Aydın için ihbar hattı

DSP lideri Bülent Ecevit başkanlığındaki üçlü koalisyon hükümetinin MHP'li Bayındırlık Bakanı Koray Aydın hakkındaki iddiaları araştırmak üzere TBMM'de kurulan soruşturma komisyonu, ihbarlar için web sitesi açma kararı aldı.

ANKARA - DSP lideri Bülent Ecevit başkanlığındaki üçlü koalisyon hükümetinin MHP'li Bayındırlık Bakanı Koray Aydın hakkındaki iddiaları araştırmak üzere TBMM'de kurulan soruşturma komisyonu, ihbarlar için web sitesi açma kararı aldı. Komisyon Başkanı AKP Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, önceki hafta kurulan komisyonun izleyeceği çalışma sistemi hakkında bilgi verdi.
Komisyonda afet işleri, yapı işleri, Karayolları ve İller Bankası genel müdürlükleri için ayrı ayrı inceleme grupları oluşturacaklarını belirten Elitaş, yargıya intikal etmiş konularla ilgili mahkeme tutanaklarını ve ihaleleri bire bir değerlendireceklerini söyledi.
Komisyon olarak bir web sitesi kurulması için Meclis Başkanlığı'na başvurduklarını kaydeden Elitaş, Bayındırlık Bakanlığı'nın geçmişteki ihaleleriyle ilgili bilgi sahibi olanların, elektronik posta yoluyla web sitesine yazarak kendilerini bilgilendirmesini istedi.
Elitaş, sitenin adının 'korayaydinsorusturma' olacağını açıkladı.
500 ihaleye inceleme
Koray Aydın döneminde teklif alma ve davet usulüyle 500 dolayında ihale gerçekleştirildiğini belirten Elitaş, bunları tek tek inceleyeceklerini söyledi. Komisyon olarak hiç kimseyi yargılama niyetinde olmadıklarını vurgulayan Elitaş, millet adına konuyu inceleyeceklerini ve elde edilecek bilgiler doğrultusunda Meclis karar verirse, Yüce Divan sürecinin ancak ondan sonra başlayacağını anımsattı.
Uzmanlardan destek
Komisyon Maliye, Sayıştay, Yüksek Denetleme Kurulu, Kamu İhale Kurumu ve Bayındırlık Bakanlığı'ndan uzman desteği talep etti. Komisyon gelecek hafta çarşamba günü ilk olarak soruşturma önergesindeki ilk imza sahibi olan CHP Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nu, ardından da Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu'nda konuyla ilgili kurulan alt komisyonun başkanını dinleyecek. Elitaş, komisyonun daha çok kamuda çalışanları dinlediğini, kendilerinin ise ağırlıklı olarak ihaleyi alan şirket yetkililerini dinleyeceklerini ifade etti.