Avrupa Birliği için
kritik 38 gün

Verheugen gelecek
Hükümet ve sivil toplum örgütleri 5-8 Eylül'de AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Verheugen'i ağırlayacak. Verheugen İlerleme Raporu'yla ilgili ilk ipuçlarını bu görüşmeler sırasında verecek.
Erdoğan hazırlanıyor
Yeni Türk Ceza Kanunu'nu 5 Ekim'e yetiştirmek isteyen hükümet Meclis'i toplantıya çağırmaya hazırlanırken Başbakan Erdoğan da raporun açıklanmasıyla birlikte Almanya ve Fransa'yı iki kez ziyaret edecek.
Gümrük birliği yolda
Hükümetin ayrıca eylül sonunda Kıbrıs Rum Yönetimi ile gümrük birliği anlaşmasını imzalayacağı iddia edildi. İktisadi Kalkınma Vakfı da Brüksel'de destek kazanmak için Türkiye konulu toplantılar yapacak.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği'nin (AB) 5 Ekim'de açıklayacağı İlerleme Raporu öncesinde Türkiye, üyelik için müzakere tarihi alma hedefine kilitlendi. Bu hedef için 'en kritik' günler, eylül ayında yaşanacak. AB Komisyonu'nin genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in 5-8 Eylül'de Ankara'da değerlendirmelerini yapacağı raporla ilgili ilk sinyalleri vermesi bekleniyor.
Kıbrıs için kritik karar
11 Eylül'de Kuzey Kıbrıs üzerindeki izolasyonun kırılmasını sağlayacak iki tüzüğü karara bağlayacak AB Genel İşler Konseyi ise alacağı kararlarla Türkiye-Kıbrıs ve AB ilişkilerinde yaşanacak yeni dönemin baş aktörü olacak. AB'nin Kuzey Kıbrıs üzerindeki tecrit politikasına son verecek
adım atmadığını gördüğü için Rum Yönetimi ile gümrük birliği anlaşmasını imzalamayan Türk hükümetinin, anlaşmayı eylül sonunda imzalayacağı iddia ediliyor.
Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen 6 Ekim'de yayımlanacak olan İlerleme Raporu öncesinde Türkiye'ye gelecek. Verheugen, 5-8 Eylül tarihlerinde Türkiye'de sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle, hükümet üyeleriyle görüşecek. Bu arada Türkiye de İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Dışişleri Bakanlığı'nın ortak çalışmasıyla Estonya merkezli Baltık cumhuriyetleri gezisiyle AB turuna hız verecek.
'Sİvil toplum' da atakta
Türkiye'nin 'AB hedefli gezi' programını hazırlayanlardan İktisadi Kalkınma Vakfı Genel Sekreteri Şebnem Karauçak, hem Brüksel merkezli 'bilgilendirme ve Türkiye'yi gündemde tutma' projelerinin yürütüldüğünü ve yeni üyelere ağırlık verildiğini kaydetti.
İKV kasımda Brüksel'de çok üst düzey katılımlı, uluslararası örgütlerin de temsil edileceği Türkiye toplantıları düzenleyecek. Toplantıların asıl amacı, ekim ayında açıklanacak İlerleme Raporu'nun AB kamuoyunda değerlendirilmesi sırasında, Türkiye'nin ödevlerini ne ölçüde yaptığına dair uluslararası destek sağlamak. AB Konseyi'nin Kuzey Kıbrıs'la ilgili alacağı karar her ne olursa olsun, hükümet AB hedefinden sapmamakta kararlı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı İlerleme Raporu'nun açıklanacağı ekim ayıyla birlikte yoğun bir ziyaret programı bekliyor.
Başbakan geziyor
Erdoğan, AB'de etkin olan Almanya ve Fransa'yı ikişer kez ziyaret edecek. Erdoğan, 2 Ekim'de AB'nin merkezi Brüksel'de olacak. Başbakan'ın Brüksel'deki Türkiye sergisini açması bekleniyor.
Belçika'nın ardından Almanya'yı ziyaret edecek olan Başbakan Erdoğan, Berlin'de Alman Dostluk Ödülü'nü alacak. Başbakan 4-5 Ekim tarihlerinde Strasbourg'da Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi'nde konuşacak.
Erdoğan 20-21 Ekim tarihlerinde ise Fransa'da Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nün 25'inci kuruluş yıldönümünde konuşacak. 19-20 Kasım'da yeniden Berlin'e gidecek olan Başbakan'ın bu yoğun ziyaret takvimi içinde Suriye'nin de yer alması öngörülüyor.
Türkiye'nin AB'den müzakere takvimi almasının önündeki son yasal engel olarak gösterilen Türk Ceza Kanunu'ndaki değişiklikler de eylül ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Meclis AB'ye uyum çerçevesinde hazırlanan 346 maddelik tasarıyı İlerleme Raporu öncesinde yasalaştırmak için 14 Eylül'de olağanüstü toplanacak.