Bahçeli, 7 ismin üstünü çizdi

Bahçeli, 7 ismin üstünü çizdi
Bahçeli, 7 ismin üstünü çizdi
Yeniden MHP Genel Başkanı Seçilen Devlet Bahçeli eski yönetimden 7 ismin üstünü çizdi. Başkanlık Divanı üyelerinin tamamı yerini korudu, MYK listesine 37 yeni isim de girdi. Delege, 140 kişilik listeden 75'ini MYK'ya, 20'sini ise Merkez Disiplin Kuruluna seçecek.

RADİKAL- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , 11. Olağan Büyük Kongre’de partinin en önemli karar organı olan Merkez Yönetim Kurulu’na derin bir neşter vurdu. Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre yüzde 54’ü değişen MYK’da kadın oranı ise yüzde 10 olarak gerçekleşti. MYK listesinin sürprizi ise 2012 yılında Bahçeli’nin karşısında lider adayı olarak çıkmak isteyen ancak başaramayan 21.Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ oldu. 7 milletvekilini MYK dışında bırakan Bahçeli, 5 milletvekilini listeye aldı.

MHP'de büyük kurultay günü

BAHÇELİ’NİN LİSTESİ EKSİKSİZ SEÇİLDİ

MHP'de Genel Başkan seçiminin ardından MYK ve YDK seçimleri gerçekleştirildi. Bahçeli, 140 kişilik MYK listesi çıkarırken, Divan Başkanlığı’nı yapan Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın “kısmi çarşaf liste” nitelendirmesinde bulundu. Yalçın, tercih yapma olanağı bulunmayan delegenin en üst 75 ismi asıl, 25 ismi yedek olarak seçeceğini açıkladı. Böylece, Bahçeli'nin 75 kişilik MYK'da yer almasını istediği ilk 75 isim eksiksiz seçildi. Listedeki ilk 75 kişiden birini düşürmek için 400’ün üzerindeki bir delegenin listedekilerin ismini çizmesi gerektiğinden listede herhangi bir değişiklik yaşanmadı.

Devlet Bahçeli yeniden MHP Genel Başkanı

PARTİ YÖNETİMİNDE BÜYÜK YENİLENME

Bahçeli 75 kişilik MYK asil listesinde yüzde 54 oranına denk gelen 40 kişiyi değiştirdi.

7 MİLLETVEKİLİNİ ÇİZDİ

15 kişilik çekirdek karar organı olan Başkanlık Divanı’ndaki bütün isimleri olduğu gibi MYK listesine koyan Bahçeli, 7 milletvekilini ise dışarıda bıraktı. Bu isimler, Murat Başesgioğlu, Faruk Bal, Bahattin Şeker, Tunca Toskay, Münir Kutluata, Necati Özensoy, Reşat Doğru şeklinde sıralandı.

Çizilen diğer MYK üyeleri ise şöyle sıralandı: “Ahmet Mucip Gökçen, Erol Gül, Figen Tosuner, Halil Öztürk, Hasari Güler, Hayrettini Nuhoğlu, Hediye Akdere, Hidaye Kılınç, Hüseyin Yıldız, İbrahim Çiftçi, İbrahim Karayiğit, İsmail Hakkı Yücel, Muharrem Yıldız, Murat Türkmen, Mustafa Eraslan, Nizamettin Kazancı, Osman Durmuş, Sair Solmaz, Salih Dilek, Selçuk Coşkun, Şenol Bal, Sema Doğan, Taner Gökçek, Veysel Esen, Zeki Bulut, Yılmaz Tankut, Bekir Kasap”

ÖZDAĞ SÜRPRİZİ

Listedeki sürpriz isim ise Ümit Özdağ oldu. Geçmişte MHP yönetimine ağır eleştiriler yönelten ve Bahçeli’nin karşısına lider adayı olarak çıkmak isteyip başarılı olamayan Özdağ’ın MYK’ya girmesi MHP içinde beklenmeyen hamle olarak algılandı.

LİSTEDE 2 HABERAL

CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ile aynı ismi taşıyan Mehmet Haberal, yedek listeden aday gösterilince kısa süre şaşkınlık yaşandı. Ancak isim benzerliği olduğu anlaşıldı. Haberal’ın oğlu Erkan Haberal da yönetimde yerini aldı.

KORAY AYDIN YOK

Eski Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Mehmet Şandır yeniden MYK’ya dönerek sürpriz yaparken, listeye 4 vekil daha girmeyi başardı.Bu isimler Mehmet Günal, Mehmet Erdoğan, Bülent Belen ve Muharrem Varlı olarak sıralandı. Yönetime girmesi beklenen ancak olağanüstü kongrede Bahçeli’ye karşı aday olan Koray Aydın da kendine yer bulamadı. Bahçeli’nin danışmanları da MYK’ya girdi. Merak edilen isim olan Koray Aydın ise yeni yönetimde yer almadı.

DURMUŞ YILMAZ BEKLEME ODASINA ALINDI

Yönetime alınması beklenen eski Merkez Bankası başkanı Durmuş Yılmaz ile Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Usta, partiyi daha iyi tanımaları gerektiği gerekçesiyle listeye alınmadı.

KADIN ORANI YÜZDE 10

MYK listesinde yüzde 10’a yaklaşan bir oranda 7 kadın yer buldu.