Aziz Kocaoğlu: Ege havasıyla Diyarbakır'a gideceğiz

Aziz Kocaoğlu: Ege havasıyla Diyarbakır'a gideceğiz
Aziz Kocaoğlu: Ege havasıyla Diyarbakır'a gideceğiz

İzmir deki Kürtçe Hamlet oyunu için İzmir Büyükşehir Belediyesi salon tahsis etmişti.

Baydemir davet etti, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu Diyarbakır ziyareti için hazırlıklara başladı. Diyarbakır, Topbaş'ı da bekliyor.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye küçük Millet Meclisi’nin (TkMM) İzmir ve Diyarbakır belediye başkanlarını buluşturma çabası barış adına umutları artırmış. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’i 12 Aralık’ta İzmir’de ağırlamış ve iki başkan birlikte Diyarbakır Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın hazırladığı ‘Kürtçe Hamlet’ oyununu izlemişler. Sırada Kocaoğlu’nun Diyarbakır ziyareti var. Kocaoğlu, Ege kültürünü temsil edecek etkinliklerle gitmek istediklerini belirterek hazırlık yaptıklarını söyledi.
Milletvekilleri ile sivil toplum örgütü temsilcilerini belirlenen konuyu tartışmak üzere örgütlü olduğu illerde her ay buluşturan Türkiye küçük Millet Meclisi, bir çağrı yapmıştı. ’İzmir’in barışı istemeyen kent imajını silmek’ için 1 Mart’ta İzmir, 2 Mart’ta Diyarbakır’da buluşma önerisi Kocaoğlu’na 6 Şubat günü elektronik posta ile iletilmiş. Kocaoğlu CHP belediye başkanları toplantısı için Ankara ’da olduğundan daveti görme şansı olmamış. Daha sonra 11 Şubat’ta aynı mesaj iletilmiş. Şanar Yurdatapan 12 Mart günü Kocaoğlu’nu aramış ama İzmir’in Expo adaylığı etkinliklerinde olan Kocaoğlu geri dönüp konuşamamış. Kocaoğlu, TkMM’nin çağrısını dün Radikal’de haber oluncaya dek görmemiş. Haberi okuyunca gelen mesajları ve arama kayıtlarını sormuş ve durumu öğrenmiş. Dün kendisine çağrıya yanıtının ne olacağını sorma şansı bulduk. Sivil toplum örgütlerinin barışın tesisi için attığı bu tür adımlara büyük saygı duyduğunu söyledi ve ekledi:
“Sayın Şanar Yurdatapan’a da saygımız sonsuz. Ancak, İzmir zaten Türkiye’de hoşgörünün, uyumun, çokkültürlülüğün merkezi olarak bu konuda adımlar atmıştı. Asırlardan beri İzmir için ‘doğunun en batısı, batının en doğusu’ denilir. Biz de bu sosyo - kültürel yapımızın bilincindeyiz.”
Osman Baydemir’in 12 Aralık’ta İzmir’e geldiğini, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin salonunda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Hamlet adlı oyunu sergilediğini anlatan Kocaoğlu, “Osman Bey’le, o ziyarette beraberdik, oyunu beraber izledik. Aramızda zaten bir kopukluk yok” diye konuştu.
Ege’yi anlatmak için

Kocaoğlu, TkMM’nin takvimine uymalarının imkânsız olduğunu vurguladı. Çünkü 2 Mart’ta İzmir için tarihi öneme sahip Expo’nun temel atma töreni var. Ancak gündemlerinde Diyarbakır seyahati var. Kocaoğlu, şunları söyledi: “Kapımız her zaman açık. Biz de büyük bir memnuniyetle Osman Bey’in konuğu olarak Diyarbakır’a gideriz. Zaten gündemimizde de böyle bir ziyaret var. Mutlaka da Ege’yi anlatan kültürel etkinlikle gideceğiz… Bu etkinlikler için hazırlanıyoruz..”


  http://www.radikal.com.tr/112170011217002

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  seçilen - kullaniciadlikisi

  tayyibi ben seçmedim, kimin seçtiği de meçhul bir resim vardı turuncu ona bastı millet 500 küsür adam böyle girdi o meclise. ama bu adamları biz seçtik. verdiğim oyun üstünde bu adamın adı var. çözüm için de yapılacak en samimi icraalteri bu adamlardan bekliyoruz.

  CHP yanlış yapıyor - pierre woodman

  Bu millet lafı sever, icraattan hoşlanmaz. Bak AKP'ye! Hiç senin gibi Dersimli, Kürt, Alevi birini genel başkan yapıyor mu? Hüseyin Aygün veya Sezgin Tanrıkulu gibi biriyle yola devam ediyor mu? Niye senin "sayın başbakanımız sayın başbakanımız" diye yıkama yağlama çeken Hüseyin Çelik gibi bir Kürt vekilin yokhem? Sonra sen daha 1989 yılında Kürt raporunu yayınlayıp sorunu tespit etmedin mi? 1991 yılında bugünkü BDP'denin siyasi geleneğini başlatan süreçte Kürtleri meclise sokmadın mı? Bu ülkede kontrgerillayı ilk kez daha 1989 yılında İdil savcısı iken soruşturmaya kalkan senin vekilin İlhan Cihaner değil mi? Sen 9 kez faili meçhulleri araştırma önergesi verdin ve hepsi de AKP tarafından reddedilmedi mi? Şimdi de tutmuşsun Diyarbakır Belediyesi ile kucaklaşma falan filan. Bak AKP'ye "benim Kürt kardeşim" lafından başka somut birşey var mı? Yok. Alavare dalavare Kürt Mehmet nöbete. Anayasa değişikliğine ve seçime kadar bu böyle. İcraatına rağmen sen Kürtlerin gözünde ırkçısın. Ama AKP onlara en yakın parti. Onun aç gözünü biraz. "Benim Kürt kardeşim" işin besmelesi. Fatihasını zaten Kürtler okuyor arkasına hemen.