Bahçeli HDP'yi ana muhalafet yapar mı?

Bahçeli HDP'yi ana muhalafet yapar mı?
Bahçeli HDP'yi ana muhalafet yapar mı?
MHP lideri Devlet Bahçeli'nin AKP-HDP koalisyonunda ısrar etmesi ve Erdoğan'la görüşen MHP'liyi 'bulursa partiden atacağı' açıklaması tartışma yaratıyor.

RADİKAL -  AKP - MHP koalisyonunu kesinlikle kabul etmeyeceğini belirterek AKP-HDP koalisyonunda ısrar etmesi ve Erdoğan'la görüşen milletvekilini 'atacağı' açıklamaları nedeniyle Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, MHP lideri Devlet Bahçeli 'ye iki ilginç soru sordu.

Hakan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

SORU BİR: Eğer "Çözüm Süreci", sizin dediğiniz gibi bir çözülme ve ihanet süreciyse...
Neden çıkıp da " AK Parti ile HDP koalisyon kursun" diyorsunuz... Bu ikisi koalisyon kurarsa... Çözülme ve ihanetin hızı daha da artmaz mı? Memleketini seven, milliyetçi bir lider, kendi açısından en kötü senaryoyu milletine reva görür mü? Çözülme ve ihanet diye nitelendirdiği bir sürecin önünü açmak yerine, böyle bir sürecin önüne geçmeye çalışmaz mı?
Nedir bu işin izahı?

*

SORU İKİ:
"Saray'la görüşen bir MHP'li varmış, onu arıyorum, tespit edersem partiden atacağım" diye açıklamalar yapıyorsunuz. Hakikaten de varsa böyle bir MHP'li... Ve bu MHP'liyi tespit edip partiden atarsanız... Partinizin milletvekili sayısı 79'a düşecektir... Bu durumda "ana muhalefet partisi" olma durumu, ismini bile telaffuz etmek istemediğiniz partiye geçmiş olmaz mı? HDP'yi ana muhalefet haline getirecek de olsa... O MHP'liyi partiden atar mısınız? Bunu yapar mısınız gerçekten?