Avrupa, yargıdaki 'değişim'den kaygılı

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz’un TBMM’yi ziyaretinde kaygılarını dile getirmesinin ardından şimdi de Avrupa Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı Christoph Strechker, muhalefet temsilcileriyle yaptığı görüşmede, “Bu kadar çok yargıç ve savcının değişmesi fırsatçılık mı yoksa Türkiye ’yi dönüştürmek mi diye bakmak gerekir. Bence Türkiye’yi dönüştürmek için fırsat olarak kullanılıyor” dedi.
Avrupa Birliği üyesi 6 ülkede bulunan 10 ulusal yargıç ve savcı derneğinin bir araya gelmesiyle kurulan birliğin başkanı Christoph Strechker, dün, TBMM’de CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ı ziyaret etti. Strechker’in görüşmelerin basına kapalı kısmında gözlemleriyle birlikte, hükümete yönelik eleştirilerini de dile getirdiği öğrenildi. 

‘Türkiye dindarlaşıyor’
Strechker, Ankara’ya çok sık geldiğini belirterek, “Bu kez ‘insanlar mı dindarlaşıyor, yoksa göç mü artıyor?’ diye düşündüm. Ama gördüm ki Türkiye dindarlaştırılıyor. Gençlik kamplarının kız erkek olarak ayrılması İran’ı anımsattı” dedi.
CHP’li Emine Ülker Tarhan ise parti yönetimiyle arasının açık olduğuna ilişkin iddialara, “Bizde kervan yürür. Dedikodu üzerinden konuşmayı uygun bulmuyorum” yanıtını verdi.