Bahçeli'nin 4. tur açıklamasına CHP'den ilk tepki

Bahçeli'nin 4. tur açıklamasına CHP'den ilk tepki
Bahçeli'nin 4. tur açıklamasına CHP'den ilk tepki
MHP lideri Bahçeli kendi adayları Ekmeleddin İhsanoğlu 4. tura kalamaz ise vekillerinin geçersiz oy kullanacağını açıklamasına ilk tepki CHP'den geldi.

RADİKAL- MHP lideri Devlet Bahçeli 'nin Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin kendi adayları Ekmeleddin İhsanoğlu 4. tura kalamaz ise vekillerinin geçersiz oy kullanacağını açıklamasına ilk tepki CHP 'den geldi.

GÖK: ADAYIMIZ BAYKAL'I DESTEKLİYORUZ

 Bahçeli'nin konuştuğu saatlerde CHP MYK toplantısı sürüyordu. MYK toplantısı sonrasında CHP'den ilk açıklama Grup Başkanvekili Levent Gök'ten geldi. Gök, ''Adayımız Baykal'ı desteklemeye devam edeceğiz''dedi. Gök, Hürriyet'e yaptığı açıklamada '' AKP 'li bir adaya karşı muhalefetten bir adayın TBMM Başkanı seçilebilmesi için adayımız Deniz Baykal'a desteğimiz devam edecek'' dedi.

CNN Türk'te yayına katılan CHP’li Aytun Çıray da “Bahçeli AKP adayının seçilmesinin önünü açıyor tutumunu çelişkili buluyorum” dedi.

'MHP, AKP ADAYINA DESTEK AÇIKLAMASI YAPTI' 

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner de MHP liderinin yaptığı açıklamanın AKP'ye destek açıklaması olduğunu belirterek, "MHP çok kritik dönemlerde AKP'ye dolaylı yoldan destekleri sundu. Umuyorum ki daha zaman  var. Siyasi akıl devreye girer MHP grubu ya serbest bırakır, bu çekincesini ortadan kaldırır. MHP'li vekiller Cemil Çiçeğin Meclis Başkanlığı dönemi hatırlasınlar. Çok militan bir yönetim anlayışı sergiledi.  Buna rağmen AKP'ye destek açıklaması siyasi akla hizmet etmiyor. MHP'li vekillerin AKP'li Meclis Başkanı'nın yönettiği oturumları hatırlamalarını isterim. Bu dönem daha gözü kara ve daha saldırgan olacaktır. Daha uzlaşmacı değil daha militan Meclis Başkanı çıkabilir. Meclis'in daha iyi işletilmesi için bir fırsat var. MHP'lilerin şapkaları bir önüne koymaları ve düşünmelerini öneriyorum. Meclis Aritmetiği ortadayken MHP'nin yaptığı açıklama AKP adayına destek açıklamasından başka bir şey değil."

MHP’Lİ HALAÇOĞLU: CHP BİZİM ADAYIMIZA OY VERSİN

CHP'den gelen tepkilere MHP'li Yusuf Halaçoğlu yanıt verdi. Halaçoğlu,  "Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı aday İhsanoğlu'ydu. TBMM seçimlerinde de onlar bizim desteğimizi bekleyeceğine bizim adayımızı desteklesinler" dedi. Halaçoğlu, "CHP ile herhangi bir temasınız oldu mu" sorusuna ise, "Hayır olmadı. Gelsinler temasta bulunsunlar" cevabını verdi. MHP'nin TBMM Başkanlık seçimlerinde aday olarak gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, geçen yıl gerçekleştirilen, halk oyuyla yapılan ilk Cumhurbaşkanlığı seçimlerine, CHP ve MHP'nin "çatı adayı" olarak katılmıştı.

'HDP BİZE OY VERİRSE VERSİN'

Halaçoğlu HDP'nin MHP'li adaya oy verme ihtimalinin sorulması üzerine ise, "Verirlerse versinler bizce bir sakıncası yok. Bu onların tercihidir" dedi.

 

BAHÇELİ'NİN AÇIKLAMASI DENGELERİ DEĞİŞTİRDİ

Meclis'te AKP'nin 258, CHP'nin 132, MHP'nin 80 HDP'nin de 80 milletvekili buluyor. Dün yapılan iki tur olmada 367 oy alan aday çıkmayınca seçim bugüne taşındı. Bugün 3. turda Meclis Başkanı seçimi için bir adayın 276 oy alması gerekiyor. Bu turda da sonuç çıkmaz ise en yüksek oyu alan iki aday 4. tura kalacak. 4. Turda da en yüksek oyu alan aday Meclis Başkanı seçilecek. Meclis aritmetiği 4. tura fire vermezler ise AKP ve CHP adaylarının kalacağını gösteriyor. Meclis Başkanı seçiminde kilit konumudaki iki partiden biri olan MHP'nin 4. tura adayı kalamaz ise geçersiz oy kullanacağını açıklaması seçim sonucunun sandık kurulmadan belli olmasına neden oldu.Eğer MHP'li vekiller Genel Başkan Bahçeli'nin açıkladığından farklı hareket etmez ise 4. turda AKP'nin adayı İsmet Yılmaz'ın Meclis Başkanı seçilmesinin önü açılmış oldu.

CHP, İHSANOĞLU'NA 3. TURDA OY VERİR Mİ?

Bahçeli'nin, "4. tura çıkamasa da, İhsanoğlu'nun ismini yazacağız" sözleri, siyasi kulislerde CHP'ye yönelik bir mesaj olarak da algılandı.Kulislerde, Bahçeli'nin CHP'ye, geçen yılki seçimlerde "çatı aday" olan İhsanoğlu'nu işaret ettiği ve MHP'nin adayına destek verilmesini beklediği mesajı gönderdiği konuşulmaya başlandı.Siyasi kulislere göre, AKP adayı İsmet Yılmaz'ın 4. turda Başkan seçilmesini ancak, CHP'nin seçimlerin 3. turunda yapacağı bir manevra engelleyebilir. Eğer 3. turda CHP'li vekillerin 60 kadarı İhsanoğlu için oy kullanırsa, 4. tura AKP'nin adayı İsmet Yılmaz ile MHP'nin adayı İhsanoğlu çıkarlar.

HDP NE YAPACAK?

Yine siyasi kulislere göre, CHP'nin 3. turda İhsanoğlu'na yönelik bir siyasi desteği bile, İhsanoğlu'nun 4. turda Başkan seçilmesine yetmiyor. İhsanoğlu'nun, AKP'nin 258 adayla destekleyeceği İsmet Yılmaz'ı geçmesi için, 4. turda hem CHP'nin, hem de HDP'nin oylarına ihtiyacı var.MHP, seçim sonuçlarının açıklanmasından itibaren, HDP'yi "yok sayacağını" en üst düzeyde dile getirdi. Ancak HDP sözcülerinin, MHP'den gelen bu çıkışlara karşı açıklamaları daha yumuşak tonda oldu.Bu çerçevede, İhsanoğlu ve Yılmaz'ın 4. tura kalmaları halinde, HDP kilit parti olacak.