Bahçeli'den koalisyon için "Kuran'a el basma" şartı

Bahçeli'den koalisyon için "Kuran'a el basma" şartı
Bahçeli'den koalisyon için "Kuran'a el basma" şartı
7 Haziran gecesinden beri AKP ile koalisyon yapmayacaklarını söyleyen MHP Lideri Devlet Bahçeli, bu sefer yeşil ışık yaktı. Bahçeli koalisyon şartı olarak 5 şart sundu ve "Protokolü birlikte yazarız ve milletin huzurunda Kuran'a el basarsanız, basarız" dedi.

RADİKAL - Genel seçimlerden bu yana AKP ile her türlü koalisyon için kapıları kapatan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , ilk kez AKP ile koalisyon için açık konuştu. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “çözüm sürecini ayağınızın altına alıp, sepete atacak mısınız?” diye soran Bahçeli, partisinin kırmızı çizgilerini anımsatarak, “Sizin için en kutsal değerinizi esas alırız. Protokolü hep beraber yazarız da o kalemin ucunda yazarken ayağının yerden kalktığını bilemeyiz. Ama bunların hepsini kabul ettikten sonra milletin huzurunda Kuran-ı Kerim’e el basarsanız, basarız” dedi.

Bahçeli, genişletilmiş il istişare toplantılarına bu hafta Tokat, Sivas ve Yozgat ile devam etti. AKP ile koalisyon şartlarını bir yenisini daha ekledi. AKP’nin şartları kabul etmesinin yeterli olmadığını, Kuran-ı Kerim’e de al basmalarını istedi. Arıdından, “MHP, milletin önünde Kuran'a el basacak, siz de var mısınız?” dedi.

BAHÇELİ'NİN KOALİSYON ŞARTLARI

Bahçeli, Kuran’lı koalisyon şartlarını şöyle sıraladı: “1-Anayasanın ilk dört maddesinden taviz yok. Üniter yapı, toprak bütünlüğü, başkent Ankara, dilimiz Türkçe. 2- Terör örgütü PKK ile Güneydoğu Anadolu’da ya da Türkiye’nin diğer yerlerinde mücadele edilecek. 3- PKK, kendini lağvedecek. Silahlarıyla birlikte teslim olacak. Masumlar anaların kucağına, suç işleyenler yargıya, oradan da cezaevine... Silahlar, Türkiye Cumhuriyetinin envanterine kayıt edilecek. 4- 17-25 Aralık dosyası yeniden açılacak. Hırsızlardan hesap sorulması için Bilal oğlan dahil herkes yargıya gidecek. 5- Çözüm süreci çöpe atılacak.

Bu tekliflerimizi kabul ediyorsanız, bir protokole bağlıyorsanız o zaman taşın altına değil elimizi, gövdemizi bile koyarız. AKP, bu şartları kabul ederse, Türk milletinin en mukaddesi olan ve milletin huzurunda Kuran’a el basar mısınız? MHP, basar ve basacaktır.”