Avrupalı elçiler Türkiye'yi övdü

Yemekli buluşma
İrlanda'nın dönem başkanlığını bırakması nedeniyle AB büyükelçileriyle yemek yiyen Başbakan Erdoğan, AB yolunda moral depoladı. Anadillerde yayının başlamasını örnek göstererek reformları öven elçiler, "Bu değişimin rüzgârı kesilmemeli" dedi.
Bürokratik öğütler
Erdoğan'ı, "Müzakere tarihi almanıza ramak kaldı" sözleriyle rahatlatan elçiler şunları söyledi: "Bürokrasinin direnciyle geciken Kürtçe yayını başarıldı. Türkiye'de zincirler kırılıyor. Siyasetçi-bürokrat diyaloğunu artırmanız, müzakerenin önünü açacak."
'Hamle sizde'
"Tarih alamazsanız reformlar kesintiye uğrar mı?" diyen İspanyol Büyükelçisi'ne Erdoğan, "Biz reformları tarih almak için değil, kendimiz için yapıyoruz" yanıtını verdi. Erdoğan şöyle dedi: "Kopenhag Kriterleri
için elden geleni yaptık, sıra artık sizde."
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi
HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik için aralıkta müzakere tarihi almayı uman hükümet, anadilde yayından sonra AB üyesi ülkelerin Ankara büyükelçilerinden tam not aldı.
İrlanda'nın AB Dönem Başkanlığı'nı bırakması nedeniyle büyükelçilerle önceki akşam yemek yiyen Başbakan Tayyip Erdoğan, büyükelçilerin,
"Türkiye'nin müzakere tarihi almasına ramak kaldı" sözleriyle rahatladı.
İrlanda'nın Ankara Büyükelçisi Sean Whelan, Türkiye'nin son 1.5 yıl içinde çok değiştiğine dikkat çekerken, bu değişimin ülkenin yıllardır yoksul ve zayıf olarak bilinen doğusunda dahi kendini gösterdiğini söyledi.
'Süre artırılsın'
Hükümetlerin yasa çıkarmakta gösterdiği ustalığı, bugüne kadar bürokrasinin
yasaları uygulamakta gösteremediğinden yakınan büyükelçiler, AKP hükümetinin bürokrasinin 'direnci'ni kırmayı başardığını dile getirdi.
Büyükelçilerin bu duruma örnek olarak TRT'den başlatılan ve aralarında Kürtçenin de olduğu farklı dillerde yayını gösterdiği belirtilirken, hükümetten bu yayınların saatinin artırılmasını istedikleri öğrenildi. Hükümetin, reform uygulamalarında daha başarılı olması için bürokrasiyi hızlandırması gerektiğini, bunun için de siyasetçi-bürokrat diyaloğunun daha sık olması üzerinde duran büyükelçiler, bu diyaloğun, müzakerenin önünü ciddi ölçüde açacağını savundu.
KKTC'ye özel paket
Hükümetin, Kıbrıs'ta çözüme ulaşmak için 'zekice politika' izlediğini belirten İrlanda Büyükelçisi Whelan, referandum sonrasında Kuzey Kıbrıs'ın doğrudan tanınmasının mümkün olmadığını, ancak kuzey üzerindeki ekonomik ambargonun kaldırılması gerektiğine inandıklarını kaydetti. AB komisyonunun
kuzey üzerindeki ambargoları kaldırmak için özel bir paket üzerinde çalıştığını belirten Whelan, paketin önümüzdeki günlerde açıklanacağını da dile getirdi.
Erdoğan'a sorular yönelten büyükelçiler, en çok bundan sonraki Kıbrıs politikası ve AB'den tarih alınamaması durumunda reform sürecinin kesintiye uğrayıp uğramayacağını merak etti. "Tarih alamazsınız reformlar kesintiye uğrar mı?" diyen İspanyol Büyükelçisi'ne, Erdoğan, "Biz reformları tarih almak için değil, kendimiz için yapıyoruz" dedi. Erdoğan, İngiliz Büyükelçisi'nin, "Üyeliğinize 'Hayır' diyecek ülkeleri şoke edici kararlar alacak mısınız" sorusuna, "Böyle düşünenlerin olması bizi üzer. Kopenhag Kriterleri için elimizden geleni yaptık. Kimseyi şoke edemeyiz. Hamle sırası sizde" diye yanıtladı.
'Aralık ayını bekliyoruz'
Avusturya Büyükelçisi, Erdoğan'a "Kıbrıs'ta iki yol var. Ya Annan Planı yeniden müzakere edilecek ya da siz Rumları tanıyacaksınız. Hangisini tercih edersiniz?" diye sordu. Erdoğan ise şu yanıtı verdi: "Biz, Annan'a verdiğimiz sözü tuttuk. Siyaseten risk aldık. Buna rağmen siz 'Hayır' diyeni içinize aldınız, çözüm isteyen tarafı dışarıda bıraktınız. Artık Aralık 2004'ü bekliyoruz."