Bahçeli koalisyona kapıları kapattı

Bahçeli koalisyona kapıları kapattı
Bahçeli koalisyona kapıları kapattı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim sonuçlarının ardından yaptığı ilk açıklamada koalisyon hükümetleri içinde yer almayacağını açıkladı.

RADİKAL - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , "MHP şerefi ve haysiyeti ile ilkeli ve dürüst davranışıyla çok güzel ve Meclis'te denetimi alan bir anamuhalefet partisi görevini üstlenmeye hazırdır" dedi.

Bahçeli'nin konuşmasının önemli satırbaşları şöyle:

Elverişsiz şartlara rağmen milletimizin iradesi tezahür etmiştir. Bu kapsamda genel seçimlerin sonuçları belli olmuştur. MHP, milli iradenin düşüncesine saygı duymaktadır. Türkiye hür hiradesini sandıkta göstermiştir.

'AK PARTİ İÇİN SONUN BAŞLANGICI'

7 Haziran'ın ilk sonucu hiçbir partinin tek başına hükümet kuracak bir çoğunluğa sahip olamadığıdır. AK Parti iktidarı için sonun başlangıcı görünmüştür. Milli iradeyi karartmaya, demokrasiyi çarpıtmaya yönelik her türlü operasyonun tutmayacağı gerçektir. AK Parti devletin tüm imkanlarını pervasızca kullanmıştır. TRT, yandaş medya AK Parti için seferber edilmiştir. Hazine kaynakları ziyan edilmiştir.

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSTİFAYI DÜŞÜNMELİDİR"

Haksızlık, usulsüzlük, eşitsizlik hiçbir dönemde olmadığı kadar olmuştur. Yalan, riya iftira hiç bu kadar hakimiyet kurmamıştır. Demokrasinin ruhu gasp edilmiştir. Hepsinden önemlisi Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olduğunu unuturcasına meydanlara çıkmıştır. Türkiye, tarafsızlığını ihlal eden cumhurbaşkanı profili ile ilk kez karşılaşmıştır. Erdoğan'ın başkanlık propagandası milletimizden ilgi görmemiştir. AK Parti'deki ciddi erimenin en büyük sebebi yasa ve anayasa tanımaz seviyesiz uslübu olmuştur. Erdoğan acı bir kayıp almıştır. Açılış kisvesi altında mitingler düzenleyip AK Parti'ye oy isteyen Erdoğan kaybetmiş ve miladını doldurmuştur. Erdoğan görevine devam edecekse ya anayasal sınırlarda kalmalı ya da istifayı düşünmelidir.

"DAVUTOĞLU KENDİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİDİR"

Siyasi isktrarın sağlanabilmesi için Erdoğan'ın devre dışı kalması demokratik bir zorunluluktur. Davutoğlu da kendini gözden geçirecektir. Milletimizin toparlanması ve yüklerinden kurtulması acilen temin edilmelidir.

"DEMOKRASİ RAYINDAN ÇIKMIŞTIR"

Değerli basın mensupları; malesef demokrasi rayından çıkmıştır. Barış ortamı yaralıdır. Türkiye belirsizliğin koyulaştığı bir dönemdedir. Türk milleti AK Parti'den tamamen kurtuluş sürecini başlatmıştır. Bu olumsuzlullara rağmen MHP oyunu yüzde 33 arttırmıştır. Milletvekili sayımıza 31 ilave olmuştur. Gücümüze güç eklenmiştir. MHP adım adım hedefine ilerlemektedir. Hiçbir engel yolumuza çıkamayacaktır.

"YENİ BİR DÖNEM BAŞLAMIŞTIR"

Bugün Türkiye için yeni bir dönem başlamıştır. Milliyetçi irade etkin bir şekilde Meclis'te temsil edilecektir. MHP halkımızın birliğini koruma ve güvencesini koruma konusunda her zamankinden azimlidir. Fedakar teşkilat mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Partilerimizden desteklerini esirgemeyen vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum.

Televizyonlarda uzun süredir araştırmacı yazar ve düşünür olarak Türkiye'yi yönlendirmeye gayret gösterenler daha seçim sonuçları henüz netleşmeden veya genel bir kanaat oluşmadan tek başına AK Parti'nin tek başına iktidar olamayacağını varsayarak tartışma başlatmak istemişlerdir. Sabaha kadar seçim sonuçları üzerindeki yorumlardan ziyade bu koalisyonlar konuşulacaktır.

Türkiye'de anayasa geçerlidir. Seçimlerde eğer tek başına bir siyasi parti olmuyor ise, ülkeyi iktidarsız bırakmamak için diğer siyasi partilerle birlikte nasıl çalışılacağına dair geçmişte kazanılan tecrübeler vardır. Cumhurbaşkanı, önce milletvekili olan bir kişiyi görevlendirebilir. Davutoğlu'nun çalışmaları başlatması gerekir. Bu çalışmalar başlamadan şunlarla şu koalisyon olsun diye ülkeyi karşı karşıya bırakmak doğru olmaz.

KOALİSYONA KAPILARI KAPATTI

Tek başına siyasi iktidar oluşmamış ise koalisyon gerekliyse ülkeyi istikrarsızlığa sevk etmemek için bir koalisyona ihtiyaç duyuluyorsa bu koalisyonun uyumlu bir koalisyon olması gerekmektedir. Çözüm sürecinin bir kanadı yüzde 10 barajını aşmak suretiyle Meclis'te bulunmaktadır.

Birinci koalisyon başlangıctan bu yana birliktelikleri devam eden AK Parti ve HDP arasında olmalıdır. AK Parti ve HDP arasındaki örtülü işbirliğini kamufle etmek, gizlemek koalisyon arayışlarıyla Türkiye'yi erken seçime mecbur bırakacak bir dayatmaya kalkmak siyasi ahlaksızlıktır.

İkinci olarak çözüm süreciyle ilgilenen Türkiye'de ileri demokraside olan siyasetini sürdüren bir koalisyonunu düşünmeniz takdirde ikinci bir koalisyon olarak AK Parti CHP ve HDP'yi bir araya getirebilirsiniz.

Bunları şuan gayri resmi rakamlarla ifade edersek AK Parti ve HDP koalisyonu toplam 337 milletvekiline dayalı güven oyu alabilecek, anayasa üzerinde değişiklik yapabilecek bir koalisyon modeli olabilir. İkinci modeli esas alacaksanız; AK Parti, CHP ve HDP'yi. 469 yani toplam yüzde 78,9 oranlı geniş tabanlı bir koalisyon içerisinde MHP şerefi ve haysiyeti ile ilkeli ve dürüst davranışıyla çok güzel ve Meclis'te denetimi alan bir anamuhalefet partisi görevini üstlenmeye hazırdır.

Eğer bunların hiçbirisinden sonuç alınamıyorsa, Türkiye'yi AK Parti'nin azınlığına mahkum etmeye de kimsenin hakkı yoktur. En erken seçim ne zaman olacaksa o zaman seçim olsun.