Bakan Ala'dan CHP liderine cevap: Elinde sapan olmayacaksa...

Bakan Ala'dan CHP liderine cevap: Elinde sapan olmayacaksa...
Bakan Ala'dan CHP liderine cevap: Elinde sapan olmayacaksa...
CHP'lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin söylediği 'O gençlerin önünde ben olacağım' sözlerine İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan cevap geldi. Bakan Ala, "Molotof taşımayacaksa,elinde sapan, demir bilye olmayacaksa yürü. Biz de senin güvenliğini sağlayalım" dedi.

RADİKAL-İçişleri Bakanı Efkan Ala, CHP 'lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'nun İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin 'O gençlerin önünde ben olacağım' sözleriyle ilgili açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Ala, " "İç Güvenlik Paketi"ne ilişkin, "Anamuhalefet partisinin genel başkanı, 'Söz veriyorum o gençlerin en önünde ben olacağım' demiş. Molotof taşımayacaksa, kuralların belirlediği güzergahta yürüyecekse, elinde sapan, demir bilye olmayacaksa, yüzünü suç işlemek üzere kapatıp elinde de kanun dışı birtakım enstrümanlar olmayacaksa ve kalabalıkların arkasından polisimize, milletimize karşı yaralayıcı, bereleyici şeyler atmayacaksa yürü. Biz de senin güvenliğini sağlayalım" dedi.

"EVİNDE MANCINIK OLSUN CEZASI YOK"

İç Güvenlik paketinin kapsamına ilişkin de konuşan Bakan Ala şunları söyledi:  "Pakete Ateşli silahlar kanununa göre, sapan zaten suç değil. Evinde adamın sapan varsa, isterse mancınık olsun, hiç cezası yok. Ama silahın var. Ama ikisini de alır getirirse toplantıya ve kullanırsa silah gibi o zaman silaha iki ceza var, hem bulundurmaktan hem de bunu kullanmaktan, oysa buna bir ceza var, silah gibi kullanmaktan. Bu mantığı kurmuyor, kurnazlıkla o yalanı kara propagandaya dönüştürüyorlar ve zannediyorlar ki millet de buna inanacak.

Suçlular tedirgin olacak ama suç işlememiş olanlar da rahat olacak. İşini iyi yapan güvenlik birimleri taltif edilecek, kötü yapan, art niyetli davranan da cezalandırılacak. Getirdiğimiz şeyler bunlar. Vatandaşın can ve mal güvenliğinden bahsediyoruz. Eğer eleştireceksiniz oturup çalışacaksınız. Dersinize çalışıp eleştireceksiniz. Vatandaşın can ve mal güvenliğinin söz konusu olduğu bir düzenlemede kulaktan duyma birtakım yanlış argümanlarla, yalan yanlış malumatlarla eleştirmeyeceksiniz.

Halkın desteği çok olumlu, araştırmalar yaptık yüzde 80 destek var. Zaten vatandaş bekliyordu, bu kadar ağır Gezi Olaylarında, 6-7 Ekim olaylarında başka zamanlarda neler yaşandığını biliyor, çok ciddi bir halk desteği var. Araştırmadıkları argümanlar üzerinden eleştiriler yapıyorlar, maalesef yanlış yapıyorlar.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün grup toplantısında şu sözleri söylemişti.

"TABANCA 1 YIL POŞU 4 YIL"


"İç güvenlik diye bir kavram mı kaldı, yasasını getiriyorsunuz 12 Eylül darbe yasalarını tahkim etmek istiyorlar, arada boşluklar var, o boşlukları doldurmak istiyorlar. Hırsızlık düzenini korumak için getiriyorlar bunu, yapılmak istenen budur. Tabanca olursa 1 yılla yargılanıyorsun, cezayı alsan da paraya dönüşüyor ve serbest bırakılıyorsun. Sapan olursa 2 yılla yargılanıyorsun, poşu olursa 4 yılla... Bunların adaleti bu. Diktatörlükler böyle sanal düşman yaratarak gelir.

"O GENÇLERİN ÖNÜNE BEN OLACAĞIM"


İç Güvenlik Yasası, milletin elini kolunu bağlamak için. Sanıyorlar ki PKK ’yı kontrol etmek için. PKK’nın hapse düşme derdi yok ki. Kimin derdi bu dert? Gezi’de eylem yapan gencecik çocukların derdi. Ne diye poşu veya yüzlerine bir şey takıyorlar. Biber gazından korunmak için. ‘Bunlar için getiriliyor.’ Ne getirirsen getir, hangisini getirirsen getir, söz veriyorum o gençlerin en önünde ben olacağım."