Bahçeli erken seçim için tarih verdi!

Bahçeli erken seçim için tarih verdi!
Bahçeli erken seçim için tarih verdi!
MHP Lideri Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "Koalisyon yapalım, Bahçeli başbakan olsun" teklifini, "Küçük hesap peşinde koşmuyoruz" diyerek reddetti. AK Parti'ye "şartlı evet" diyen Bahçeli, erken seçime de yeşil ışık yaktı ve tarih verdi: 15 Kasım uygundur.

RADİKAL - Sözcü Gazetesi’ne konuşan MHP Lideri Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, “Başbakanlık koltuğunu Bahçeli’ye vermeye hazırım” önerisini, “Bunun üzerinde fazla yorum yapmak şu an için fazla mümkün gözükmüyor” diyerek reddetti. Bu öneri için “Çin‘den gelen yeni bir oyuncak türü mü?” benzetmesi yapan Bahçeli şöyle konuştu:

“Kemal Kılıçdaroğlu Bey seçim sonuçlarına göre CHP’nin mutlaka bir hükümet olma ihtiyacı içerisinde olduğunu esas alarak koalisyon modelleri üzerinde dururken, ‘Nasıl bir koalisyon oluşabilir’ konusunda, dikkatli davranmak kaydıyla kamuoyuyla paylaşıyor. Bu öneriyi saygı ile karşılıyoruz, bunun üzerinde fazla yorum yapmak şu an için fazla mümkün gözükmüyor. Yani olmaz, zannetmiyorum. MHP olarak bizi çok iyi anlamanızı istiyoruz. Küçük hevesler peşinde koşan bir parti değiliz. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu sözü talihsiz. Çin’den gelen yeni bir oyuncak türü müdür bu? MHP bu cümleye kapılarak bu sözün arkasından nasıl gidebilir?”

"BİZ MHP OLARAK ANA MUHALEFETTE OLMAK İSTİYORUZ"

Birinci koalisyon modelinin AKP -HDP olduğunda ısrar eden Bahçeli, “Ben bu hükümete güven oyu vermem ama millet iradesinin getirmiş olduğu tablodan bir koalisyon çıkarmak istiyorsanız, koalisyonların uyumlu olması lazım. Ortak hedefler noktasında buluşabilecekleri bir görüş çoğunluğu olması lazım. Bu oyunu AKP ile HDP oynuyor. Biz MHP olarak iktidarda değil ana muhalefette olmak istiyoruz, bu süreçte bu şartlar altında rol kapmayız” diye konuştu,

"TÜRKİYE BİR YIKIMA GİDİYOR"

“HDP dışında, CHP ile konuştuğumuzda aynı şartlarımızı söyleriz” diyen Bahçeli, “Partiyi ulusalcı kanat mı, Mustafa Kemalciler mi? yönetiyor?" diye sordu. CHP’nin içerisinde 3’te 1 oranında HDP paraleli düşünen bir milletvekili grubunun bulunduğunu belirten Bahçeli, “O grupla HDP’yi ve CHP’yi birleştirip, koalisyona MHP de destek versin’ diye tekliflere karşı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Bunlar kim? CHP’nin köklü tarihini ateşe atan kimdir? (sorusunu) Sorması lazım. Bunu sorduğu zaman CHP birçok şeyi ve kendisini de kurtarmış olur” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Sonuçta bak görüyorsunuz, ana muhalefet partisi dediniz, cumhuriyetin temel kuruluşu olan parti dediniz, hükümeti kurmasını arzuladınız. Hiçbir şey yapılmadı. Demek ki, Türk siyasi hayatında AKP ve Erdoğan’dan başkası yoktur” dedirtecek tezgahın kurulduğunu dile getiren Bahçeli, “Böyle bir tuzağın içerisine Kılıçdaroğlu nasıl düşüyor? Bizi nasıl böyle bir olayın içine sürükleyebilir. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün müdür?” diye sordu.

"HDP, PKK’nın siyasi uzantısı"

HDP’nin PKK’nın siyasal uzantısı olduğunu söyleyen ve “Bunları yok sayıyoruz, bunları muhatap almak istemiyoruz” diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Etnik temelli ayrışmanın, mezhep temelli bölünmenin, birçok olayın getirmiş olduğu son durum, toplumsal yarılmadır. Bu yarılma devam ettiği ya da körüklendiği takdirde veya millet iradesi ile bu çözüme kavuşturulamadığı takdirde Türkiye daha büyük sıkıntılar içine girebilir.”

AKP ile koalisyon

"Koalisyonu kuvvetle muhtemel AKP+CHP’ye kurdurtacaklar, öyle gözüküyor” diyen Bahçeli, MHP’nin şartlarını ise şöyle sıraladı:

“MHP olarak kurmayı düşündüğümüzde; Cumhurbaşkanı anayasal çerçevede kalacak mı? 1071 rakımına taşınacak mı yani Çankaya’ya taşınacak mı? Anayasa’nın ilk 4 maddesinden hiçbir şart altında taviz verilmeyecek! Çözüm sürecinin uydurma talepleriyle Türkiye’nin bir yıkıma gidişinden vazgeçecekler! 17-25 Aralık yolsuzlukları da var. Yani ‘Bilal’i ver iktidarı al.’ Kabul ettikten sonra, bunları bize verdikten sonra Erdoğan’ın AKP’si mi kalır. Bu şartları ortaya koydukları takdirde, MHP taşın altına elini değil gövdesini koyar. Bu diğerleri içinde geçerli.”

"En makulü erken seçimdir"

“Toplumsal yarılma çok önemli bunu hafife almayın” diyen Bahçeli, erken seçime de yeşil ışık yaktı. Bahçeli, “Yarılma derinleştikçe, birilerinin otoriteleşmesi ve diktatör olma yoludur, hevesidir. Bunu önlemek lazım. Bütün bunların hepsi, bu  koalisyon oluşumlarında önlenemeyecek ise ille de bir koalisyon oluşsun diye, Türkiye’yi bir başka darboğaza sokmaya gerek yok. En makulü erken seçimdir. Erken seçim bize kaybettirebilir, kazandırabilir de.” diye konuştu.

"Eğer seçime gidilecekse ona varız" dediklerini kaydeden MHP lideri sözlerini şöyle tamamladı:

“Eğer ülkede hükümet krizi yaşanırsa, millet iradesine başvurmak en sağlıklı yoldur. Böyle bir şey düşünüyorsanız 15 Kasım bunun için uygun tarihtir. Eğer herkes istiyorsa biz de istiyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/138256213825626

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zavallılar... - oselimg

  Başbakanlık teklifini "koltuk" olarak algılayan Bahçeli'nin ülke yönetmekle ilgili bilinçaltı da ortalığa saçılmış oluverdi. Bu ilkel manevraların sonun partisiyle birlikte ya tarihe gömülecek ya da AKP'nin vereceği bir taburede oturmak zorunda kalacak. Birbirlerine çok yakışıyorlar her ne kadar kavgalı gibi görünselerde...

  - user439201

  Mhp nin oyu düşecek suraya yazıyorum. Yine secim sonuclarini okuyamadilar

  Ciddi olamazlar - user1027915

  Erken secim oldugunda, AKP nin 276 sandalyeyi alacagini adi gibi biliyor, cok garip.

  erken seçim - user386212

  Armudun sapı üzümün çöpü diyerek her seçeneğe karşı koyan sayın Bahçeli. 15 kasımda tarih tekerrür edecek ve 3 Kasım 2002'deki hezimetinizi yaşayacaksınız. Türkiye'ni seçilmiş üstelik sizinle ayı milletvekili sayısı olan bir parti ile niçin konuşma ihtiyacı duymazsınız? Yoksa bu ülkede kürtleri insan olarak saymıyor musunuz. Oturun konuşun şu şu konularda anlaşamadık deyin. Her şeyi baştan kapatmak sizlere oy vermiş insanları üzer.

  _sayın - burak akif

  bahçeli kilit bir konumdayken bunu süreci açacak şekilde değilde kapatacak şekilde kullanmayı tercih ediyor, bir nevi o da erdoğan misali kutuplaşma ile siyaset arenasında varlığını sürdürmek istiyor. bunca yıllık bir siyasetçinin yaşanan onca gelişmeden hala bir ders çıkaramamış olması üzücü. şahsen çözüm denilen sürecin en önemli aktörlerinden birinin mhp olmasını isterdim. ama kısa vadenin hesaplarını yapan siyasetçiler bizim siyasetimizin baş aktörü maalesef.

  mhp'ye verilen oylar türkiyenin normalleşmesine hiçbir katkı sağlamadı - hamzaakyol

  mhp yönetiminin akıl körlüğü ve korkaklığı yüzünden mhp ülke için hiçbir iyi iş yapamayacak. MHP'ye verilen oylar kaosa gitti.