Aysel Tuğluk: Paralel devlet harekete geçti

Aysel Tuğluk: Paralel devlet harekete geçti
Aysel Tuğluk: Paralel devlet harekete geçti
Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır'daki mahkemelerin tutuklu BDP'li milletvekillerinin tahliye taleplerini reddetmesine tepki gösterdi: "Paralel devlet ve paralel hukuk harekete geçmiş, provokasyonları devreye sokmuştur."

DİYARBAKIR  - Diyarbakır'daki mahkemelerin tutuklu BDP 'li milletvekillerinin tahliye taleplerini reddetmesine tepki gösteren Van Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, "Süreç karşıtı güçler, yoğun bir mesaiye başlamıştır. Paralel devlet ve paralel hukuk harekete geçmiş, provokasyonları devreye sokmuştur. Açıktır ki birileri ısrarla mevcut süreci zora sokmak için çabalamaktadır" dedi.

Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, yaptığı açıklamada, BDP'li tutuklu vekillerin tahliye taleplerinin reddedilmesiyle bu ülkede Kürtlere karşı ayrı bir hukuk işletildiğinin ortaya çıktığını öne sürdü. Oysa hukukun bireysel değil evrensel olduğunu ve kayıtsız, şartsız herkes için geçerli olduğunu belirten Tuğluk şöyle dedi:

"Ancak, BDP'li tutuklu vekillerin tahliye taleplerinin reddedilmesi, hukukun en temel ilkesi olan eşitlik ilkesini yerle bir etmiştir. Verilen bu kararlarla bir kez daha hukuk katledilmiştir. Tutuklu BDP'li vekillerin tahliye taleplerini reddeden karar, Kürtlerin mevcut hukuksal düzlemde yerinin olmadığının kanıtıdır. Halkın oylarıyla seçilmiş milletvekillerimizin Anayasa Mahkemesi kararına rağmen bırakılmamış olması, bu yok sayma uygulamalarını zirveye taşıyan bir çıldırmışlık halidir. Kamuoyu, demokratik siyaset kanallarının 'amasız fakatsız' herkes için açılmasını beklerken, bu yola yeni bir tıkaç konması, süreci sabote eden bir hukuk skandalıdır."

'PARALEL DEVLET HAREKETE GEÇTİ'
Aysel Tuğluk Yüksekova'daki ölümler, seçilmiş milletvekillerinin rehin tutulmasının devam edilmesi kararlarının, süreç karşıtı güçlerin yoğun bir mesaiye başladığını gösterdiğini söyleyerek açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Paralel devlet ve paralel hukuk harekete geçmiş, provokasyonları devreye sokmuştur. Açıktır ki birileri ısrarla mevcut süreci zora sokmak için çabalamaktadır. Birileri yurttaşları katletmekte, ısrarla Kürtleri demokratik siyasal alanın dışına atmak için elinden geleni yapmaktadır. Birileri hâlâ Kürtleri eşit yurttaşlar olarak görmemekte, söz konusu Kürtler olunca hukukun en temel ilkelerini dahi işletmemekte ısrar etmektedir." (Ferit ASLAN/DHA)