'Atı alan Üsküdar'ı geçti, artık bunun dönüşü yok'

'Atı alan Üsküdar'ı geçti, artık bunun dönüşü yok'
'Atı alan Üsküdar'ı geçti, artık bunun dönüşü yok'
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, birilerinin, Türkiye'nin demokratikleşmesinden, şeffaflaşmasından, güçlenmesinden rahatsız olabileceğini belirterek, "Ama onlara Üsküdar'dan bir mesaj vermek istiyoruz; Atı alan Üsküdar'ı geçti. Artık bunun dönüşü yok" dedi.

Burhan Felek Spor Salonunda düzenlenen AK Parti Üsküdar İlçe Başkanlığı 4. Olağan Kongresinde konuşan Bağış, bir Üsküdarlı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın selamlarını getirdiğini belirterek, “Üsküdar, Recep Tayyip Erdoğan 'a her zaman sahip çıktı. Bugün de dualarınızla onunla birlikte olduğunuzu biliyorum. Gönlünüzü rahat tutun. Kısa süre içinde görevinin başında olacak” dedi. AK Parti'nin kurulmasında Üsküdar'ın büyük rolü olduğunu söyleyen Bağış, 26 Mart 1999'da şiir okuduğu için Pınarhisar'a yolcu edilen Erdoğan'a Üsküdar'ın çok görkemli bir uğurlama yaptığını ve sonrasında da Erdoğan'ı sadece Türkiye'nin başbakanı değil, dünya vicdanının sesi haline getirdiğini kaydetti. 

Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Birileri, Türkiye'nin demokratikleşmesinden, şeffaflaşmasından, güçlenmesinden rahatsız olabilir ama onlara Üsküdar'dan bir mesaj vermek istiyoruz; Atı alan Üsküdar'ı geçti. Artık bunun dönüşü yok. Artık milletin iktidarı, milletin muktedir olduğu bir Türkiye var. Artık elitistlerin değil, milletin sözünü dinleyen, milletin derdiyle dertlenen, milleti için siyaset yapan bir AK Parti var.”

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da AK Parti'nin kuruluşundan bu yana geçen süreçte “AK Parti kurulamaz, kurulsa bile iktidar olamaz, bir kez iktidar olsa bile bir daha seçim kazanamaz” iddialarının dile getirildiğini, oysa AK Parti olarak üst üste üç milletvekilliği seçimi, iki yerel seçim ve iki referandum kazandıklarını söyledi. Son dönemdeki anketlerin ve kamuoyu araştırmalarının, hükümete güvenin arttığını gösterdiğini belirten Kılıç, “Tazeliğimiz, yeniliğimiz, vadettiğimiz umutlar hiç eskimiyor. Sevgiler azalmıyor, güven tükenmiyor. Milletin AK Parti'ye, Recep Tayyip Erdoğan'a olan umutları erimiyor, azalmıyor, eksilmiyor” dedi. Muhalefetteki gelişmelere de değinen Kılıç, “Muhalefettekiler bırakın diplomasiyi, ekonomiyi, eğitimi, sağlığı, gençlik politikalarını, durdukları yerde kayıkçı kavgaları bitmiyor. Bir partiyi bile yönetemiyorlar” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Üsküdar'da AK Parti'nin üye sayısının, seçmen sayısının yüzde 21'ine çıktığını belirterek, “Üsküdar bütün seçimlerde destan yazdı” dedi. Kendi bakanlığı kapsamında 1.128 tesisin açılışını gerçekleştirdiklerini, bunun 206'sının dev barajlar olduğunu kaydeden Eroğlu, 49 şehrin su meselesini kökünden çözdüklerini, İstanbul dışındaki 34 milyon vatandaşa ilave içme suyu verdiklerini kaydetti. Eroğlu, başlattıkları ağaçlandırma seferberliği çerçevesinde 2,3 milyon hektar alanın ağaçlandırılacağını, İstanbul'un da bundan nasibini alacağını belirterek, Asya ve Avrupa yakalarında iki orman alanı kurulacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise kongrenin hayırlı olması temennisinde bulunarak, ilçe yönetiminde şimdiye kadar görev alanları ve bundan sonra alacakları tebrik etti.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem de Kadıköy'de başlattıkları İstanbul ilçe kongrelerinin, Üsküdar'daki bu kongreyle tamamlandığını belirterek, “Kongremiz hayırlı olsun. Yeni başarılarımız şimdiden kutlu olsun” dedi.

Başbakan Erdoğan'ın telgrafı
Kongrede, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın telgrafı da okundu. Telgrafında, kongrenin başarılı geçmesi temennisinde bulunan Erdoğan, 12 Haziran seçimlerinde her iki seçmenden birinin oyunu alarak yüzde 50 oy oranıyla üçüncü kez millete hizmetkarlık vazifesi üstlendiklerini belirterek, AK Parti'nin başarısında teşkilatın en büyük paya sahip olduğunu kaydetti. Elde edilen başarının, sorumluluklarını bir kat daha arttırdığına işaret eden Erdoğan, “Üçüncü iktidar dönemimiz, tıpkı önceki dönemler gibi daha fazla gayretle eser ürettiğimiz, milletimize çok daha fazla hizmet ürettiğimiz, Türkiye'yi daha da büyüttüğümüz ve güçlendirdiğimiz bir dönem olacaktır. Üçüncü iktidar dönemimiz AK Parti'nin ustalık dönemidir” ifadelerini kullandı. 

Başbakan Erdoğan, AK Parti'yi kurdukları tarihte sahip oldukları aynı enerji ve heyecana, hatta çok daha fazlasına sahip olduklarını belirtti. Kongreye, İstanbul Milletvekilleri Mustafa Ataş, İdris Güllüce, Erol Kaya, Mihrimah Belma Satır, Muhammed Çetin, İsmet Uçma, Osman Boyraz, Osman Aşkın Bak, Ahmet Haldun Ertürk, Bülent Turan, Mustafa Şentop, Metin Külünk, Oktay Saral, Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara da katıldı. (AA)