Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na sert yanıt: Yüzde 60 blok boş laf

Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na sert yanıt: Yüzde 60 blok boş laf
Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na sert yanıt: Yüzde 60 blok boş laf
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Yüzde 60'lık bloktan bahsediliyor. Bu bize göre boş laftır. Oranların toplamıyla hükümet kurulacaksa, ne ilkeye, ne ahlaka, ne de haysiyete ihtiyaç vardır. Bizim HDP konusunda ikna edilmememiz olmayacak bir şeydir" dedi.

RADİKAL- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hükümet kurma görevi yüzde 60'lık bloğundur sözlerine MHP lideri Devlet Bahçeli yanıt verdi. Bahçeli  Oranların toplamıyla hükümet kurulacaksa, ne ilkeye, ne ahlaka, ne de haysiyete ihtiyaç vardır. Yüzde 60’lık bloktan bahsediliyor. Bu bize göre boş laftır" dedi. MHP'ye yakınlığıyla bilinen Etikhaber'e konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, genel seçim sonuçlarını ve koalisyon senaryolarını değerlendirdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli şunları söyledi:

YÜZDE 60 BOŞ LAF

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 60’lık bloktan bahsediliyor. Bu bize göre boş laftır. Oranların toplamıyla hükümet kurulacaksa, ne ilkeye, ne ahlaka, ne de haysiyete ihtiyaç vardır. Kundaktaki bebekleri kurşunlayan bir terör örgütünün siyasi kuryesiyle aynı blokta nasıl bulunuruz? CHP Genel Başkanı hadiseye çok yanlış taraftan bakmaktadır. CHP sözcüleri ezbere konuşmakta ve havanda su dövmektedir. Bizim HDP konusunda ikna edilmememiz olmayacak bir şeydir. CHP bu çerçevede fazlaca emek harcamasın. Türkiye’ye de haksızlık ederler. 

AZINLIK HÜKÜMETİ DOĞRU DEĞİL

MHP, elbette Türkiye’yi seçeneksiz bırakmaz, kriz pususuna yatanların ekmeğine yağ sürmez. Biz, önce söz, tutum ve politikaları birbirine benzeyen partilerin koalisyon kurmalarının daha doğru olacağına inanıyoruz. . Zorluk çıkarmak gibi bir niyetimiz yok. Süreci yokuşa sürelim de sorumluluktan kurtulalım diye bir arayışımız da olamaz. Eğer başaramazlar ise, ülkemizi seçeneksiz bırakmayız. Ve Türk milletini namerde muhtaç etmeyiz. Koalisyona gireriz değil, sadece konuşmaya başlarız. Azınlık hükümeti formülü sonuçsuzdur ve doğru değildir. HDP’nin içinde yer alacağı veya destek vereceği her formül bizim dışımızda ve gündemimizde değildir.

AKP 'YE OY KAYBETTİRDİ 

Erdoğan milletimizden talep ettiği desteği alamadı. Türkiye tek adam sultasının kıyısından döndü. Türkiye’yi şirket gibi yönetme arzusu sonuç vermedi. Seçim sonuçlarına baktığımızda, Erdoğan’ın meydanlara çıkmasının AKP’ye oy kaybettirdiği gerçeği çıkıyor. Bu tabloyu AKP’nin Genel Başkanı iyi okumalı. Artık saray kamburundan kurtulup siyasi rüştünü ispat edecek cesaret ve dirayeti gösterebilmeli. 


BUGÜN SEÇİM OLSA FAZLASINI ALIRIZ

AKP’den kopan büyük bir kitle MHP’ye doğru akmaya ve kaymaya başlamıştır. Bugün seçim olsa alacağımız oy daha fazladır.

AKP İLE KOALİSYONU KONUŞABİLİRİZ AMA...

Eğer ki, süreç ihaneti, yani çözüm süreci tamamen ortadan kalkar, 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk sürecinden hesap sorma iradesi gösterilir, Erdoğan da anayasal sınırlarına bir daha taşmamak üzere çekilirse AKP’yle koalisyonu konuşabiliriz. Bunun için Twitter mesajımda demiştim ki; hesaplaşmadan helalleşme olmaz. Yine aynı görüşteyim, biz de değişen bir şey yok. Türkiye’nin siyasi belirsizlik yaşamasını istemez ve dilemeyiz. Elimizi taşın altına koymaktan da çekinmeyiz. Ama önce AKP geçmişiyle yüzleşecek. 13 yıllık enkazın hesabını verecek. 7 Haziran öncesi meydanlarda neler söyledik neler. Şimdi bunları unutalım mı?

ERDOĞAN'IN KAFASINDA TEKRAR SEÇİM VAR

Erdoğan’ın çözümsüzlüğün zeminini oluşturup, sonra da muhalefeti suçlayarak Türkiye’yi tekrar seçime götürmenin planlarını yaptığından kuşku duymuyorum. Ekonomideki muhtemel risk ve sorunların faturasını muhalefete yüklemek için yeni komplo planları yapılıyor. Sayın Davutoğlu artık sarayın yörüngesinden koparak bağımsız ve özerk bir alana gelmelidir. Siyasetini Erdoğan’a endekslemekten vazgeçmelidir. Sayın Davutoğlu AKP’nin Genel Başkanı olarak kendi gündem ve hedeflerini icra edecek kalite ve yeterliliği gösterebilecek donanıma sahiptir.


  http://www.radikal.com.tr/1380733138073314

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bahçeli tatlı su kurnazı olmuş - efeg27

  Ama halk olanı biteni görüyor, bence MHP AKP koalisyonu şahane olur ve MHP diye bir parti asla dirilmemek üzere toprağa gömülür. Bahçeli 2001 de de aynı şeyi yapmış ve boyunun ölçüsünü çok fena almıştı, bu seçimde İstanbulda 4.sıraya düştü, Ankara da bile ezildi, İzmiri zaten saymıyorum... AKP den kopan oylar MHP ye gitmiştir ama olası bir AKP ile koalisyonunda asıl yerine dönecektir. Bahçeli tekrar seçim istiyorda, tekrar seçim olur ve barajın altında kalırsa başbakan olma şansından vatan hainliğine 3 ayda geçiş yapan lider olarak tarihe geçer! bu kadar lehine durum varken bile oylarını %20 ye taşıyamayan liderciğe de bu yakışır.

  60 lık blok....Bahçeli.......Balçovalı - user928332

  Bahçeli yüksekten atıyor. 2001de yüksekten atmıştı.Baraj altında kaldı.AKP ye yüzde 38 ile ülkeyi teslim etti.Eğer, erken seçime gidilirse MHP baraj altında kalır.MHP'nin sahibi olarak kına yaksın.

  Devlet Bey - user748603

  Ülke bölündü bölünecek, Chp'liler gidip Hdp'ye oy veriyor, insanın aklı fikri almıyor. Mhp Sinan Oğan'ı partiden dışlıyor, Mansur Bey'e yapıldığı gibi. Chp-Mhp aklını başına toplasın artık. Geçen seçim Chp'ye bu seçim Mhp'ye verdim. Bunlar bu kafada giderse ilk seçimde gidip Akp'ye vericem

  - Barnabycik

  Kendini yüzde 60'lık muhalefetin içinde görmediğine göre, AKP'yle koalisyonu kabul etmiş herhalde Bahçeli... :))

  buradan cikan sonuc - user398743

  sanirim artik kim omur boyu muhalefet yapmak istiyor anlasilmistir; tekrar secim (!) olur, mhp'nin akp'den aldigi 3-5 yuzde puan oy da geri gider; bahceli 80 vekil olmasin da 50 vekil olsun ne fark eder diye dusunuyor olsa gerek; bu da bir strateji; akp de tek basina hukumeti kurar, iyi de olur; istikrar (!) geri gelir, herkes mutlu olur: milli irade mutlu olur, sermaye mutlu olur, cumhurbaskani mutlu olur; mutlu mesut yasariz. boylece akp ekonomik mucizesine, onurlu dis politikasina devam eder, ben de mutlu olurum.

  İşte bu kadar! - ozerdek_er

  Daha geçen gün CHP'nin % 60-blok önerisi için; "sanırım ve umarım bu iş baştan yatar" demiş, "sonradan çuvallamaktansa baştan yatmak iyidir" diye eklemiştim. Bahçeli, tutarlı ve mantıklı davranarak, gereken açıklamayı hemen yapmış. CHP Bahçeli'ye teşekkür borçlu. Bu sayede CHP, 'aklı 3 karış havada' türünden bir seçenekten kurtulmuş oldu. Ama aynı türden yeni seçenekler üreteceklerinden korkarım; mesela, kurabileceklerini zannettikleri bir azınlık hükümeti gibi. NOT: Elbet bir ara, ayakları yere basar da, yeni bir seçime doğru gidildiğini ve olası bir seçimde en az bir oy eksik (!) alacaklarını fark ederler.

  MHP = AKP - user395405

  MHP degilmi bugune kadar AKPye mecliste destek veren. Bundan sonrada vermeye devam edecektir, bu yuzdendirki AKPden gecislerin cogu MHPye olacaktir. HDP olmasa su an gene Tayyibin eteklerinin altinda sus pus oturuyo olacaktiniz, ortalikta bu nutuklari atamiyacaktiniz. Bunuda kenara yaziniz. Aydin kesim gun gectikce HDPye donmektedir!