıtladı.
Sıra beklerken vatandaşlarla sohbet eden Karayalçın, bir vatandaşın "İnşallah kazanırsınız"' dileğine gülümseyerek karşılık verirken, eşi Neşe Karayalçın, "O konuşamaz, seçim yasağı var. İnşallah" dedi.