Avrupa Konseyi Genel Sekreteri: Erdoğan'a GRECO'yu hatırlattım!

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri: Erdoğan'a GRECO'yu hatırlattım!
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri: Erdoğan'a GRECO'yu hatırlattım!
Türkiye'deki temaslarını sürdüren Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, dört eski bakan hakkında çıkan Soruşturma Komisyonu kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

RADİKAL - Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, dört eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmemesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'la Ankara 'da yapılan görüşmelerde ele aldıklarını ifade etti.

CNN Türk'ün haberine göre, Jagland, "Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu'nun (GRECO) tavsiyelerini hatırlattım. 'Uygulanmalı' dedim. Anayasa Mahkemesi bağımsız bir kurum. Bunu devam ettirmesi önemli. Yargı reformuna devam edilmeli" diye konuştu.

GRECO NEDİR? 
Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu (GRECO) 1 Mayıs 1999 günü kuruldu. Avrupa Konseyi bünyesinde tesis edilen ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile birlikte Konseyin en prestijli uluslararası organizasyonu olarak kabul edilen GRECO, 'yolsuzlukla mücadele alanında uluslararası ünü ve prestiji haiz, esnek ve etkin bir mekanizma' olarak tanıtılıyor. Katılım için Avrupa Konseyi’ne üye olmak gerekli değil. Tam üyelik için aranan tek koşul, GRECO tarafından değerlendirilmeye alınmayı kayıtsız şartsız olarak kabul etmek ve “karşılıklı değerlendirme” aşamalarına herhangi bir çekince koymaksızın katılmak.

GRECO’ya Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin yanı sıra, ABD de üye. 13 Ocak 2011 tarihinde Gruba katılan Belarus ile birlikte üye sayısı 49’a ulaştı. Türkiye de "ulusal ve uluslararası alanda önemli bir sorun halini alan yolsuzluk olgusuyla mücadele konusundaki irade ve kararlılığnın göstergesi olarak"  1 Ocak 2004 tarihinde GRECO’ya üye olmuştu.

GRECO’nun amacı, "dinamik karşılıklı değerlendirme süreci ve emsal baskısı mekanizmalarını işletmek suretiyle üyelerinin Avrupa Konseyi tarafından oluşturulan yolsuzlukla mücadele standartlarına uygunluğunu değerlendirmek ve bu yolda kapasitelerinin artırılmasına yardımcı olmak" şeklinde ifade ediliyor.