Bağış: Say'ın sözleri 'saçmalama özgürlüğü' kapsamında

Bağış: Say'ın sözleri 'saçmalama özgürlüğü' kapsamında
Bağış: Say'ın sözleri 'saçmalama özgürlüğü' kapsamında
AB Bakanı Egemen Bağış, bugün 1.5 yıl hapis istemiyle yargılanmasına başlanan Fazıl Say davasını değerlendirirken, "Yargı, onu 'saçmaladı' saysın. Keşke Fazıl Say bizi bunu, uluslararası platformda anlatma durumuna düşürmeseydi" dedi.

ROMA - Roma’da bulunan Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fazıl Say davası, Danimarka’nın Roj TV’yi kapatmaması gibi başlıklarda DHA’nın sorularını yanıtladı.

Egemen Bağış, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak" suçlamasıyla yargılanan Fazıl Say davasına ilişkin konuşmanın yürütmenin bir mensubu olarak çok tercih ettiği bir konu olmadığını söyledi. Bağış, "Ben eğer yargı mensubu olsaydım bunu, Fazıl Say’ın ’saçmalama özgürlüğü’ içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünürdüm. Ancak, insanların değerlerine hakaret etmek, insanların inançlarıyla dalga geçmek hiç kimsenin hakkı olmamalıdır diye düşünüyorum. Yine de böyle bir konuda yargının alacağı kararı, saygıyla karşılamamız, takip etmemiz gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Bakan Egemen Bağış, "Keşke Fazıl Say, insanların değerlerine daha saygılı olabilseydi" derken, "Böylece Türkiye böyle bir davayla da karşılaşıp, bunu uluslararası platformda anlatmak durumuna düşmeseydi" diye devam etti.

İSTENİRSE AVRUPA’DA TV KAPANIYORMUŞ
Bakan Bağış, Avrupa’nın Paris merkezli en büyük uydu sağlayıcısı Eutelsat’ın, 19 İran televizyon ve radyo kanalının yayınını durdurmasıyla bağlantılı olarak, "Danimarka neden Roj TV’yi kapatmakta direniyor?" sorusu üzerine şöyle dedi:

"Danimarka’nın içine düştüğü durum gerçekten düşündürücü. Bir yandan Danimarka mahkemeleri, Roj TV’yi PKK ’nın finanse ettiğini, terör örgütünün yan kuruluşu olduğunu artık tescil etti. Yargı kararına rağmen maalesef Danimarka yürütmesi, bağımsız bir kuruluş olan Radyo Televizyon Üst Kurumu’nun bu kararını değerlendirip, gerekli kapatma kararını vermesini bekliyor. Zannediyorum orada bu tür işlerin bürokrasisinin işleri biraz daha uzun. Eutelsat’ın İran televizyon ve radyolarıyla ilgili aldığı karar, isteyince olabileceğini bir kez daha ortaya koydu."

"ÖZPETEK, AVRUPA’DAKİ TAKDİR NEDENLERİMİZDEN BİRİ"
Milano’da önceki gün ’Missing Star Turkey Festivali’nin açılışını yapan, bugün de Roma’da bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Türk Filmleri Festivali’nin açılışını yapacak olan Bağış, "Bugün İtalya’nın en başarılı yönetmenleri arasında Ferzan Özpetek gibi bir kardeşimizin olması, bugün Türk Sineması’na hem Türkiye’de hem Avrupa’da ilginin artmış olması, Türkiye’nin son dönemde attığı adımların artık Avrupa’da da takdir gördüğünü ortaya koyuyor" dedi.
Siyasi hayatındaki gözlemlerine dayanarak, Türkiye’de kötü bir şey olmadıkça uluslararası medyada yer alma şansının çok düşük olduğunu vurgulayan Bağış, "Ancak kültür ve sanatta en ufak bir adım bile bizi Avrupa’nın, Amerika’nın, Batı Dünyası’nın kültür sanat sayfalarında kendimizi anlatabilmek, ülkemizi tanıtabilmek için bize muazzam fırsatlar veriyor. Onu iyi değerlendirmek gerekiyor ve bu nedenle bu tür etkinlikleri önemsiyorum" diye ekledi.

DHA - Esma ÇAKIR