Atina'da olağanüstü Kıbrıs toplantısı

Yunanistan Dışişleri Bakanı, Kıbrıs görüşmelerinde önemli bir aşamaya gelindiğini, Türk tarafının önerilerini değerlendirdiklerini söyledi.

Yunanistan iktidar partisi PASOK Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, New York'ta yapılan Kıbrıs görüşmelerinde önemli bir aşamaya gelindiğini söyledi.
Papandreu, Başbakan Kostas Simitis başkanlığında, önümüzdeki günlerde Dışişleri Bakanlığı görevini devralması beklenen yardımcısı Tasos Yaniçis'in katılımıyla Atina'da yapılan ve 3 saat süren Kıbrıs konulu olağanüstü toplantının ardından gazetecilere bilgi verdi. Atina'nın Rum Yönetimi ile sıkı işbirliği içinde olduğunu söyleyen Papandreu, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın önerileri ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın hakemlik rolüne ilişkin soruları, "Ne karar alırsak alalım bu, Lefkoşa ile ortak kararımız olacak. Sözü edilen önemli teklifleri inceliyoruz" diye yanıtladı. Atina ve Lefkoşa'nın, Kıbrıs sorununun BM kararları ve AB müktesebatına uygun, kalıcı ve adil bir biçimde çözülmesini istediklerini söyleyen Papandreu, Rum Kesimi'nin AB üyeliğinin bu konuyu uluslararası toplumun ilk önceliği haline getirdiğini belirtti.
Bu arada, Simitis ve Papandreu'nun bu akşamüstü Kıbrıs konusundaki gelişmeleri ele almak üzere, Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos ile bir araya gelecekleri açıklandı.