Bahçeli 'elips teoremi'ni çizerek anlattı

Bahçeli 'elips teoremi'ni çizerek anlattı
Bahçeli 'elips teoremi'ni çizerek anlattı
Devlet Bahçeli 'ekonomik kalkınma için elips teoremi'ni anlattı: "Yumurta gibi değil de sivri tarafı törpülenmiş şu hale getirilmiş bir elips."

RADİKAL -  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , 'ekonomik kalkınma için elips teoremi'ni çizerek anlattı. Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz'a bir röportaj veren Devlet Bahçeli bir soruya karşılık teoremini şöyle anlattı:

Ekonomik kalkınma modelini elips teoremiyle anlattınız ama Başbakan eleştirdi ne düşünüyorsunuz?
Başbakan anlamaz elipsten. Elipsin ne olduğunu bilmezler. Siyasi ideolojilerin ekonomi ve sosyal politikaların uygulanmasına vahşi kapitatilizm bir piramit ortaya koymuştur.
Tabii RTE ve Davutoğlu’nun anlayabileceği bir dilden elipsi şöyle tanımlayabilirim. Hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, haksız kazanç, rant ekonomisinden yararlanma dediğimde aşırı derecede gelir elde etmiş olanların birbirlerinin haksızca mal edinimlerinin sıfırlanması, fukaranın da en aza indirilmesi hali bize göre elipstir.
Elips bu uç noktaların törpülenip herkesin namerde muhtaç olmadan rızkını tasarrufuyla, üretimiyle, çalışmasıyla sağlayan şöyle bir elips. Bunu bizim Başbakan Ahmet Sani bilmez. Gelir farklılaşması mutlaka olacak, gelir seviyesinin getirdiği bir hayat üslubu olacak. Dik duran yumurta gibi değil de sivri tarafı törpülenmiş şu hale getirilmiş bir elips.
Bunun tabii sosyo ekonomik politikaları var. Bir zamanlar da ‘üçgen çizdi’ diyor. Bütün bilimlerin temelidir bu.
Ekonomi konusunda bir eğitim aldığını zannetmiyorum. Faiz teorisi üzerinde bilgi sahibi olan fahri doktorası olan RTE var, ama...