Bakan Bağış'tan Osmanlı'ya 'zimmet' suçlaması

Bakan Bağış'tan Osmanlı'ya 'zimmet' suçlaması
Bakan Bağış'tan Osmanlı'ya 'zimmet' suçlaması
Egemen Bağış, Türkiye için 'Osmanlıcılık yapıyor' diyenlere 'Bizim Osmanlı İmparatorluğu'nu yeniden kurmak, başka ülkenin topraklarına el koymak, başka bir milletin doğal kaynaklarını kendi zimmetimize geçirmek gibi bir niyetimiz yok' diyerek cevap verdi.

YALOVA - AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Yalova'ya bağlı Altınova Belediyesi tarafından düzenlenen “5. Kültürler Buluşması”nda yaptığı konuşmada, 2011 yılının UNESCO tarafından “Evliya Çelebi Yılı” ilan edildiğini anımsattı.

Evliya Çelebi'nin “Seyahatname” isimli eseri içinde yer alan kültürün yeniden yaşatıldığına şahitlik ettiklerini dile getiren Bağış, “Burada farklı yörelerin kültürlerini birarada yaşıyoruz. İşte Türkiye 'yi güçlü kılan da bu. En önemli özelliğimiz farklılıklarımızı bizi ayrıştıran değil, tam tersine zenginleştiren varlıklar olarak görüyoruz” diye konuştu.

Devlet millet kaynaşmasında farklı bir dönemin yaşandığını anlatan Bağış, şöyle devam etti:

“1. Murat'ın bir duası var. Diyor ki, Rabbi'ne yönelirken, Allah'a ellerini açarken, 'Adımı kahrın ile perişan, yüzümü halkın içinde kara eyleme Allah'ım' diyor. İşte 10 yıldır aynı anlayışla Türkiye'de hizmet eden bir hükümet var. Allah sizlerin bize verdiği desteği size hizmet olarak döndürmeyi nasip etsin. Yaptığımız hizmetleri arttırmayı nasip etsin. Adımızı kahrıyla perişan, yüzümüzü sizin içinizde kara eylemesin.

Osmanlı'da önemli bir yer tutan buradan, 'Bunlar Osmanlıcılık yapıyor' diyenlere de bir mesaj vermek istiyorum. Bakın bizim Osmanlı İmparatorluğu'nu yeniden kurmak, herhangi bir başka ülkenin topraklarına el koymak, başka bir milletin doğal kaynaklarını kendi zimmetimize geçirmek gibi bir niyetimiz yok. Biz Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü bir ülke olması için çalışıyoruz.”

Bağış, Türkiye'de her alanda önemli başarılar elde ettiklerini ve yeni hedefler belirlediklerini anlatarak, “Birileri bunlardan rahatsızlık duyuyorsa, yaptığımız rahatsızlık için özür dilemeyeceğiz. Çünkü biz milletimize, ülkemize, insanımıza güveniyoruz ve sizlerle birlikte inşallah daha aydınlık yarınlar inşa etmek istiyoruz. Allah sizlerle beraber daha nice hizmetleri bu ülkeye yapmayı nasip etsin” dedi. (aa)