AYM'den Mansur Yavaş'a ikinci ret

AYM'den Mansur Yavaş'a ikinci ret
AYM'den Mansur Yavaş'a ikinci ret
AYM, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde CHP'den aday olan Mansur Yavaş'ın, YSK kararına yaptığı itirazı reddetti.

RADİKAL-Anayasa Mahkemesi (AYM), 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde CHP ’den aday olan Mansur Yavaş’ın, YSK kararına yaptığı itirazı reddetti. Karar, Resmi Gazete ’de yayımlandı. 30 Mart 2014’te yapılan seçimlerde CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olan Mansur Yavaş’, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesi talebinin reddine ilişkin YSK kararının serbest seçim, adil yargılanma hakları ile ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini ileri sürerek, AYM’ye başvuruda bulundu.

Yavaş’ın başvurusunu inceleyen AYM, başvurunun, ‘konu bakımından yetkisizlik’ nedeniyle kabul edilemez olduğuna, oybirliğiyle karar verdi. AYM’nin Resmi gazete’de yayımlanan kararının ‘Gerekçe’ kısmında, “başvurucuların ihlal iddiasının konusu, Anayasa’da güvence altına alınmış ve Sözleşme kapsamında olan temel hak ve özgürlüklerin koruma alanı dışında kalmaktadır” denildi. Mahkeme daha önce de seçim sonuçlarına yaptığı itirazı reddetmişti.

AYM'den Mansur Yavaş'a kötü haber

Mansur Yavaş Anayasa Mahkemesi kararını değerlendirdi