Avrupa'ya din dersi

Hükümet, Avrupa Birliği'nden müzakere takvimi alınması için diplomasi trafiğini hızlandırırken, Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın da 'elçi' gibi çalışıyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Hükümet, Avrupa Birliği'nden müzakere takvimi alınması için diplomasi trafiğini hızlandırırken, Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın da 'elçi' gibi çalışıyor. Aydın, AB ülkelerine giderek
"Türkiye'de İslam'ı" anlatıyor. Yıl sonuna kadar Avrupa turuna devam edecek olan Aydın, TBMM'de önceki gün düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda, temaslarını anlattı.
Sözlerine "Türkiye, çoğunluğu Müslüman bir ülkedir" diye başlayan Aydın, Türkiye'deki İslam'ın aşırılıklardan uzak bir İslam olduğunu vurguladı. Aydın, "Ana mecra, ana ırmak aşırılıklardan uzaktır. Aşırılıklar olmamış mıdır? Her toplumda olmuştur ama ana gidişe bakmak lazım. Buna bakarak devleti nitelemek lazım. Ülkenin Müslüman olması ile devletin İslami devlet olması birbirine karıştırılıyor. Orada bir hata yapıyorlar. Ülkenin nüfus çoğunluğuna bakıyorlar, Türkiye'nin Müslüman olmasına bakıyorlar, oradan devlete atıf yapıyorlar" diye konuştu.
'İslam, demokrasi ile bağdaşır'
'Ilımlı islam' sözünü doğru bulmadığını vurgulayan Aydın, "Din olarak
İslam zaten ılımlıdır. İslam'ı ılımlılıktan çekip çıkarmak aslında yanlış yorumlamaktır" dedi. Türkiye'nin "güzel bir islam ülkesi" olduğunu kaydeden Aydın, Türk devletinin Anayasa'da tarif edildiği gibi laik bir devlet olduğunu belirtti. Her gittiği ülkede kendisine 'İslam dini demokrasi ile bağdaşmaz' diyenler çıktığını belirten Aydın, şöyle devam etti:
"İslam'ın diktatörlüğü emretmediğini, cesaretlendirmediğini uzun uzun anlatıyorum. Böyle bir yanlış anlaşılma oluyor, ben de ziyaret ettiğim yerde bunu düzeltiyorum."