Ayşe Efendi: Ya IŞİD ile Kürtleri yok edecekler, ya da Kürtlerin eliyle ŞİD'i

Ayşe Efendi: Ya IŞİD ile Kürtleri yok edecekler, ya da Kürtlerin eliyle ŞİD'i
Ayşe Efendi: Ya IŞİD ile Kürtleri yok edecekler, ya da Kürtlerin eliyle ŞİD'i
PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in eşi ve Kobani Halk Meclisi Başkanı Ayşe Efendi, bölgede IŞİD'in Kürtlerin üzerine saldırtıldığını belirterek, "Ya IŞİD ile Kürtleri yok edecekler, ya da Kürtlerin eliyle IŞİD'i yok edecekler" dedi.

RADİKAL - Diyarbakır'da, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından '1'inci Ortadoğu Demokratik Gençlik konferansı'na, Salih Müslim'in eşi, Kobani Halk Meclis'i Başkanı Ayşe Efendi de katıldı. 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Ayşe Efendi, Kobani merkezde çatışmaların olmadığını ancak, çevresinde şiddetli savaşın sürdüğünü söyledi. IŞİD'in Kürtlerin üzerine saldırtıldığını söyleyen Efendi, "Ya IŞİD ile Kürtleri yok edecekler, ya da Kürtlerin eliyle IŞİD'i yok edecekler" diye konuştu.

Kürt kadınının mücadelesini anlatan Efendi şöyle devam etti: "Daha önce babası ve kardeşlerinin yanında yemek bile yiyemeyen Kürt kızları ve kadınları, şimdi onlarla aynı mevzide savaşıyor. Apocu ruh ile hareket etmeseydik başaramazdık. Bugün bütün dünyanın gözü Kobani'dedir. Öcalan'ın demokratik özerklik projesi ile bunu başardık. Kürtler, 100 yıldır bugünkü fırsatları arıyordu. Abdullah Öcalan'ın seferberlik çağrısından sonra halen seferberlik içerisindeyiz. Sizin gibi gençler olduğu sürece biz direnmeye devam edeceğiz. Yeni bir Kobani'yi, Türkiye 'nin Anadolu'sundan, İran'ın farsından ve Irak'ın Saddam zihniyetinden arınarak kurmamız lazımdır. IŞİD Kobani'ye atlı geldi ama yaya bile kaçamayacaklar. Onlar Kobani'de mezara girecekler. ABD , Kürtlerin kara kaşına değil, Kürt kadınlarının verdiği direnişe aşık oldu. Fransa sarayında YPG komutanları ağırlandı. Bu Kürt kadının geldiği yeri gösteriyor."