Avrupa'ya altı Kıbrıs sorusu

Başbakan Erdoğan, Avrupa Komisyonu Başkanı Prodi'ye Kıbrıs mektubu yazdı. Altı konuya açıklık getirilmesi istenen mektupta, "Annan Planı'nı Kuzey kabul eder Güney kabul etmezse AB ne yapacak?" sorusu da var.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs konusunda AB'ye mektup gönderdiği öğrenildi. Erdoğan 15-16 Ocak'ta Ankara'yı ziyaret eden Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi'ye altı soruyu içeren bir mektup vermiş. Güney Kıbrıs'ta yayımlanan Filelefteros gazetesinin manşetine göre, Erdoğan bu mektupta AB'nin Kıbrıs konusunda muhtemel gelişmelere karşı tavrının ne olacağını sordu.
Haberde, Erdoğan'ın yanı sıra Prodi'ye, Rumların 1 Mayıs'ta AB üyesi olmalarından sonra, Kıbrıs konusunda tavırlarını sertleştireceklerinden endişe duyduğunu belirttiği aktarıldı. Prodi'nin ise Başbakan'ın endişelerini yatıştırmaya çalıştığı kaydedildi. Erdoğan, şu sorulara cevap istedi:
1 - Avrupa Komisyonu, iki tarafın anlaşmaya varmaları halinde sağlanacak çözümün AB tarafından kabul edileceğini ve AB müktesebatına dahil edileceğini açıklamıştı. Son AB zirvesinde; Kıbrıs için sağlana-
cak anlaşma maddelerinin AB tarafından kabul edilmesi ve bu maddelerin AB ilkeleriyle uyumlu duruma getirilmesi arzusu dile getirildi. Komisyon
ile zirve kararları arasında farklılık vardır. Komisyon önceki
açıklamasında ısrar ediyor mu?
2 - Kıbrıs'ta anlaşma sağlandığı takdirde AB'de 'kuzey'in de temsil edilmesi göz önünde bulundurulacak mı?
3 - Kıbrıs çözümlenirse, Kıbrıs'da iki resmi dil olacak mı? Türkçe AB'deki resmi dillerden birisi olacak mı?
Ambargo kaldırılır mı?
4 - Annan Planı temelinde Kıbrıs için müzakerelerin tekrarlanması halinde, Avrupa Komisyonu Kuzey Kıbrıs'a uygulanan ambargonun kaldırılması için herhangi bir girişimde bulunacak mı?
5 - Kıbrıs'ta bir anlaşmaya varılır, ancak referandumlarda kuzeyden 'evet' güneyden ise 'hayır' cevabı çıkarsa, AB'nin tavrı ne olacak? Bir çözüm sağlanırsa, Rum tarafının 'Anlaşma AB yasalarına uygun değil' demesi nasıl önlenecek?
6 - Annan Planı'nda önemli unsurlardan birisi Türkiye'nin AB üyeliğidir. AB'ye üye ülkeler, Annan Planı'nı desteklediklerini açıklıyor. Bu, Türkiye'nin AB üyeliğini de destekledikleri anlamı taşıyor. Avrupa Komisyonu ile üye ülkelerin bu önemli unsuru açıkça dile getirmeleri, bize yardımcı olur.