'Avrupa'dan ürkmüyoruz'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türklerin insanlığa yüz akı olmuş bir geçmişe sahip olduğunu, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmesiyle Avrupa'nın yeniden şekilleneceğini söyledi. Kırıkkale'deki 3. Balışeyh Türkmen Şöleni'ne katılan Baykal, "Tarihimizle iftihar ediyoruz, gelecekten de korkmuyoruz" dedi. CHP lideri Deniz Baykal, şöyle konuştu:
Haber: ERHAN GÖGEM / Arşivi

KIRIKKALE - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türklerin insanlığa yüz akı olmuş bir geçmişe sahip olduğunu, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmesiyle Avrupa'nın yeniden şekilleneceğini söyledi. Kırıkkale'deki 3. Balışeyh Türkmen Şöleni'ne katılan Baykal, "Tarihimizle iftihar ediyoruz, gelecekten de korkmuyoruz" dedi. CHP lideri Deniz Baykal, şöyle konuştu:
Sıra Avrupa'da
"Şimdiden milyonlarca Türk, Avrupa'da. Avrupa kültürünün, siyasetinin parçası oldu. Türkler nasıl 1071'de Anadolu'ya geldilerse, Hollanda ve Almanya parlamentoları aracılığıyla Avrupa'ya da girdiler.
Orada yerlerini alıyorlar. Avrupa ile bütünleşmekten ürküp, kabuğuna çekilme anlayışında değiliz. Gelecekleri varsa, görecekleri de var."
CHP lideri Baykal, konuşmasında hükümeti de uyardı. İktidarın, halkın oyuyla gelip gittiğini hiçbir zaman unutmaması gerektiğini belirten Baykal, "Hırsızlıklara, yolsuzluklara, adam kayırmalara başvurmayan, kendi adamları dışındakileri yok saymayan, harcamayan, bölmeyen, parçalamayan dürüst bir yönetime ihtiyaç var" diye konuştu.
Ağar: Tek seçenek değil
3. Balışeyh Türkmen Şöleni'ne Baykal'ın yanı sıra, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu da katıldı. Ağar, ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'ni yüzyıllar önce Osmanlı İmparatorluğu'nun gerçekleştirdiğini savundu. Avrupa Birliği ve 17 Aralık tarihinin iç politikada rant malzemesi olarak kullanılmamasını isteyen Ağar, şunları söyledi:
"Türkiye'nin, AB'ye katacağı çok şey var, yapılacak iş milleti huzur
içinde yaşatmak. Türkiye, tek seçeneğe mahkûm değildir. AB olmadan önce bu millet, bu devlet vardı.
Türkiye'nin gelmiş geçmiş bütün hükümetleri AB projesinin gerçekleşmesi için çok ciddi katkılarda bulundu. Bu yolda başarıya ulaşılırken, millet ezilmemeli, örselenmemeli. Boş umutlar yerine ayakları yere basan projelere ihtiyaç var."
'Değerler kayboluyor'
BBP lideri Yazıcıoğlu da, "Türk milleti, bu coğrafyada Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerini, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. AB'ye girme sevdasıyla birçok değerimizi kaybetmek üzere olduğumuzu görmek zorundayız" diye konuştu.