Avrupa için eşitlik şart

Diyarbakır'a giden Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Josep Borrell, Kadın Merkezi Başkanı Nebahat Akkoç'la görüştü. Borrell, "Kadın ve erkek arasındaki eşitlik AB'nin en temel koşullarından biridir" diye konuştu.
Haber: FERİT ASLAN / Arşivi
MUZAFFER DURU / Arşivi

DİYARBAKIR - Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Josep Borrell, Türkiye'yi tanıma fırsatını bulmaktan çok memnun olduğunu söyledi. Dün sabah uçakla Diyarbakır'a gelen Borrell, Vali Yardımcısı Vahdettin Özkan tarafından karşılandı. Emniyet'e ait zırhlı otomobille kent turu yapan Borrell, Diyarbakır surlarını da gezdi. Borrell, daha sonra valiliğe geçti.
Vali Efkan Ala, kapıda karşıladığı Borrell'e, "Sizi burada görmekten çok mutluyum. Umarım buradan, unutamayacağınız güzel anılarla ayrılırsınız" dedi. Borrell ise, ziyaret sayesinde olağanüstü bir ülke olan Türkiye'yi çok iyi tanıma fırsatı bulacağını söyledi ve bir AP başkanının Diyarbakır'a ilk kez geldiğini belirtti.
Ala, Borrell'e üzerinde Diyarbakır surları işlenen gümüş bir tabakla bir kilim hediye etti. Borrell de Avrupa'nın geçmişini yansıtan paraları Ala'ya verirken, "Bu paralar AB tarihini anlatıyor. Umuyorum bundan sonra bu paranın geleceğinde siz de olursunuz" diye konuştu.
Ala da, "Türkiye de bundan sonra bu paraların tarihinde yer alacak" karşılığını verdi.
'20 milyon Kürt AB'li olacak'
Borrell, Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaretinde Kürtçe-Türkçe-İngilizce, 'Diyarbakır surlarının yüksekliği 12 metre. AB'ye 12 gün kaldı' yazılı afişle karşılandı. Belediye Başkanı Osman Baydemir'le görüşen ve gezinin siyasi açıdan önem taşıdığını belirten Borrell, "AP'nin buraya gelişi, kültürlere, dillere, daha fazla barışa ve ekonomik kalkınmaya verdiğimiz değerin ifadesidir" dedi. Baydemir de, şunları söyledi:
"1999'da iki önemli fırsat yakalandı. Bunlardan biri Kürt muhalefetinin silahlı eylemleri bırakmasıyla çatışmaların durması, diğeri Türkiye'nin AB sürecine dahil edilmesi. Şu anda reformların uygulanmasında sıkıntı çekilse de müzakere tarihi verilmesiyle bu sıkıntılar aşılacak. Türkiye, öncelikle Kürt sorununu çözmek ve çatışmasızlık ortamı sağlamak için hukuksal zemin yaratmalı. Türkiye'nin AB'ye girmesiyle 20 milyon Kürt de AB üyesi olacak.
Etnik kimliklerin kendini dışlanmış psikolojisine koymaması için gereken zemin oluşturulmalı. Umarım ilişkilerimiz Diyabakır surları kadar güçlü ve sağlam olur, yıkılmaz."
Borrell, daha sonra da Kadın Merkezi Başkanı Nebahat Akkoç'u ziyaret etti. Borrell, "Kadın ve erkek arasındaki eşitlik, AB'nin em temel koşullarından biri. Cinsler arasındaki eşitlik, kadın hakları, tüm cinselliğe eşit muamele ve cinsel eğilime saygı gösterilmesi gerekir. Kadına yönelik şiddete göstereceğimiz mücadele, Avrupa Anayasası'nın özünü oluşturur. Buradaki ziyaretimiz, ayrımcılığa karşı çalışanlara destek ziyareti anlamını taşıyor" dedi.
Şehitler derneğine de gitti
Borrell, Diyarbakır Barosu ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı İşkenceye Maruz Kalanlar Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden sonra Diyarbakır Şehit Aileleri Derneği'ni de ziyaret etti. Dernek Başkanı Ahmet Büyükburç, ilk defa Avrupa'dan gelen bir heyetin kendilerini ziyaret ettiğini söyledi. Bölgede uzun yıllar çok acı çekildiğini belirten Borrell de, durumun düzelmekte olduğunu kaydetti. Borrell, ziyaretlerinden sonra akşam Ankara'ya döndü.