'Azınlık hakları uygulanmalı'

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı Başkanı Can Paker, 'AB'nin, azınlık haklarıyla ilgili Türkiye'ye çok hoşgörülü davrandığını, ileride bu hoşgörünün azalacağı' uyarısında bulundu.

İSTANBUL - Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı Başkanı Can Paker,
'AB'nin, azınlık haklarıyla ilgili Türkiye'ye çok hoşgörülü davrandığını, ileride bu hoşgörünün azalacağı' uyarısında bulundu. Dün düzenlenen
'Cemaatler ve Cemaatlerin Hukuki Sorunları' toplantısında konuşan Paker, Türk toplumunda egemen olan 'birey hakları demokratikleşme için yeterli' düşüncesinin değişmesi gerektiğini vurguladı. Azınlık hakları söz konusu olduğunda 'biz ve onlar' mekanizmasının devreye girdiğini belirten Paker, şunları söyledi:
"Azınlık hakları birey haklarından daha demokratik bir aşama. Türkiye işin henüz başında. AB, azınlık haklarıyla ilgili Türkiye'ye çok toleranslı davrandı, ileride bu tolerans azalacak. Azınlıklar konusu, AB tarafından talep edilmeden Türk kamuoyunda tartışılmalıdır."
Avukat Yuda Reyna ise 'Lozan Anlaşması'nda gayrimüslim azınlıklara verilen hakların uygulanması durumunda bugünkü sorunların yaşanmayacağını' söyledi.