Bahçeli: Başbakan MİT'çilere soruşturma iznini vermeli

Bahçeli: Başbakan MİT'çilere soruşturma iznini vermeli
Bahçeli: Başbakan MİT'çilere soruşturma iznini vermeli
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın KCK'nın kuruluşunda payı bulunmuyorsa, istenen soruşturma iznini acilen vermesi gerektiğini, aksi HALDE kendisini ve hükümetini zan altında bırakacağını söyledi.

ANKARA - MHP Lideri Bahçeli, yazılı açıklamasının ilk bölümünde İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülmekte olan KCK soruşturmasında adı geçen MİT görevlilerinin, soruşturmaya dahil edilmesi maksadıyla Başbakan Erdoğan’ın iznine müracaat edildiğini hatırlattı.

"İSTENEN SORUŞTURMA İZNİNİ ACİLEN VERMELİDİR"
MİT’in görevdeki müsteşarının ve emekli olmuş bazı kurum mensuplarının kamuoyuna yansıyan ve vahamet derecesi yüksek iddialarla ilgili ifadelerine başvurulması AK Parti tarafından engellendiğini ve adrese teslim yasal değişiklikle adaletin darp edildiğini savunan Bahçeli, "Bölücü terör oluşumu ve paralel devlet organizasyonu olan KCK’nın, kuruluşunda, eylemlerinde ve hedeflerinde bazı MİT görevlilerinin kaygı verici şekilde etkin ve müdahil olduğu hususu üzeri bastırılmayacak kadar alenileşmiştir.

Şayet Başbakan Erdoğan; KCK’nın kuruluşunda payı, iradesi ve yönlendirmesi bulunmuyorsa, bu çerçevede kendisinden ve hükümetinden eminse hukuksal aşamalara engel olmamalı ve istenen soruşturma iznini acilen vermelidir. Aksi eğilim ve tutum, Başbakan ve hükümetini zan altında bırakacak, ortaya çıkan siyasi tercih doğal olarak gerçeklerin kapatılmasına dönük sinsilik ve kurnazlık olarak adlandırılacaktır" dedi.

"SORULARIMIZA CEVAP İSTİYORUZ"
AK Parti- PKK - KCK arasındaki bağ ve bağlantıların deşifre edilmesi, şaibelerin bertaraf ve milletin müsterih olabilmesi amacıyla soruşturma talebinin acilen olumlu cevap bulması gerektiğini ifade eden Bahçeli, MHP’nin 10 Şubat 2012 tarihinde konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaparak muhataplarına beş soru sorulduğunu ve bunların cevaplanmısını istediğini söyledi. Bahçeli, AKP ’den bu yönde halen somut bir adım ve beyan gelmediği belirtti.

"MESELE TÜRK MİLLETİNİN GÜVENLİĞİYLE YAKINDAN İLGİLİDİR"
Bahçeli, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Karşı karşıya olunan mesele Türk milletinin bekası ve güvenliğiyle yakından ilgili ve ilişkilidir. Milletimizin demokratik yollarla yetkilendirdiği AKP hükümeti, bölücü emel ve niyetlerin büyümesinde, örgütlenmesinde şayet parmağı yoksa, korkacağı ve endişe edeceği bir şey de olmayacaktır. Ancak, KCK’nın oluşumunda, terör faaliyetlerinde AKP’nin özel görevlileri eliyle katkısı ve teşviki bir gün tam olarak tespit edilirse, bu siyasi anlayışın hıyanetin ortağı olduğu böylelikle tescillenecektir. Bu takdirde başta Başbakan Erdoğan olmak üzere, işbirlikçileri, yardım ve yataklık yapan failler hukuk karşısında hesap vermekten asla kaçamayacaklar ve kurtulamayacaklardır." (dha)