Aydın Doğan, Süleyman Demirel'i anlattı

Aydın Doğan, Süleyman Demirel'i anlattı
Aydın Doğan, Süleyman Demirel'i anlattı
Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, sabaha karşı vefat eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için konuştu: Gayet demokrat hoşgörülü, eleştiriye tahammülü, demokrasi kültürünü özümsemiş değerli bir devlet adamını kaybettik.

RADİKAL - CNN Türk canlı yayınına telefonla bağlanan Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, hayata veda eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile ilgili anılarını anlattı. Doğan şöyle konuştu: "Evvela milletimizin başı sağ olsun. Süleyman Demirel, Anadolu’nun bir köyünden çıkmış cumhuriyetle barışık, mütedeyyin, toplumun tümüyle anlaşabilen, hem köylü hem şehirli değerli bir devlet ve siyaset adamıydı. Türkiye 'ye son 50 yıla damgasını vurmuş çok önemli bir kıymetti. Bunu kaybettik. Nur içinde yatsın. 80 ihtilali sonrası yasaklı olduğu dönemde Ankara 'ya sık sık giderdim. Her gidişimde kendisini muhakkak ziyaret ederdim. Bir defasında bana 'ne yapıyor seninkiler' dedi. Kim benimkiler efendim dedim. Yahu dedi Bedri Koraman ile Örsan Öymen'den bahsediyorum dedi. Bende iyiler ne yapsınlar dedim. Hayır hiç iyi değiller dedi. Neden iyi değiller efendim dedim. Çünkü dedi, arıyorlar demirel'i, biri varsın çizsin dedi. Şimdi dedi gitsinler General Kenan Evren'in burnunu çizsinler de göreyim dedi. İkimizde gülüştük. Çizemezler Kenan Evren'in burnunu dedim.

Süleyman Demirel kimdir?

İkinci bir anekdot olarak da geçen yaz Bodrum'da, evime yemeğe davet ettim. İsmet Sezgin, doktor Aylin Hanım, Bodrum Belediye Başkanı ve ailem vardı. Süleyman bey bana döndü, beni işaret ederek 'Seni 40 yıldır tanıyorum, sen benden bir şey istemedin. ama bende senden bir şey istemedim' dedi. 'Yayınların dolayısıyla zaman zaman sana çok kızdığım oldu, ama hiçbir zaman hükümet gücünü aleyhine kullanmayı düşünmedim' dedi. Bununla şunu anlatmaya çalışıyorum. Gayet demokrat hoşgörülü, eleştiriye tahammülü, demokrasi kültürünü özümsemiş değerli bir devlet adamını kaybettik.

Mesut Yılmaz'dan Demirel anılı koalisyon açıklaması

Demirel'in kendisinin de söylediği gibi özellikle zaman zaman çok kızdığını söyledi. 'Ama hiçbir zaman bunu hükümet meselesi haline getirerek, senin üzerine gelmedim' dedi. Onun için diyorum ki, demokrasiyi çok özümsemiş bir insandır. Zaman zaman sitemleri oldu, 'böyle yazılır mı' dedi. Hepsine içine sindirdi. Hiçbir zaman bunu basın dolayısıyla yazdığımızı, hükümete karşı açılmış bir savaş olarak görmedi. Bir husumet olarak görmedi bunu. Basını içine sindirdi.

Demirel için 3 günlük yas ilan edildi

CNN'nin açılışı dolayısıyla da Süleyman Bey'in bana yaptığı bir şey var. 2002 seçimleri, Ak Parti ’nin iktidara geldiği seçim gecesi, 'seninle dedi çok hayırlı işler, açılışlar yaptım seninle' dedi. 'Ama dedi bu CNN dedi bunların en iyisi oldu' dedi.

Demirel ve HADEP genel başkanı arasında 'Kürt sorunu' tartışması

Çünkü seçim gecesi, 'Mehmet Ali Birand'ın yorumları, koşuşturmaları, uluslararası bir çok medya kuruluşundan daha önemliydi' dedi. 'Takdirle izledim' dedi. 'Çok erken saatte, Türkiye seçimlerinin sonuçlarını ilan ettiniz, bu değerlendirmenizi gıpta ile izledim' dedi. 'Hepsi de gerçeğe çok yakın çıktı' dedi. 'CNN'nin açılışını yapmaktan da mutluyum' dedi. Ben Süleyman Bey ile 40 yıllık süre içinde bir çok anım var ama bu kadar şey yapmıyorum. Ben yeniden nur içinde yatsın, Türkiye büyük bir evladını kaybetti, Türkiye'nin başı sağ olsun.

Nazmiye Demirel neden hiç konuşmadı?

Süleyman Bey'e göre hakikaten demokrasinin olmazsa olmazlarından bir tanesi bağımsız ve özgür medyaydı. İktidarlar, hükümetler kızarlar bu doğaldır. Ama bunu kavga haline getirmedi hiçbir zaman. O bakımdan, CNN Türk'ün böyle bir markanın Türkiye'de olması, Türk yayın hayatına girmesi kendisini son derece memnun etmişti. Yanılmıyorsam, çok önemli bir konuşma yapmıştı. 

 

Demirel şapkasını hiç bırakmadı