Avrupa solu da kuşkulu yaklaştı

Avrupa sosyalistlerinin, Türkiye'nin AB üyeliğini şüpheci bir yaklaşımla sorgulayan ve 'özel statü' imaları içeren yaklaşımı, CHP'nin girişimleriyle yumuşatıldı.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa sosyalistlerinin, Türkiye'nin AB üyeliğini şüpheci bir yaklaşımla sorgulayan ve 'özel statü' imaları içeren yaklaşımı, CHP'nin girişimleriyle yumuşatıldı.
Hıristiyan Demokratlar'ın 13 Haziran'daki Avrupa seçimlerinde Türkiye'yi propaganda malzemesi olarak kullanma akımına sosyalistler de kapıldı. Avrupa Sosyalistleri Partisi'nin bugün başlayacak 6. kongresinde ele alınacak bir raporda "Yakın gelecekte Türkiye'nin üye olması mümkün değil" ifadesi yer aldı. Raporda, nüfus, coğrafya ve gelenekler öne çıkarılarak olumsuz bir yaklaşım sergilendi.
'Sosyalistler arasında bile sıkıntı var'
Kongreye katılmak üzere Brüksel'de bulunan CHP lideri Deniz Baykal ise, "Bu kabul edilemez bir terminolojiydi. Yaptığımız girişimler sonucunda bu durum iyileştirildi. Ancak sosyalistler arasında bir sıkıntı olduğu ortada" dedi.
CHP'nin girişimiyle yeniden yazılan Türkiye paragrafında, Kopenhag Kriterleri yerine gelir gelmez müzakerelerin başlayacağı ifade edilirken, Ankara'nın gösterdiği gayrete atıf yapılıyor. Raporda AB'nin de kendisini Türkiye için hazırlaması gerektiğinin altı çiziliyor.
Bayram mesajı
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM'nin 84. yılı kutlanırken, KKTC'de
ise egemenlik ve bağımsızlığın oylandığını ifade ederek, "KKTC'deki Türklerin üzerine oyunlar oynanıyor" dedi.
Baykal, 23 Nisan mesajında Kıbrıs konusuna değindi. Baykal, TBMM'nin, Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın ve bağımsızlık mücadelesinin 'karargâhı' olduğunu belirtti. Meclis'in Cumhuriyet ilan ettiğini ve aldığı kararlarla Atatürk devrimlerini hayata geçirdiğini ifade eden Baykal, şunları kaydetti:
'Oyun oynanıyor'
"TBMM böylece, laik Cumhuriyet ile sosyal hukuk devletinin temellerini attı ve bugünümüze de ışık tuttu. Bu nedenle, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kıvançla kutlarken, referandum ile egemenliği ve bağımsızlığı oylanacak KKTC'yi, ayrıca gelecekleri üzerine oyunlar oynanan KKTC'deki Türkleri de saygıyla selamlıyorum."
Baykal, CHP'nin referandum sonrasında da bu konuda 'sorumlulukla davranacağını ve onurla taşıdığı tarihi mirasın gereğini yerine getireceğini' kaydetti.