Avrupa için son dönemeç

Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği tarafından dün Bakanlar Kurulu'na verilen brifingde, reformlardaki uygulamaya dikkat çekildi.

ANKARA - Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği tarafından dün Bakanlar Kurulu'na verilen brifingde, reformlardaki uygulamaya dikkat çekildi. Aralık ayında yapılacak AB zirvesinde dikkate alınacak AB Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu'nun yazımına başlanmadan önce uygulama adımlarının atılması istendi.
Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında AB Genel Sekreteri Büyükelçi Murat Sungar, siyasi kriterlerle mevzuat ve uygulamaların son durumuna ilişkin bilgi verdi. Sungar'ın brifinginde eksiklikler anlatılırken söz konusu eksikliklerin ağustos sonuna kadar giderilmesi gereğine dikkat çekildi. Toplantı hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, AB'ye uyum düzenlemelerinin yanı sıra uygulamanın da önemli olduğunu söyledi. Uygulamanın, hükümetin öncelikleri arasında bulunduğunu belirten Şener, şöyle konuştu:
"Türkiye'deki reform çalışmalarının ilerleme raporuna yansıyabilmesi açısından, bu yasama yılına özgü olmak üzere çıkarılması gereken kanunların tamamlanması gerekmektedir. Özellikle siyasi kriterlere ilişkin önceliğimizin olduğunu bilmektesiniz. Bu öncelik çerçevesinde yapılacak yasal düzenlemeler gözden geçirilmiştir. Ancak, olay sadece yasal düzenlemelere ilişkin değil, aynı zamanda reformların hayata geçirilmesi de yani çıkan yasaların uygulanması da ilerleme raporunda ele alınacak temel konu olduğu için, bu nokta üzerinde de değerlendirme yapılmıştır."