Bahçeli HDP'yi ana muhalafet yapar mı?

Bahçeli HDP'yi ana muhalafet yapar mı?
Bahçeli HDP'yi ana muhalafet yapar mı?
MHP lideri Devlet Bahçeli'nin AKP-HDP koalisyonunda ısrar etmesi ve Erdoğan'la görüşen MHP'liyi 'bulursa partiden atacağı' açıklaması tartışma yaratıyor.

RADİKAL -  AKP - MHP koalisyonunu kesinlikle kabul etmeyeceğini belirterek AKP-HDP koalisyonunda ısrar etmesi ve Erdoğan'la görüşen milletvekilini 'atacağı' açıklamaları nedeniyle Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, MHP lideri Devlet Bahçeli 'ye iki ilginç soru sordu.

Hakan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

SORU BİR: Eğer "Çözüm Süreci", sizin dediğiniz gibi bir çözülme ve ihanet süreciyse...
Neden çıkıp da " AK Parti ile HDP koalisyon kursun" diyorsunuz... Bu ikisi koalisyon kurarsa... Çözülme ve ihanetin hızı daha da artmaz mı? Memleketini seven, milliyetçi bir lider, kendi açısından en kötü senaryoyu milletine reva görür mü? Çözülme ve ihanet diye nitelendirdiği bir sürecin önünü açmak yerine, böyle bir sürecin önüne geçmeye çalışmaz mı?
Nedir bu işin izahı?

*

SORU İKİ:
"Saray'la görüşen bir MHP'li varmış, onu arıyorum, tespit edersem partiden atacağım" diye açıklamalar yapıyorsunuz. Hakikaten de varsa böyle bir MHP'li... Ve bu MHP'liyi tespit edip partiden atarsanız... Partinizin milletvekili sayısı 79'a düşecektir... Bu durumda "ana muhalefet partisi" olma durumu, ismini bile telaffuz etmek istemediğiniz partiye geçmiş olmaz mı? HDP'yi ana muhalefet haline getirecek de olsa... O MHP'liyi partiden atar mısınız? Bunu yapar mısınız gerçekten?


  http://www.radikal.com.tr/138744013874404

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Samimi değil - user1063299

  Ben samimi bulmuyorum şahsen bide AKP HDP koalisyonunu niçin istiyor daha fazla milliyetçi söylemi üzerinden oy kapmak köylü kurnazı

  Nefret = Tayyip - user1113354

  Bu ülkede kötü olan her şeyin altından Tayyip'in çıkması ne kadar acı. Bu ülkenin %60'ı Tayyip'i sevmiyoru bırak nefret ediyor. Devlet demiş ki; Tayyip'le görüşeni partiden ihraç edeceğim" Aklı olan anlar zaten bu ülkedeni HDP'den daha büyük bir tehlike varsa Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden o zattır!

  Ne istiyon - coolunuz

  Basbakan ol diyoruz- hayir diyorsun - gel beraber hukumet kuralim diyoruz - hayir ben muhalefet kalmak istiyorum diyorsun. HDP meclise girdi diyoruz - yok oyle birsey diyorsun, cozum sureci diyoruz, hemen bitsin diyorsun. Sayin bahceli ne istiyorsun sen. size o kadar oy vermis insanlarin oylari ile boyle dalga gecersen bir sonraki (erken) secimlerde oy moy kalmaz oylum oylum selvi boylum ortada kalirsin. biraz mantik istemek cokmu..

  Yokuş aşağı siyaset - 1000cucarachas

  MHP, ancak çözüm sürecine karşı milliyetçi tepkileri ekip biçerek siyasette var olabiliyor. Kürtleri sorunlarıyla beraber külliyen yok saymak hiç bir gerçekçi iktidar denkleminde mümkün olmadığı için, MHP iktidara ortak olarak varlık nedenini kaybetmekten çok korkuyor. Bu yüzden en güvenli olduğunu düşündükleri seçeneğe dönüyorlar; "çözüm süreci iktidarda olsun, biz de muhalefette esip gürleyelim, belki oyları koruruz böylelikle" diyerek. Ama belki de iflas eden MHP'nin siyasetidir, ister iktidarda olsun ister muhalefette.