Bahçeli'den Erdoğan'a dokuz ışık yanıtı

Bahçeli'den Erdoğan'a dokuz ışık yanıtı
Bahçeli'den Erdoğan'a dokuz ışık yanıtı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın "Başkanlık sistemi merhum Alpaslan Türkeş'in Dokuz Işık ilkeleri içinde var" yönündeki açıklamalarını yazılı açıklamayla yanıtladı

ANKARA – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın MHP eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in düşüncelerine atıf yapmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Bahçeli, “Şahlık, sultanlık, tiranlık, krallık ve emirlik hayalleri Başbakan Erdoğan’ın aklını başından almış ve bu unvanlara ulaşma çabası şuurunu kaybettirmiştir” iddiasında bulundu.

“DOKUZ IŞIĞI ELİNE TUTUŞTURMUŞLAR”
Başbakan’ın her yurt dışı ziyareti öncesinde ülke gündemini meşgul edecek çıkışlar ve teklifler getirmesinin, iyice klasikleşmiş ve bayatlamış bir siyaset taktiği olduğunu iddia eden Devlet Bahçeli, “Dokuz Işığın Başbakan’ın işine gelince referans kitapları arasına girdiği ve yurtdışı seyahatlere giderken bile alelacele eline tutuşturulduğu anlaşılmaktadır” derken açıklamasını şöyle sürdürdü:

“ŞARTLAR OLGUNLAŞTIĞINDA....”
“Aslına bakılırsa bu bizim açımızdan memnuniyet verici, kendisi açısından bir nebze de olsa umut verici bir gelişmedir. Başbakan’ın ilham kaynakları arasında merhum Başbuğumuzun fikirlerinin bulunması, göz nurumuz ‘Dokuz Işık’tan havaalanlarında bile pasajlar okuması son derece dikkat ve ilgi çekicidir. Ancak fikriyatımızın pusulası niteliğinde bulunan bu eserin, ‘Tek Başkan-Tek Meclis Sistemi’nin izah edildiği bölüme dar, kısır, sabit ve çapsız bir zihniyetle yaklaşması Dokuz Işığı layıkıyla anlamadığına delil teşkil etmiştir. Dokuz Işık’ta tarih ve töremiz bağlamında, milli ve üniter devlet çatısı altında başkanlık sisteminin savunulduğu ve tavsiye edildiği hepimizce bilinen bir husustur. Ancak bunun şartlarının, ortamının, siyasi ve toplumsal ikliminin oluşması ve olgunlaşması için; otoriter heveslerin, dikta özlemlerinin terk edilmesi, üstelik Türk milletinin bir ve bütünlüğü konusundaki tüm kaygıların giderilmesi keyfiyetten öte bir zorunluluktur.”

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ ‘ANADOLU HALKLAR TOPLULUĞU’ YAPACAKLAR”
MHP Lideri Devlet Bahçeli Başbakan Erdoğan’ın başkanlığı şahsi egolarını tatmin, bölünmeyi sağlama, üniter yapıyı federasyonla yer değiştirme amacıyla benimsediğini iddia ederken, “Türkiye Cumhuriyeti’ni ‘Anadolu Halklar Topluğu’ haline dönüştürmeyi, Türk milletini etnik kimliklere geriletmeyi bu yolla gerçekleştireceğini hesap etmektedir. Şüphesiz bu konuda en büyük engel olarak partimizi gördüğünden, merhum Başbuğumuzu ve düşüncelerini pervasızca, kurnazca ve işgüzarca amaçlarına istismar etmekten kaçınmamaktadır” dedi.

“ERDOĞAN DOKUZ IŞIĞI KABUL EDERSE SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ OLMAZ”
Başbakan Erdoğan’ın şayet, Dokuz Işığın tüm ilkelerini kabul ettiğini itiraf etmesi, yıkımdan dolayı özür dilemesi ve bu zamana kadar ki çarpık ve dağılmayı teşvik edecek politikalarından caydığını açıklıkla belirtmesi durumunda kendisine söyleyecek sözlerinin olmayacağını kaydeden Bahçeli, “Bu şartlar altında Türkiye Cumhuriyeti’ni ve bin yıllık kardeşlik hukukunu teminat altına alan, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü sağlam esaslara bağlayan, huzuru ve ekonomik gelişmeyi hayata geçirecek olan, her adıma destek ve yardımdan hiçbir zaman imtina etmeyiz” dedi. (anka)