Avrupalı Türk ekonomik dev

Avrupa'da yaşayan Türk girişimcilerin Malta, Estonya ve Letonya gibi yeni AB ülkelerini katlayacak büyüklükte bir ekonomik güce sahip olduğu ortaya çıktı.

ALMANYA - Avrupa'da yaşayan Türk girişimcilerin Malta, Estonya ve Letonya gibi yeni AB ülkelerini katlayacak büyüklükte bir ekonomik güce sahip olduğu ortaya çıktı.
Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı'nın, Avrupa'daki Türklerin ekonomik gücü ile ilgili araştırmasında, AB ülkelerinde 82 bin 300 Türk girişimci bulunuyor.
Araştırmaya göre, AB ülkelerinde yaşayan 3.8 milyon Türk, yaşadıkları ülkelerin gayri safi milli hasılasına (GSYİH) toplam 70.2 milyar euro katkı sağladı. Türk girişimciler 1996-2002 arasında toplam yıllık cirolarını 21.8 milyar euro'dan, 35 milyar euro'ya çıkardı, yani yüzde 60'lık bir büyüme oranı yakaladı. Türk girişimcilerin istihdam ettiği insan sayısı da, 232 binden 411 bine yükseldi. AB ülkelerinde yüzde 1'lik nüfusa sahip Türklerin GSYİH'dan 0.76 pay aldığı açıklandı.
Avrupalı Türkler, Malta'nın 16, Estonya'nın 10 ve Letonya'nın sekiz katı ekonomik güce sahip. Bu, Türkiye'nin GSYİH'sının yüzde 36.6'sı.
Raporda, "Türkiye'nin AB'ye girme süreci bu gelişmeyi hızlandıracaktır" denildi.