Aytaç Durak açığa alındı

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, yolsuzluk iddiaları nedeniyle açığa alındı.

ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, rant iddialarıyla hakkında yürütülen soruşturmanın selameti için İçişleri Bakanlığı'nca açığa alındı. Adana Valisi İlhan Atış, görevden uzaklaştırma kararının soruşturmanın sağlıklı yapılabilmesi için tedbir olduğunu söyledi. Aytaç Durak ise kararı ‘iki aylık mecbsuri izin’ olarak değerlendirerek, “Seçimlerde amacına ulaşamayanlar şimdi manen tatmin olmak istiyor” dedi.
İçişleri Bakanlığı’nın görevden uzaklaştırdığı Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’a, bakanlık kararı tebliğ edildi. Valilik Özel Kalem Müdiresi Semra Sakar ile İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdür Vekili, Valilik Koruma Amiri Ali Uzun, ellerinde sarı bir zarfla bu sabah Aytaç Durak’ın oturduğu Çınarlı Mahallesi’ndeki evine giderek, bakanlık kararına kendisine iletti. Uzun ve Sakar girişte, gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

Vali: Adaletin tecellisi için

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile birlikte Karataş İlçesi’nde gezide olan Adana Valisi İlhan Atış, Başkan Durak'ın açığa alınmasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, bugün itibariyle 28.10.2010 tarih ve 9434 sayılı bakanlık onayıyla görevinden uzaklaştırılmıştır. Bu açıklamayı yapmak durumundayım. Adaletin tecellisi için, soruşturmanın daha sağlıklı yapılabilmesi için bakanlığımız bu tedbiri almıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Durak: Amaçları küçük düşürmek

Bakanlık kararıyla görevden uzaklaştırılmasına tepki gösteren Aytaç Durak ise kamuoyu önünde kendisinin küçük düşürülmek istendiğini söyledi. Demokrasilerde keyfi uygulama yapılamayacağını kaydeden Aytaç Durak, DHA muhabirine yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Eğer Türkiye demokratik bir ülkeyse, kimse keyfi uygulama yapmamalıdır. Burası Patagonya değil, hukuk devleti. Dolayısıyla padişahlık yetkisi de yoktur. Seçimlerden bu yana belediyenin, ailemin, şirketlerimin araştırılmadık yeri kalmadı. Bir tek kara leke bulamadılar. Son deneyimle 2 ay süreyle görevimi bir başkasının yapmasını istiyorlar. Bir bakıma mecburi izin veriyorlar. Ancak, bu uygulamanın amacı her zaman yaptıkları gibi Türk kamuoyu önünde beni küçük düşürmek. Gizleyeceğim hiç bir şey yok. Seçimlerde amacına ulaşamayanlar şimdi manen tatmin olmak istiyor.”
Şimdi ne olacak?

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesine göre Başkan Durak'ın görevden uzaklaştırma kararı iki ayda bir gözden geçirilecek, devamında yarar bulunmazsa kaldırılacak.

Görevden uzaklaştırma kararı alındığı için Adana Valisi İlhan Atış, 5393 Sayılı Belediyesi Kanunu’nun 45’inci maddesine göre 10 gün içinde Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’ne toplantıya çağırıp, Belediye Başkanvekili seçilmesini sağlayacak.
İçişleri Bakanlığı soruşturma sürecinin sonunda yargılama izni verilmesi halinde Aytaç Durak’ın, Danıştay’a itiraz ve yürütmenin durdurulması talebiyle başvuruda bulunma hakkı bulunuyor. Danıştay, itirazı yerinde görüp, yürütmenin durdurulmasına karar verirse Aytaç Durak, tekrar göreve dönebiliyor.Durak’ın açığa alınmasına giden yol

ADANA Büyükşehir belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Aytaç Durak’ın açığa alınma sürecinde Belediye Meclisi’nin mart ayı oturumlarındaki tartışmalar ve ortaya atılan iddialar etkili oldu. Aytaç Durak, mart ayı ilk olağan meclis toplantısında, bir akaryakıt istasyonuyla ilgili imar değişikliği konusunda 260 bin dolarlık rüşvet pazarlığı yapıldığına ilişkin ses kasetini ortaya çıkardı. Durak, ses kasetinin 4 dakikalık bölümünü dinletince, üyelerin tepkisiyle karşılaştı.

Durak’ın 20 yıldır ‘sağ kolu’ olarak bilinen, gittiği her partiye beraber götürdüğü, mecliste başkan vekilliğini emanet ettiği Mustafa Tuncel’den “Bugüne kadar belediyede yapılmış yasadışı ne kadar imar değişikliği varsa, mimarı Durak’tır” çıkışı geldi. Tuncel, Durak’ın servetinin 2 milyar dolar olduğunu iddia edip “Çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz” dedi.
Bir internet sitesinde Mustafa Tuncel, ‘İmar Partisi Başkanı’ olarak lanse edilip, bazı meclis üyeleriyle birlikte imar rantını yönettiği iddia edilmişti. Tuncel, bu yazıdan da Aytaç Durak’ı sorumlu tuttu.

MHP, Mustafa Tuncel’i ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk etti. Rüşvet kasetinde adı geçtiği öne sürülen üye Mehmet Esendemir de partisi CHP tarafından disiplin kuruluna sevk edildi.

CHP Adana Milletvekili Hulusi Güven, belediyedeki rüşvet ve rant iddialarıyla ilgili İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verip, konuyu TBMM’ye taşıdı.

Aytaç Durak, Mustafa Tuncel’in iddialarıyla ilgili ulusal basında çıkan haberler üzerine İstanbul’da basın toplantısı düzenledi. Mal varlığına ilişkin suçlamalar hakkında savunma yaptı, rüşvetin üzerine gittiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aytaç Durak hakkındaki iddiaların araştırılması gerektiğini belirterek, savcıları göreve çağırdı.
Adana Valisi İlhan Atış, Adana Büyükşehir Belediyesi’ndeki tartışmalar ve ortaya atılan iddialarla ilgili müfettişlerin soruşturma başlattığını açıkladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Aytaç Durak ve Mustafa Tuncel’in tüzük gereği istifasını istedi. Mustafa Tuncel, ve Aytaç Durak, peş peşe MHP’den istifa etti. Aytaç Durak, mal varlığıyla ilgili iddialarla ilgili kendi hakkında suç duyusunda bulundu. Aytaç Durak ve Mustafa Tuncel, soruşturma nedeniyle Adliye’de savcılara ifade verdi.

Aytaç Durak, 28 Mart günü İçişleri Bakanlığı’nca soruşturmanın selameti gerekçe gösterilerek iki ay süreyle açığa alındı.

Meclis olağanüstü toplantıya çağrıldı

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Aytaç Durak’ın açığa alınmasının ardından Vali İlhan Atış tarafından 31 Mart çarşamba günü için olağanüstü toplantıya çağrıldı.
Olağanüstü toplantıya, Aytaç Durak hakkında usulsüz imar düzenlemeleri yaparak rant elde ettiği, 2 milyar dolarlık servet edindiği iddialarını gündeme getiren Büyükşehir Belediye Meclisi 1’inci Başkan Vekili Mustafa Tuncel başkanlık edecek. Belediye Başkanı’nın seçilmesi gündemiyle olağanüstü toplanacak mecliste, seçim sonuçlanıncaya kadar Belediye Başkanlığı’nı MHP’li Belediye Meclis üyesi Zihni Aldırmaz vekaleten yürütecek.

Makamı mühürledi

Bu arada Aytaç Durak’a görevden alındığının tebliğ edilmesinin ardından çok sayıda sivil polis ve Çevik Kuvvet polisi, Büyükşehir Belediyesi’ne geldi. Polisler, Başkan Aytaç Durak'ın ve protokol ziyaretçilerinin kulandığı kapıyı açarak Başkanlık Makamı'na geçti.

Makam kapısına iki çivi çakan polisler, bunlara ip bağlayarak açma kolundan kapıyı mühürledi. Bu işlemler polis kamerasıyla kaydedildi.

Başkanlık makamına gelen polisler arasında, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdür Vekili ve Valilik Koruma Amiri Ali Uzun’un da belediyede oluşu dikkat çekti. Durak’ın kullandığı resmi plakalı makam otomobili de evinden alınıp, belediye otoparkına çekildi.Ortaya atılan iddialar

AYTAÇ Durak hakkında ortaya atılan iddialar arasında öne çıkanlar şunlar:

* Merkez Sarıçam İlçesi’nde Menekşe Köyü’nde Seyhan Baraj Gölü manzaralı 74 dönüm kamu arazisini Arsa Ofisi’nden belediyeye geçirip, yakınlarının üye olduğu kooperatife satışını sağladı. Kooperatif üyeleri hisselerini sonraki aylarda Durak’ın eşi Fahriye Durak’a sattı. Fahriye Durak’ın arsasındaki teraslama çalışması belediye imkanlarıyla yapıldı.

* Kökü yeşil alan olan eşi Fahriye Durak’a ait Merkez Çukurova İlçesi’nde Seyhan Baraj Gölü manzaralı 11 dönüm arsayı önce konut, sonra ticari imarlı arsayı usulsuz şekilde ticaret alanına dönüştürdü. Bu imar değişikliğiyle rantında 40 kat artış sağlandı. Bu konuyla ilgili Aytaç Durak ve geçen dönem 54 Meclis üyesi görevi kötüye kullanmaktan 1-3 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

* Merkez Çukurova İlçesi Karahan Köyü’nde 30 dönüm konut imarlı arsayı eğitim alanı imarına dönüştürmek ve yoğunluğunu 0.20’den 1.60’a çıkarmak şartıyla TED Koleji’ne sattı. Durak, arsanın tapusu üzerine kayıtlıyken, imar değişikliğiyle ilgili teklifi yönettiği meclis toplantısında gündeme getirdi ve komisyona havale edilmesini sağlayıp, yasaya aykırı davrandı. Geçen hafta tartışmaların patlak verdiği oturumların sonuncusunda yine aynı arsayla ilgili komisyon kararı görüşüldü. Kendi arsasıyla ilgili imar değişikliğinin görüşüldüğü meclis toplantısını yönetip, aynı suçu işlemeyi sürdürdü. Söz konusu arsayla ilgili imar değişikliği talebi Durak’ın ısrarlarına rağmen reddedildi. Bu konuda, 29 Nisan’da, Aytaç Durak ve geçen dönem meclis üyeleri olmak üzere toplam 55 kişi, ’Görevi kötüye kullanmak’ suçundan 1-3 yıl hapis cezası istemiyle hakim karşısına çıkacak.


Yasa ne diyor ?

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 45’inci maddesine, belediye başkanlığının boşalması ile ilgili şöyle deniyor:
Madde 45- Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması durumunda, vali tarafından belediye meclisinin 10 gün içinde toplanması sağlanır. Meclis, birinci başkan vekilinin, onun bulunmaması durumunda ikinci başkan vekilinin, onun da bulunmaması durumunda en yaşlı üyenin başkanlığında toplanarak;
a) Belediye başkanlığının boşalması veya seçim dönemini aşacak biçimde kamu hizmetinden yasaklanma cezasının verilmiş olması durumunda bir başkan,
b) Başkanın görevden uzaklaştırılması, tutuklanması veya seçim dönemini aşmayacak biçimde kamu hizmetinden yasaklama cezası alması durumunda bir başkan vekili, seçer.
Belediye başkanı veya başkan vekili belediye meclis üyeleri arasından ve gizli oyla seçilir. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı veya başkan vekili seçilmiş olur. Oyların eşitliği durumunda kur’a çekilir.
Birinci fıkranın (b) bendi uyarınca başkan vekili seçildikten sonra belediye başkanlığının (a) bendinde belirtilen nedenlerle boşalması durumunda bu maddeye göre belediye başkanı seçilir.
Yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresi ile sınırlıdır. Başkan vekili, yeni başkan seçilinceye veya görevden uzaklaştırılmış ya da tutuklanmış olan başkan göreve dönünceye kadar görev yapar.
Belediye başkanı veya başkan vekili seçilinceye kadar belediye başkanlığı görevi, meclis birinci başkan vekili, bulunmaması durumunda ikinci başkan vekili, onun da bulunmaması durumunda vali tarafından görevlendirilecek bir kamu görevlisi tarafından yürütülür.
Belediye başkanı veya başkan vekili seçimi en geç onbeş gün içinde tamamlanmadığı takdirde belediye meclisinin feshine ilişkin hükümler uygulanır.


Uzaklaştırma süresi

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesinde ise görevden uzaklaştırma süresiyle ilgili şöyle deniyor:

“Görevleriyle ilgili bir suç nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma açılan belediye organları veya bu organların üyeleri, kesin hükme kadar İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılabilir. Görevden uzaklaştırma kararı iki ayda bir gözden geçirilir. Devamında kamu yararı bulunmayan görevden uzaklaştırma kararı kaldırılır. Görevden uzaklaştırılanlar hakkında; kovuşturma açılmaması, kamu davasının düşmesi veya beraat kararı verilmesi, davanın genel af ile ortadan kaldırılması veya görevden düşürülmeyi gerektirmeyen bir suçla mahkum olunması durumunda görevden uzaklaştırma kararı kaldırılır. Görevden uzaklaştırılan belediye başkanına, görevden uzak kaldığı sürece aylık ödeneğinin üçte ikisi ödenir ve bu süre içinde diğer sosyal hak ve yardımlardan yararlanmaya devam eder.”(dha)


  http://www.radikal.com.tr/98824898824817

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HEP AYNI NAKARAT - gewer

  Jön türk-ittiat terraki zihniyet ve yönetiminin anadolu-ortadoğu halklarını nasıl bir felakete savaş ve kırımlara maruz bıraktıklarını biraz tarih bilgisi olan herkes iyi bilir.Osmanlı-ittiatın enkaz ve küllerinden tüm anadolu halklarının elbirliğiyle (özellikle türk,kürt ortalığı) türkiye cumhuriyeti kuruldu.Kuruluş aşamasında herkesin yeni kurulacak ülkede eşit olacağıdilini adetini kültürünü yaşayıp geliştireceği mütabakatı sağlandı.Bu antlaşmalar 1921 anayası ile Kısmen güvence altına alındı.Ama daha sonra ittiat ve terrakinin inkar imha,asimilasyon,reddetme,turancılık bu uygulamalara karşı çıkanları sindirme hatta yerinden söküp atma v.b. gibi proje ve uygulamalar devreye sokulup işlendi kısmen hala işleniyor.Bu uygulamaların sahibi her dönem dönemin şartlarına göre isim alır.İlk ismi 1913 te ittiatın talat ve enver paşaları tarafından kurulan teşkilatı mahsusa....son adı da ergenekon olarak gürüyoruz.devletin her kadamesinde vardırlar.sahte vatan millet sakarya paranoyalarının arkasına sığınarak bankaların içini boşaltmak ve her türlü yolsuzluğu kendilerine normal gürüyorlar. Politikalarında da hala ısrar edebiliyorlar.Bunlara polikalarında ısrar edenlere önder ve fikir babaları talat-enver paşa ların ideallerini gerçekleştirmek için gittikleri yerlere gitsinler.Çünkü gitmeleri gereken onlardır.

  Yanlışlar Ve Doğrular Burası TÜRKİYE Cumhuriyeti Beyler !!!!!! - watansever

  Öncelikle bir Türk vatandaşı ve bir Adanalı olarak dehşet içinde olduğumu söylemek zorundayım. Ben ne Aytaç Durak nede bir siyasi adam için değil ülkem ve memleketim Adana için yazmaktayım. Sayın Başbakan?ımız ve yanındaki ekibi hatırlayacaksınız Adana seçimlerinde imkansızı imkan kılmak için ellerinden geleni artlarına koymadılar ama ne hikmetse olmadı. Kazanamadı adayları sayın Mehmet Bilici. Başbakan ekibine emir etti Adana?yı istiyorum dedi Adanalı hele bi dur gardaş dedi.Niye dedi bunu Adanalı Aytaç durağı sevdiği için?mi ? Hayır? Adanalı yüreklidir Adanalı beydir Adanalı haksızlığa boyun eğmez Bunu tüm Türkiye iyi bilir.Ayrıca Biz Adanalıların Tüm Türkiye Karşısında Boynumuzu Büktükleri için Aytaç Durak ve Arkadaşı olan Mustafa Tuncel beyleri Şidetle kınıyorum. Peki Adanalı iktidara niye dur Dedi ? Soru ??? Cevap !!! 1 ??? İktidarın Adana?daki adayı kimdi ? 1!!! Memet ali Bilici aha önce Adana millet vekili olarak seçilmiş ve mecliste esamesi okunmamış yaptığı hizmetleri Adanalının bilmediği Malatyadan gelmiş bir Anadolu çocuğu Ceyan ilçesinde tarımla uğraşan bir vatandaş. 2 ??? Aytaç Durak niye seçildi ? 2!!! Adaylar arasında halk tercihini yaptı kötünün en iyisi bu diye nedeni ise hiç bir parti düzgün bir aday çıkaramadı .Ve iktidara mesaj vermek isteyenlerde Aytaç durağı destekledi.Çünkü şimdiki iktidar ve daha önceki iktidarlar sanayi ve tarım kenti olan Adana?yı Türkiye?nin en büyük göç alan ve işsizlikte 1 numara olan köyü haline getirdi. Ve iktidar unutmaması gereken bir şeyi?de unuttu Acitasyon çünkü Kendileride bu yolla geçen dönem seçimleri kazandılar. Onlar Aytaç Durağın üstüne gittikçe oda halka şikayet etti . Ve inanın büyük farkla kazandı aslında seçimleri. Ayrıca Adana iş camiası?da iktidara çok kızgın Bende Adanalı bir iş adamı olarak bu kızgın olduğumuz noktalara değinmek isterim.Belediye seçimleri olamadan önce Aytaç Durak iktidarın belediye başkanı iken Adana Ticaret odası ve Belediye Sayın Başbakanı Adanaya davet edip Ağırladılar Sağ olsun Başbakanımızda bu davete icabet edip Geldiler Amaç Türkiyede bir çok il yatırım teşvikleri alıyordu Adana sanayide kan kaybı yaşadığından bu teşviklerden faydalanmak için Sayın Başbakanımıza Durumu iletildi. Ve Biz Adanalılar Başbakanın televizyondan gerek konuşmaları gerekse yüz ifadesinden şunu anladık siz beni buraya boşuna Davet ettiniz. Biz Ankaradakiler Adanaya hiç bişe yapmayız der gibiydi önceki diğer iktidarların yaptığı gibi.Ve seçim zamanı geldi iktidarın adayı ve Ankaradan Gelen ekip bunların içinde seçim gecesi adalet bakanı ve bir çok bakan olduğuda söyleniyor.Her türlü yol ve yöntem ile Resmen seçim değil savaş yaşattılar biz Adanalılara .sonuç Aytaç Durak kazandı evet biz Adanalılar onun kazanmasını istedik Başbakan seçim gecesi çıkıp Televizyondan gerekli mesajı aldığı söyledi. Şimdi sorarım Peki Sayın Başbakanım Adanalının mesajını algılıyamadınızmı daha ????

  ADANANIN ACIKLI HALERI - MunzurPeri

  Adamcagiz uzun yilardir isi tek basina sesiz-sadessiz yürütüyordu ne güzel.Nerden cikti o herif,.uzun yilar ne verildiyse kabul ediyordu. Ne hikmetse ikinci adam birden gelen ranttan fazla pay isteyince isler karisti.Demeki rant denen calintili haksiz kazanc büyük oranda artis gösterince sagli solu ortaklar isin farkina varip bizede-bizede demeye basladilar.Böyle olunca adananin acili halerine acinirlar eklendi.Merak etme be adamcagiz payaina düsenden biraz kirpilir ama yinede sen nereye rantinda oraya gelir.Eski rantoslar düsman olmaz.Biraz dinlen sonra gelirsin nasil olsan sen olmasanda kafandakiler orada isler durumda.

  AYTAÇ DURAK GÖREVDEN ALINDI YA MELİH GÖKÇEK - yuceltanay53

  Aytaç durakı görevden alanlar hakkında çeşitli yolsuzluk dosyaları bulunan Melih Gökçekide görevden almali, Temiz siyaset için bu şart.yuceltanayRize:yuceltanay53@yahoo.com

  Aytaç Durak açığa alındı - ms@deniz

  Aytaç Durak, beş dönem belediye Başkanlığını yaptı, yoktan varoldu. Durağın bir partisi var, oda çıkar partisi. Durak, ayrıca adanaya hizmeti olurken, hizmeti kendi arsalarının olduğu bölgeye kaydı, çünkü arsaları değer kazanması için. Yüreğire hizmeti hiç olmadı, yüreğir çöp içinde yüzüyor. Yolları patates tarlaları gibi, Adana ili en bol suyu olan bir il, ama ne hikmetse en pahalı suyuda Adana içiyor. Ama, Osmanlıda oyun bitmez, Aytaç Durak bunu da atlatır, yeni bir oyunla...

  Yolsuzluk ve dokunulmazlık... - chuckytoy

  Mecliste milletvekili sıfatıyla oturup hakkında kayıp trilyon, kalpazanlık, zimmetine para geçirme, haksız mal kazancı, ihaleye fesat karıştırma gibi iddialar nedeniyle soruşturma dosyası olan kişilerinde bir an önce yargılanmaları beklentimizdir. Üst üste konulunca Kıbrıs adasından daha büyük olan yolsuzluk dosyalarının varlığının olduğu bir ülkede yaşamak biraz zor geliyorda o yüzden demiştim.... Dahada zor olanı medyada bir kısım iktidar yandaşlarının dokunulmazlıkların kaldırılmaması yönünde yaptıkları propagandadır...

  İçişleri Bakanlığı'nın Görevi adalet sağlamak değil - Titmouse

  İçişleri Bakanlığı hükümetin bir kurumudur, bir adalet mekanizması değildir. Belli bir siyasi düşünceyi temsil eder. Yargıya intikal etmiş bir olaya müdahele etmesi hiç doğru değildir. 12 Eylül Anayasasıyla hükümete verilmiş padişahlık yetkilerini Osmanlı'nın devamı olan AKP sonuna kadar kullanıyor. Kendi partisinden bir belediye başkanına karşı hayatta almayacağı kararları, diğer belediye başkanlarına karşı rahatlıkla alabiliyor. Ayrıca bir belediye başkanı görevdeyken yargılanabilir, açığa alınmasına gerek yoktur.