Bahçeli'ye Kerkük için vize verilmedi

Bahçeli'ye Kerkük için vize verilmedi
Bahçeli'ye Kerkük için vize verilmedi

MHP lideri Devlet Bahçeli, kendisine vize vermeyen Irak yönetimini sert bir dille eleştirdi.

Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ’nin bayramda planladığı Kerkük ziyareti, Irak Merkezi Yönetimi’nin vize vermemesi üzerine iptal edildi.
Bahçeli, 18-21 Ağustos arasında pratikte Kürdistan Bölgesel Yönetimi kontrolündeki Kerkük’e gitmeyi ve bayram namazını tarihi Nur El Kebir Camii’nde kılmayı planlıyordu. MHP yönetimi, Bahçeli’nin ziyareti sırasında Türk ve üç hilalli MHP bayrağı açıp açmamayı da tartışıyordu. Bahçeli, pasaportuna Kürdistan damgası vurdurtmamak için önce Musul’a ve oradan güvenlik riski bulunan karayolunu kullanarak Kerkük’e geçecekti. Bahçeli vize başvurusunu Bağdat Merkezi Yönetimine yaptı. Bağdat, Bahçeli’ye vizevermedi. Gerekçe olarak, ‘iki ülke arasında yaşanan gerginlikler’ ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Erbil ve Kerkük’e yaptığı ziyaret gösterildi. Kerkük’e girecek siyasiler ve devlet adamlarının merkezi Bağdat yönetiminden akredite olması gerekiyor. Davutoğlu’nun akredite olmadan Kerkük’e girmesi, Ankara ile Bağdat arasında soğuk rüzgârlar estirmiş, “Davutoğlu’nu tutuklama hakkımız var” diye tepki gösterilmişti. Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi: “Görülmektedir ki, Irak yönetimi Türkmen kardeşlerimizle bir araya gelmemizi olgunlukla karşılayamamış ve devlet olmanın adabıyla kaldıramamıştır. Bu gelişmeler Barzani zihniyetinin, değişik biçim, yön ve tonlarıyla da olsa Maliki iktidarına sirayet ettiğini kanıtlamıştır. Soydaşlarımızla arzuladığımız kavuşmanın boş bahanelerle önüne geçilmesi Irak merkezi yönetiminin kalibresini ve kalitesini açıkça gözler önüne sermiştir. MHP’nin Irak’ta bulunması, buradaki devlet yöneticileri için risk ve endişe kaynağı değil, olsa olsa ömürlerinde çok az müşerref olacakları şeref payesi olacaktır.” 

AKP ’den kınama
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Twitter’da, “Irak’ın Bahçeli’nin Kerkük’e gitmesine izin vermemesini kınıyoruz. Irak Hükümeti yanlış yapmaya devam etmektedir. Çıkmaz sokak siyasetidir bu” dedi.